Strój bytomski
Strona główna serwisu

odnośniki do stroju bytomskiego

Wybrane przez nas linki prowadzą do wielu ciekawych miejsc w internecie, gdzie znajdziesz przydatne informacje na temat stroju bytomskiego.

opis stroju

Górnośląski strój ludowy
Strój bytomski wyróżnia się wśród innych strojów górnośląskich wielką żywotnością. Stroje różnicowano na odświętne i codzienne, do wyjścia na wieś i na tańce. Uwydatniały stan zamożności i były zależne od wieku, zwłaszcza u kobiet.
zabrze.aplus.pl

Strój śląski
Na przemysłowym obszarze Górnego Śląska dominuje strój rozbarski (bytomski), uważany za synonim stroju śląskiego dzięki szczególnie atrakcyjnej formie i dużej żywotności, a także dość rozległemu obszarowi występowania.
interklasa.pl

Stroje górnośląskie
Ubiór bytomski nosi również nazwę rozbarski od wsi Rozbark będącej dzielnicą Bytomia. W ubiorze tym można dostrzec inspiracje zaczerpnięte z XIX-wiecznej mody mieszczańskiej i dworskiej, która docierała na Śląsk z Europy zachodniej i południowej.
jedliniok.up.wroc.pl

Strój bytomski męski
Strój męski składa się z żółtych spodni wpuszczanych do czarnych wysokich butów, z białej koszuli, kamizelki i kaftana. Pod szyją jedwabna barwna chustka, na głowie zaś kania, czyli szeroki czarny kapelusz.
skladnica-gornoslaska.pl

Strój bytomski damski
Uroczysty strój kobiecy składał się z koszuli, kiecki, kilku spódnic, fartucha, nakrycia głowy, pończoch, obuwia, korali i wstążek pełniących różne funkcje.
strojeludowe.itatis.pl

Śląskie stroje ludowe
Według śląskiej mody, ślonzko baba powinna mieć obfite kształty. Służy temu watówka, gruba pikowana spódnica, na którą zakłada się kolejne kiecki.
merynka.pl

↑ do góry

ilustracje

Stroje ludowe
W serwisie pracowni krawieckiej STROJE LUDOWE MISS pani Marzeny Matusiak możemy obejrzeć zdjęcia kostiumów bytomskich, szytych z wielką dbałością o dokładne odzworowanie strojów publikowanych w fachowej literaturze etnograficznej, fotografiach czy podpatrzonych na imprezach folklorystycznych.
strojeludowe.ipr.pl

Stroje śląskie
Występujące współcześnie i znane stroje regionalne na Śląsku ukształtowały się w ciągu dziesiątków lat. Wśród strojów górnośląskich pierwsze miejsce z uwagi na zasięg i żywotność zajmuje strój bytomski zwany rozbarskim. W kilku odmianach występuje on do obecnych czasów. Odmiany te zróżnicowane są w zakresie elementów dekoracyjnych, nie zaś w samym typie.
malanowicz.eu

Strój rozbarski
W okolicach Radzionkowa, Piekar i Dąbrówki zwyczaj noszenia stroju zachował się wyjątkowo długo, bo do lat 70-tych ubiegłego wieku. Po dwudziestoletniej przerwie nastąpiła próba reaktywacji obyczaju noszenia strojów przynajmniej z okazji uroczystości, ale są to już stroje szyte współcześnie.
gliwiczanie.pl

Strój bytomski
Na stronie Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego SŁOWIANKI obejrzysz galerię zdjęć tancerzy w strojach rozbarskich.
slowianki.uj.edu.pl

Kostiumy bytomskie
Kostiumy bytomskie - i wiele innych z różnych regionów Polski - projektuje i szyje krakowska firma PERFEKT. Kostiumy można oglądać korzystając z katalogu lub wskazując wybrany region na mapie.
perfekt.krakow.pl

Lalki w stroju bytomskim
Lalki w uroczystych strojach bytomskich, produkowane przez znaną w Polsce i na świecie Pracownię Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni, wyróżniające się urodą strojów wykonanych w całości ręcznie, z dokładnością i wiernością wzorom etnograficznym, można zamówić na stronie firmy.
folklor-lalki.pl

Strój rozbarsko-bytomski
Na stronie Zespołu Tańca Ludowego MALI GORZOWIACY obejrzysz galerię zdjęć członków zespołu w stroju rozbarsko-bytomskim.
maligorzowiacy.pl

↑ do góry

folklor

Muzeum Górnośląskie
Dział Etnografii posiada największą na Śląsku kolekcję ukazującą obraz kultury ludowej Górnego Śląska XIX i XX wieku.
mgb.nazwa.pl

Zespół Pieśni i Tańca ŚLĄSK
Odwiedź oficjalną witrynę ŚLĄSKA, jednego z największych polskich zespołów folklorystycznych. Na stronie między innymi obejrzysz zdjęcia członków zespołu w strojach bytomskich oraz posłuchasz śląskich piosenek ludowych w ich wykonaniu.
zespolslask.pl

Tańce śląskie
Tańce śląskie z nagrania zarejestrowanego podczas jubileuszowego koncertu Zespołu Pieśni i Tańca UJ SŁOWIANKI.
youtube.com

↑ do góry


Ponadto, jeśli potrzebujesz więcej informacji związanych z polskimi strojami narodowymi, ludowymi i regionalnymi, skorzystaj z mini-katalogu stron internetowych poświęconych tej tematyce.

zespoły folklorystyczne »pracownie krawieckie »muzea etnograficzne »lalki w strojach ludowych »folklor polski »

Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli