Strój kaszubski
Strona główna serwisu

odnośniki do stroju kaszubskiego

Wybrane przez nas linki prowadzą do wielu ciekawych miejsc w internecie, gdzie znajdziesz przydatne informacje na temat stroju kaszubskiego.

opis stroju

Strój kaszubski
Nie wiadomo dokładnie, jak dawniej ubierali się Kaszubi. Ich typowy strój wyszedł z użytku przed ponad stu laty. Inaczej ubierali się rybacy morscy i śródlądowi, rolnicy i mieszczanie, bogaci i biedni. Tylko pewne elementy stroju były wspólne.
dec.pg.gda.pl

Strój ludowy Kaszub
Pierwsza wiadomość o stroju kaszubskim sięga XIII wieku, podał ją kronikarz Bogufał. Wspomniał on o odzieży szerokiej, długiej i fałdzistej oraz podał etymologię słowa Kaszuba - wywodzi się od kasaj huby, czyli fałdy. O fałdzistości odzieży wspominał też w XV wieku Jan Długosz.
najigoche.kaszuby.pl

Stroje kaszubskie
Kaszubi przestali nosić swe tradycyjne stroje sto lat temu. Dopiero po ostatniej wojnie mieszkańcy powrócili do folkloru i zaczęli odtwarzać tradycyjne ubiory, najczęściej na potrzeby zespołów ludowych. Dzisiejsze kaszubskie kostiumy w niemal wszystkich zakątkach regionu są do siebie podobne, a powstały podobno według wzoru dawnego stroju odświętnego.
gazetakaszubska.pl

Strój kaszubski męski
Skorznie - buty z szeroką cholewą, w którą wpuszczano buksy - spodnie, białe parciane, granatowe sukienne lub najelegantsze - ze skóry sarniej. Na koszulę z białego płótna, wiązaną pod szyją czerwoną lub ciemnożółtą tasiemką, wkładano albo liwk - kamizelkę, albo węps - kamizelkę z rękawami. Strojem wierzchnim była seknia - bardzo kosztowna sukmana, przekazywana w rodzinie z ojca na syna.
imichalak.pl

Strój Kaszuba
Buty z szeroką cholewką, w którą wpuszczano długie, białe spodnie. Koszula z białego płótna haftowana na kołnierzyku, na którą wkładano kamizelkę. Na to jeszcze długa, bardzo kosztowna sukmana. Okryciem głowy był czarny filcowy kapelusz.
kaszubybezbarier.pl

Kaszubski strój kobiecy
Z reguły dominują trzy kolory damskiego stroju kaszubskiego, są to: brąz, zielony i niebieski i bordowy, oczywiście z elementami bieli. Plisowana spódnica z naszywanymi na dole tasiemkami. Kamizelka z reguły zrobiona z pluszu i aksamitu. Biała bluzka, sznurowane kozaczki na małym obcasiku. Na głowie czepki w kolorze kamizelki i z tego samego materiału..
sites.google.com

↑ do góry

ilustracje

Kaszubskie stroje ludowe
W serwisie pracowni krawieckiej STROJE LUDOWE MISS pani Marzeny Matusiak możemy obejrzeć zdjęcia kostiumów kaszubskich, szytych z wielką dbałością o dokładne odzworowanie strojów publikowanych w fachowej literaturze etnograficznej, fotografiach czy podpatrzonych na imprezach folklorystycznych.
strojeludowe.ipr.pl

Kaszubski strój regionalny
Na stronie Zespołu Pieśni i Tańca SIERAKOWICE obejrzysz galerię zdjęć tancerzy w strojach kaszubskich.
gok.sierakowice.pl

Region kaszubski
Kostiumy kaszubskie - i wiele innych z różnych regionów Polski - projektuje i szyje krakowska firma PERFEKT.
perfekt.krakow.pl

Lalki w stroju kaszubskim
Lalki w odświętnych strojach kaszubskich, produkowane przez znaną w Polsce i na świecie Pracownię Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni, wyróżniające się urodą strojów wykonanych w całości ręcznie, z dokładnością i wiernością wzorom etnograficznym, można zamówić na stronie firmy.
folklor-lalki.pl

↑ do góry

folklor

Haft kaszubski
Prawdziwe piękno w kształcie i formie opiera się wszelkim modom. Tak właśnie trwa sztuka ludowa wywodząca się z tradycji, tworzona przez całe pokolenia, z naturalnej potrzeby. W wielu regionach Polski haft jest dziedziną sztuki ludowej najbardziej dostępną i powszechną. Ma również swój haft piękna i pełna uroku ziemia kaszubska. Cieszy on oczy jedyną w swym rodzaju kompozycją i bogactwem barw.
haft-kaszubski.s7r.pl

Hafty kaszubskie
Haft kaszubski wywodzi swoje tradycje z klasztorów norbertanek w Żukowie i benedyktynek w Żarnowcu. Ma swoje charakterystyczne motywy - zrodzone z pierwowzoru roślinnego, ale przetworzone, przesunięte ku abstrakcji: tulipany, margerytki, róże, owoce granatu, serca w kratkę, drobne wisienki, żuki, słońca i czarne zawijane wąsy.
przemieni.50webs.com

Muzyka na Kaszubach
Muzyka towarzyszy Kaszubom od zawsze. Tutejsza ludność lubi śpiewać i tańczyć, o czym świadczy duża ilość pieśni i tańców zachowanych do dziś. Wiele z nich ma charakter obrzędowy, jak np. taniec panny młodej czy taniec rybaków. Reprezentacyjnym tańcem Kaszubów, rozpoczynającym każdą poważną uroczystość, był koseder, który zwano kaszubskim polonezem.
myslykaszub.pl

Zespół Pieśni i Tańca KASZUBY
W regionie działa wiele zespołów folklorystycznych, między innymi amatorski Regionalny Zespół Pieśni i Tańca KASZUBY z Kartuz. Zespół istnieje od 1946 r. i do dnia dzisiejszego jest propagatorem bogatego folkloru kaszubskiego. Na stronie zespołu można obejrzeć fotografie przedstawiające ubiory kaszubskie.
kaszuby.kartuzy.pl

Kaszubskie nuty
Kaszubskie nuty to żelazna pozycja zespołów folklorystycznych. Wiele osób, które o Kaszubach słyszały tylko trochę sądzi, że ta wykonywana z namaszczeniem wyliczanka jest wręcz kaszubskim hymnem.
naszekaszuby.pl

Hymn kaszubski
Pieśni oficjalnie ogłoszonej hymnem Kaszubów, którą można przyrównać do funkcji jaką pełni polski hymn narodowy, nie ma. Pretendują do tej roli obecnie dwie: Marsz kaszubski Hieronima Derdowskiego oraz Zemia rodno Jana Trepczyka. Posłuchaj tej ostatniej.
youtube.com

Tańce kaszubskie
Tańce kaszubskie w wykonaniu Zespolu Pieśni i Tańca LUBLIN im. Wandy Kaniorowej.
youtube.com

↑ do góry


Ponadto, jeśli potrzebujesz więcej informacji związanych z polskimi strojami narodowymi, ludowymi i regionalnymi, skorzystaj z mini-katalogu stron internetowych poświęconych tej tematyce.

zespoły folklorystyczne »pracownie krawieckie »muzea etnograficzne »lalki w strojach ludowych »folklor polski »

Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli