Strój kaszubski
Strona główna serwisu

pliki pdf do stroju kaszubskiego

W sekcji udostępniamy kolekcję materiałów dydaktycznych przygotowanych do wydrukowania, które ułatwią dzieciom przyswojenie, powtórzenie i utrwalenie podstawowych wiadomości o stroju kaszubskim. Materiały podzielone są na następujące kategorie: Plansze, Karty obrazkowe, Łamigłówki, Ubieranki oraz Puzzle. Poniżej podajemy listę wszystkich dostępnych plików, pod listą znajdziesz dokładne omówienie ich zawartości.

Strój kaszubski
Inaczej ubierali się rybacy morscy i śródlądowi, rolnicy i mieszczanie, bogaci i biedni. Tylko pewne elementy stroju były wspólne.
dec.pg.gda.pl

Strój ludowy Kaszub
Pierwsza wiadomość o stroju kaszubskim sięga XIII wieku, podał ją kronikarz Bogufał.
najigoche.kaszuby.pl

Stroje kaszubskie
Kaszubi przestali nosić swe tradycyjne stroje sto lat temu. Dopiero po ostatniej wojnie mieszkańcy powrócili do folkloru i zaczęli odtwarzać tradycyjne ubiory, najczęściej na potrzeby zespołów ludowych.
gazetakaszubska.pl

Strój kaszubski męski
Skorznie - buty z szeroką cholewą, w którą wpuszczano buksy - spodnie, białe parciane, granatowe sukienne lub najelegantsze - ze skóry sarniej.
imichalak.pl

Strój Kaszuba
Buty z szeroką cholewką, w którą wpuszczano długie, białe spodnie. Koszula z białego płótna haftowana na kołnierzyku, na którą wkładano kamizelkę.
kaszubybezbarier.pl

Kaszubski strój kobiecy
Z reguły dominują trzy kolory damskiego stroju kaszubskiego, są to: brąz, zielony i niebieski i bordowy, oczywiście z elementami bieli.
sites.google.com

Haft kaszubski
Haft kaszubski wywodzi swoje tradycje z klasztorów norbertanek w Żukowie i benedyktynek w Żarnowcu.
przemieni.50webs.com

Kaszubskie stroje ludowe
W serwisie pracowni krawieckiej STROJE LUDOWE MISS pani Marzeny Matusiak możemy obejrzeć zdjęcia kostiumów kaszubskich.
strojeludowe.ipr.pl

Kaszubski strój regionalny
Na stronie Zespołu Pieśni i Tańca SIERAKOWICE obejrzysz galerię zdjęć tancerzy w strojach kaszubskich.
gok.sierakowice.pl

Region kaszubski
Kostiumy kaszubskie projektuje i szyje krakowska firma PERFEKT.
perfekt.krakow.pl

Lalki w stroju kaszubskim
Lalki produkowane przez Pracownię Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni obejrzysz na stronie firmy.
folklor-lalki.pl

Kaszubskie nuty
Wiele osób, które o Kaszubach słyszały tylko trochę sądzi, że ta wykonywana z namaszczeniem wyliczanka jest kaszubskim hymnem.
naszekaszuby.pl

Hymn kaszubski
Pieśni oficjalnie ogłoszonej hymnem Kaszubów nie ma. Pretendują do tej roli obecnie dwie: Marsz kaszubski Hieronima Derdowskiego oraz Zemia rodno Jana Trepczyka. Posłuchaj tej ostatniej.
youtube.com

ZPT KASZUBY
W regionie działa wiele zespołów folklorystycznych, między innymi amatorski Regionalny Zespół Pieśni i Tańca KASZUBY z Kartuz.
kaszuby.kartuzy.pl

Tańce kaszubskie
Tańce kaszubskie w wykonaniu Zespolu Pieśni i Tańca LUBLIN im. Wandy Kaniorowej.
youtube.com

Na Kaszubach jest wiele niesamowitych zakątków. W Szymbarku zobaczysz dom stojący na głowie, w Odrach starożytne kamienne kręgi, ze szczytu Wieżycy podziwiać możesz urodę kaszubskiej ziemi, a pod Łebą obejrzysz ruchome białe piaski, czyli wędrujące wydmy.

Kaszubskie ciekawostki

Kaszubskie nuty należą do grona najbardziej znanych elementów folkloru Kaszub. Wiele osób sądzi, że ta wykonywana z namaszczeniem wyliczanka jest kaszubskim hymnem.

Region kaszubski

W hafcie kaszubskim występuje siedem kolorów: chabrowy jak piękne kaszubskie jeziora, niebieski jak kaszubskie niebo, granatowy jak niezmierzona głębia morza, żółty jak zboże dojrzewające na polach, zielony jak lasy pełne zwierząt, czerwony jak krew, którą każdy Kaszub gotów przelać w obronie swojej ziemi, czarny jak ziemia na polu czekająca na zasiew.

Haft kaszubski

W kaszubskich legendach Smętk, Purtka i Mornica rozpętują morskie burze, rozpalają na bagnach błędne ogniki i robią różne inne psikusy, by utrudnić ludziom życie. Groźne są też stolemy - olbrzymy. Wszystkie te stwory można jednak pokonać, jeśli ma się złote, odważne serce.

Legendy kaszubskie

lista plików pdf do pobrania

↑ do góry

plansze

Strój kaszubski męski (z opisem) Strój kaszubski męski (bez opisu) Strój kaszubski damski (z opisem) Strój kaszubski damski (bez opisu)

↑ do góry

karty obrazkowe

Pomysłów na wykorzystanie kart obrazkowych jest wiele. Mogą służyć do prezentacji stroju kaszubskiego. Dołączone do pozostałych kart obrazkowych, które oferujemy w naszym serwisie, mogą wejść w skład albumu strojów polskich (kolejne karty można na przykład wklejać do osobnego zeszytu lub umieszczać w kieszonkach małego albumu do zdjęć). Komplet wszystkich kart obrazkowych posłuży do przeprowadzenia urozmaiconych gier i zabaw dydaktycznych (w sekcji Propozycje gier znajdziesz kilka podpowiedzi).

1. KARTY BEZ NAPISÓW

Karty bez napisów: strój kaszubskiWygląd kart

Zawartość pliku. Arkusz zawiera trzy dwustronne karty (para w stroju kaszubskim, lalka w stroju męskim, lalka w stroju damskim) oraz instrukcję przygotowania kart.
arkusz z kartami »

2. KARTY Z NAPISAMI

Karty z napisami: strój kaszubskiWygląd kart

Zawartość pliku. Arkusz zawiera trzy dwustronne karty (para w stroju kaszubskim, lalka w stroju męskim, lalka w stroju damskim) oraz instrukcję przygotowania kart.
arkusz z kartami »

↑ do góry

łamigłówki

Krzyżowka obrazkowa1. KRZYŻÓWKA OBRAZKOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: BUKSY

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć nazwy strojów, które na obrazkach prezentują nasze lalki, następnie odgadnięte wyrazy należy wpisać do poziomych rzędów diagramu krzyżówki (według oznaczenia cyferkami), po czym odczytać hasło, jakie utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Krzyżowka obrazkowa2. KRZYŻÓWKA OBRAZKOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: KASZUB

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć nazwy rzeczy pokazanych na obrazkach, nastepnie odgadnięte wyrazy wpisać do poziomych rzędów diagramu według oznaczenia cyferkami, po czym odczytać hasło, jakie utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Krzyżowka opisowa3. KRZYŻÓWKA OPISOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: KASZUBSKI

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć wszystkie hasła opisowe i wpisać je do diagramu. Wyrazami do odgadnięcia są nazwy strojów prezentowanych w serwisie oraz słowo Szamotuły. Następnie należy odszukać rozwiązanie, przenosząc ponumerowane litery w odpowiednie pola u dołu arkusza.

Krzyżowka opisowa4. KRZYŻÓWKA OPISOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: SZERTUCH

Aby rozwiązać to zadanie, najpierw należy odgadnąć wszystkie hasła słowne (wyrazami do odgadnięcia są nazwy elementów stroju kaszubskiego), potem odgadnięte wyrazy wpisać poziomo do diagramu krzyżówki (według oznaczenia cyferkami) i na koniec odczytać rozwiązanie, które utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Wykreślanka z hasłem5. WYKREŚLANKA Z HASŁEM

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie:
REGIONALNY STRÓJ KASZUBSKI

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie sześciu wyrazów. Słowa do odnalezienia i wykreślenia to nazwy polskich strojów prezentowanych na stronach serwisu. Ukryte wyrazy odczytujemy i skreślamy tylko w rzędach poziomych. Pozostałe litery, czytane w rzędach poziomych od lewej do prawej, tworzą hasło. Dla ułatwienia, lista szukanych słów znajduje się po prawej stronie diagramu.

Wykreślanka z hasłem6. WYKREŚLANKA Z HASŁEM

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: HAFT kASZUBSKI

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie sześciu wyrazów. Słowa do odnalezienia i wykreślenia to nazwy elementów charakterystycznych dla stroju kaszubskiego. Ukryte wyrazy odczytujemy i skreślamy tylko w rzędach poziomych. Pozostałe litery, czytane w rzędach poziomych od lewej do prawej, tworzą hasło. Dla ułatwienia, lista szukanych słów znajduje się po prawej stronie diagramu.

Wykreślanka7. WYKREŚLANKA

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

Zabawa polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie szesnastu wyrazów (nazwy wybranych elementów stroju kaszubskiego). Lista poszukiwanych słów znajduje się poniżej bloku z literami. Ukryte wyrazy można odczytywać w poziomych rzędach - z lewej do prawej, w pionowych kolumnach - z góry do dołu, a także ukośnie. Dana litera może wchodzić w skład kilku słów.

↑ do góry

ubieranka

Papierowa lalka LechStrój kaszubski męskiElementy stroju kaszubskiego męskiego
Papierowa lalka PolaStrój kaszubski damskiElementy stroju kaszubskiego damskiego

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj lalki i ubranka dla nich. Aby zabawki były bardziej trwałe i wytrzymałe, plansze z lalkami możesz wydrukować na sztywnym papierze - lub, po wydrukowaniu na zwykłym, nakleić na kartę brystolu.
  • Wytnij lalki, fryzury, ubrania i dodatki. Młodszym dzieciom powinni pomóc w tym zadaniu dorośli.
  • Teraz ubierz lalki, naklejąc na nie w odpowiedniej kolejności włosy i poszczególne części garderoby. Miłej zabawy!

↑ do góry

puzzle

Strój kaszubski: puzzleStrój kaszubski: puzzle
Siatka puzzli do wydrukowaniaSiatka puzzli do wydrukowaniaSiatka puzzli do wydrukowania

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj wybrany obrazek. Aby puzzle były bardziej trwałe i wytrzymałe, obrazek przyklej do tektury lub na kartę brystolu. Kartę przytnij do wielkości obrazka.
  • Wydrukuj arkusz z wybraną siatką puzzli. Wytnij siatkę, po czym przyklej ją z tyłu karty z obrazkiem, wyrównując do górnego i lewego boku (siatka i obrazek mają taką samą wielkość).
  • Całość podziel na dziewięć fragmentów, wycinając poszczególne elementy wzdłuż linii tworzących siatkę puzzli. Młodszym dzieciom powinni pomóc w tym zadaniu dorośli.
  • Twoje puzzle są gotowe. Miłej zabawy!

↑ do góry


Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli