Strój krakowski
Strona główna serwisu

odnośniki do stroju krakowskiego

Wybrane przez nas linki prowadzą do wielu ciekawych miejsc w internecie, gdzie znajdziesz przydatne informacje na temat stroju krakowskiego.

opis stroju

Strój pełen fantazji
Jak dziarski, zawadiacki i pełen fantazji jest lud krakowski, równie barwny i pełen fantazji jest strój krakowski. Zdystansowawszy wszystkie inne regionalne polskie przyodziewy stał się strojem narodowym. Przybiera go nie tylko gmin, ale i europejscy dostojnicy najwyższej rangi. I nie zdarzyło się, by komuś nie było do twarzy w pawich piórach.
czytelnia.onet.pl

Strój męski
Brązowe (oraz białe, szare i granatowe) kierezje, czyli sukmany z dużymi kołnierzami, suto zdobione haftem lub barwną aplikacją. Ważnym elementem stroju był kaftan z bogatymi zdobieniami. Nosiło się białe spodnie w cienkie, czerwone lub różowe paski. Strój uzupełniał szeroki pas skórzany lub węższy biały, nabijany mosiężnymi gwoździkami, z przytwierdzonymi blaszkami w postaci kółek. Nakryciem głowy była czerwona rogatywka z baranim otokiem i pawim piórem.
zpit.gmina.chelm.pl

Strój damski
Strój kobiecy miał wiele odmian i wariantów. W podstawowej wersji tworzyły go elementy następujące: nakrycie głowy (wianek, chustki, chusta czepcowa), koszula, gorset i kaftan (katana), spódnica, zapaska, chusta do odziewania, obuwie i biżuteria. Młode dziewczyny w ciepłe dni chodziły z odkrytą głową, włosy zaplatały w warkocze. Wplatały w nie wstążki i wpinały kwiaty, spinki, klamry. Mężatki nosiły chusty czepcowe.
jedliniok.up.wroc.pl

Po krakowsku z cholewami
Pomimo powszechnej opinii o niezmienności stroju krakowskiego jego poszczególne elementy, między innymi buty, ulegały zmianom i modom. Krój męskiego buta nie przeszedł tak radykalnych zmian jak damskiego. Był to zawsze but skórzany z cholewami (węgierskie, polskie, karbowane, spuscane). Zmieniał się wygląd cholewy, jej wysokość, ilość szwów i twardość skóry. Kobiety początkowo również nosiły skórzane buty z cholewami, które z czasem zostały wyparte przez trzewiki sznurowane lub zapinane na guziki. Pod koniec XIX wieku coraz powszechniejsze były półtrzewiki.
krakow.gazeta.pl

↑ do góry

ilustracje

Strój krakowski
Na stronie Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego SŁOWIANKI obejrzysz galerię zdjęć tancerzy w strojach krakowskich.
slowianki.uj.edu.pl

Strój panny i mężatki
Obejrzyj galerię strojów krakowskich wykonanych przez panią Elisabeth Wachtmeister, kostiumologa, modystkę i pasjonatkę folkloru. Autorka prezentuje na swojej stronie unikalną kolekcję polskich strojów narodowych i regionalnych. Ubiory są wiernymi rekonstrukcjami zabytkowych strojów.
elastrojeludowe.com

Stroje krakowskie
W serwisie pracowni krawieckiej STROJE LUDOWE MISS pani Marzeny Matusiak możemy obejrzeć zdjęcia kostiumów krakowskich, szytych z wielką dbałością o dokładne, wierne odzworowanie zachowanych eksponatow muzealnych, strojów publikowanych w fachowej literaturze etnograficznej, fotografiach czy podpatrzonych na imprezach folklorystycznych.
strojeludowe.ipr.pl

Kostiumy krakowskie
Kostiumy krakowskie projektuje i szyje krakowska firma PERFEKT. Kostiumy można ogladać korzystając z katalogu lub wskazując wybrany region na mapie.
perfekt.krakow.pl

Elementy stroju krakowskiego
Na stronie pracowni krawieckiej POLSKIE STROJE LUDOWE znajdziesz galerię zdjęć prezentujących charakterystyczne elementy męskiego i damskiego stroju krakowskiego.
stroje.pl

Lalki w stroju krakowskim
Produkowane przez znaną w Polsce i na świecie Pracownię Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni, wyróżniają się urodą strojów wykonanych w całości ręcznie.
folklor-lalki.pl

↑ do góry

folklor

Krakowskie legendy
Każdy zna opowieść o wawelskim smoku, pokonanym przez dzielnego szewczyka Skubę. Na stronie Kraków, nasze miasto - oprócz tej najbardziej znanej - przeczytasz dziewięć innych legend, które tworzyły magiczny Kraków.
krakow.naszemiasto.pl

Smok Wawelski i inni
Czy wiesz, kto stworzył baśniowy, fantastyczny świat Krakostanu, Słonecji, Cynamonii, Kraju Gburowatego Hipopotama i Krainy Deszczowców? Stanisław Pagaczewski, autor wspaniałych książek o przygodach Smoka Wawelskiego, profesora Baltazara Gąbki, kucharza Bartłomieja Bartoliniego, księcia Kraka i Szpiega z Krainy Deszczowców.
baltazar-gabka.pl

Krakowiak
Początkowo krakowiak był tańczony jedynie przez lud wiejski. Z czasem jednak stał się tak popularny, że trafił nie tylko do bogatych domów mieszczańskich i na dwory szlacheckie, ale również rozprzestrzenił się na całą Polskę. W tej formie krakowiak pojawił się w XVIII wieku i oznaczał dwumiarowe tańce krakowskie. Z czasem taniec ten upowszechnił się, przenikając do muzyki symfonicznej i scenicznej. Nieodzowną częścią tańca są kolorowe stroje krakowskie, dodające mu piękna, uroku i świetności. W muzyce ludowej krakowiak zwykle rozpoczyna się przyśpiewką.
krakowiacy.net

Na krakowską nutę
Zobacz, jak krakowiaka tańczy i śpiewa ZPiT ŚLĄSK (nagranie z roku 1986).
youtube.com

↑ do góry


Ponadto, jeśli potrzebujesz więcej informacji związanych z polskimi strojami narodowymi, ludowymi i regionalnymi, skorzystaj z mini-katalogu stron internetowych poświęconych tej tematyce.

zespoły folklorystyczne »pracownie krawieckie »muzea etnograficzne »lalki w strojach ludowych »folklor polski »

Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli