Strój krakowski
Strona główna serwisu

pliki pdf do stroju krakowskiego

W sekcji udostępniamy kolekcję materiałów dydaktycznych przygotowanych do wydrukowania, które ułatwią dzieciom przyswojenie, powtórzenie i utrwalenie podstawowych wiadomości o stroju krakowskim. Materiały podzielone są na następujące kategorie: Plansze, Karty obrazkowe, Łamigłówki, Ubieranki oraz Puzzle. Poniżej podajemy listę wszystkich dostępnych plików, pod listą znajdziesz dokładne omówienie ich zawartości.

Strój pełen fantazji
Jak dziarski, zawadiacki i pełen fantazji jest lud krakowski, równie barwny i pełen fantazji jest strój krakowski.
czytelnia.onet.pl

Strój męski
Brązowe (oraz białe, szare i granatowe) kierezje, czyli sukmany z dużymi kołnierzami, suto zdobione haftem lub barwną aplikacją. Ważnym elementem stroju był kaftan z bogatymi zdobieniami.
zpit.gmina.chelm.pl

Strój damski
Strój kobiecy miał wiele odmian i wariantów. W podstawowej wersji tworzyły go elementy następujące: nakrycie głowy (wianek, chustki, chusta czepcowa), koszula, gorset i kaftan (katana), spódnica, zapaska, chusta do odziewania, obuwie i biżuteria.
jedliniok.up.wroc.pl

Strój krakowski
Na stronie Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego SŁOWIANKI obejrzysz galerię zdjęć tancerzy w strojach krakowskich.
slowianki.uj.edu.pl

Po krakowsku z cholewami
Pomimo powszechnej opinii o niezmienności stroju krakowskiego jego poszczególne elementy, między innymi buty, ulegały zmianom i modom.
krakow.gazeta.pl

Stroje krakowskie
W serwisie pracowni krawieckiej STROJE LUDOWE MISS pani Marzeny Matusiak możemy obejrzeć zdjęcia kostiumów krakowskich.
strojeludowe.ipr.pl

Kostiumy krakowskie
Kostiumy krakowskie projektuje i szyje krakowska firma PERFEKT.
perfekt.krakow.pl

Elementy stroju
Na stronie pracowni krawieckiej POLSKIE STROJE LUDOWE znajdziesz galerię zdjęć prezentujących elementy męskiego i damskiego stroju krakowskiego.
stroje.pl

Lalki w stroju krakowskim
Produkowane przez znaną w Polsce i na świecie Pracownię Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni, wyróżniają się urodą strojów wykonanych w całości ręcznie.
folklor-lalki.pl

Krakowiak
Początkowo krakowiak był tańczony jedynie przez lud wiejski. Z czasem stał się popularny w całej Polsce i przeniknął do muzyki symfonicznej i scenicznej. Nieodzowną częścią tańca są kolorowe stroje krakowskie, dodające mu piękna, uroku i świetności.
krakowiacy.net

Na krakowską nutę
Zobacz, jak krakowiaka tańczy i śpiewa ZPiT ŚLĄSK (nagranie z roku 1986).
youtube.com

Szopki stanowiły w przeszłości niezbędny rekwizyt kolędników. Współcześnie są obiektem kolekcjonerskim, a konkurs na najpiękniejszą szopkę jest dziś barwnym wydarzeniem w przedświątecznym Krakowie.

Szopki krakowskie

Zanotowane na początku XIX wieku słowa ludowej piosenki dość dokładnie charakteryzują strój krakowski męski, oddając jednocześnie bogactwo ozdób, które w nim występowały:

Czerwona czapeczka, na cal podkóweczka, biała sukmana, pawie pióra u czapeczki, i spineczki i wstążeczki, z płótna koszula, kierezyja wyszywana pętliczkami, sznureczkami, kółeczkami, hafteczkami, złocistymi klapeczkami, pasiczek okowany, gwoździkami wybijany, rzemyczkami ozdabiany...

Strój krakowski

Katedra na Wawelu jest od czasów Władysława Łokietka nekropolią polskich władców. Według legendy, co roku o północy w Boże Narodzenie duchy królów zbierają się w jednej z podziemnych komnat, by radzić nad losami narodu i państwa.

Legendy krakowskie

Strój krakowski, jako jedyny spośród polskich ubiorów ludowych, zyskał zaszczytne miano stroju narodowego. Zaważyły na tym względy patriotyczne: udział chłopów podkrakowskich w Powstaniu Kościuszkowskim. Sam naczelnik Powstania w 1794 roku Tadeusz Kościuszko chodził ubrany w strój krakowski, czyli nosił się po chłopsku z prozaicznego powodu, by nie rozpoznali go rosyjscy szpiedzy.

Tadeusz Kościuszko

lista plików pdf do pobrania

↑ do góry

plansze

Strój krakowski męski (z opisem) Strój krakowski męski (bez opisu) Strój krakowski damski (z opisem) Strój krakowski damski (bez opisu)

↑ do góry

karty obrazkowe

Pomysłów na wykorzystanie kart obrazkowych jest wiele. Mogą służyć do prezentacji stroju krakowskiego. Dołączone do pozostałych kart obrazkowych, które oferujemy w naszym serwisie, mogą wejść w skład albumu strojów polskich (kolejne karty można na przykład wklejać do osobnego zeszytu lub umieszczać w kieszonkach małego albumu do zdjęć). Komplet wszystkich kart obrazkowych posłuży do przeprowadzenia urozmaiconych gier i zabaw dydaktycznych (w sekcji Propozycje gier znajdziesz kilka podpowiedzi).

1. KARTY BEZ NAPISÓW

Karty bez napisów: strój krakowskiWygląd kart

Zawartość pliku. Arkusz zawiera trzy dwustronne karty (para w stroju krakowskim, lalka w stroju męskim, lalka w stroju damskim) oraz instrukcję przygotowania kart.
arkusz z kartami »

2. KARTY Z NAPISAMI

Karty z napisami: strój krakowskiWygląd kart

Zawartość pliku. Arkusz zawiera trzy dwustronne karty (para w stroju krakowskim, lalka w stroju męskim, lalka w stroju damskim) oraz instrukcję przygotowania kart.
arkusz z kartami »

↑ do góry

łamigłówki

Krzyżowka obrazkowa1. KRZYŻÓWKA OBRAZKOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: CHWOST

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć nazwy strojów, które na obrazkach prezentują nasze lalki, następnie odgadnięte wyrazy należy wpisać do poziomych rzędów diagramu krzyżówki (według oznaczenia cyferkami), po czym odczytać hasło, jakie utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Krzyżowka obrazkowa2. KRZYŻÓWKA OBRAZKOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: KRAKÓW

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć nazwy rzeczy pokazanych na obrazkach, nastepnie odgadnięte wyrazy wpisać do poziomych rzędów diagramu według oznaczenia cyferkami, po czym odczytać hasło, jakie utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Krzyżowka opisowa3. KRZYŻÓWKA OPISOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: KRAKOWSKI

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć wszystkie hasła opisowe i wpisać je do diagramu. Wyrazami do odgadnięcia są nazwy strojów prezentowanych w serwisie oraz słowo Szamotuły. Następnie należy odszukać rozwiązanie, przenosząc ponumerowane litery w odpowiednie pola u dołu arkusza.

Krzyżowka opisowa4. KRZYŻÓWKA OPISOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: KRAKUSKA

Aby rozwiązać to zadanie, najpierw należy odgadnąć wszystkie hasła słowne (wyrazami do odgadnięcia są nazwy elementów stroju krakowskiego), potem odgadnięte wyrazy wpisać poziomo do diagramu krzyżówki (według oznaczenia cyferkami) i na koniec odczytać rozwiązanie, które utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Wykreślanka z hasłem5. WYKREŚLANKA Z HASŁEM

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie:
NARODOWY STRÓJ KRAKOWSKI

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie sześciu wyrazów. Słowa do odnalezienia i wykreślenia to nazwy polskich strojów prezentowanych na stronach serwisu. Ukryte wyrazy odczytujemy i skreślamy tylko w rzędach poziomych. Pozostałe litery, czytane w rzędach poziomych od lewej do prawej, tworzą hasło. Dla ułatwienia, lista szukanych słów znajduje się po prawej stronie diagramu.

Wykreślanka z hasłem6. WYKREŚLANKA Z HASŁEM

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: PAWIE PIÓRA

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie sześciu wyrazów. Słowa do odnalezienia i wykreślenia to nazwy elementów charakterystycznych dla stroju krakowskiego. Ukryte wyrazy odczytujemy i skreślamy tylko w rzędach poziomych. Pozostałe litery, czytane w rzędach poziomych od lewej do prawej, tworzą hasło. Dla ułatwienia, lista szukanych słów znajduje się po prawej stronie diagramu.

Wykreślanka7. WYKREŚLANKA

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

Zabawa polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie szesnastu wyrazów (nazwy wybranych elementów stroju krakowskiego). Lista poszukiwanych słów znajduje się poniżej bloku z literami. Ukryte wyrazy można odczytywać w poziomych rzędach - z lewej do prawej, w pionowych kolumnach - z góry do dołu, a także ukośnie. Dana litera może wchodzić w skład kilku słów.

↑ do góry

ubieranka

Papierowa lalka LechStrój krakowski męskiElementy stroju krakowskiego męskiego
Papierowa lalka PolaStrój krakowski damskiElementy stroju krakowskiego damskiego

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj lalki i ubranka dla nich. Aby zabawki były bardziej trwałe i wytrzymałe, plansze z lalkami możesz wydrukować na sztywnym papierze - lub, po wydrukowaniu na zwykłym, nakleić na kartę brystolu.
  • Wytnij lalki, fryzury, ubrania i dodatki. Młodszym dzieciom powinni pomóc w tym zadaniu dorośli.
  • Teraz ubierz lalki, naklejąc na nie w odpowiedniej kolejności włosy i poszczególne części garderoby. Miłej zabawy!

↑ do góry

puzzle

Strój krakowski: puzzleStrój krakowski: puzzle
Siatka puzzli do wydrukowaniaSiatka puzzli do wydrukowaniaSiatka puzzli do wydrukowania

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj wybrany obrazek. Aby puzzle były bardziej trwałe i wytrzymałe, obrazek przyklej do tektury lub na kartę brystolu. Kartę przytnij do wielkości obrazka.
  • Wydrukuj arkusz z wybraną siatką puzzli. Wytnij siatkę, po czym przyklej ją z tyłu karty z obrazkiem, wyrównując do górnego i lewego boku (siatka i obrazek mają taką samą wielkość).
  • Całość podziel na dziewięć fragmentów, wycinając poszczególne elementy wzdłuż linii tworzących siatkę puzzli. Młodszym dzieciom powinni pomóc w tym zadaniu dorośli.
  • Twoje puzzle są gotowe. Miłej zabawy!

↑ do góry


Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli