Strój kujawski
Strona główna serwisu

odnośniki do stroju kujawskiego

Wybrane przez nas linki prowadzą do wielu ciekawych miejsc w internecie, gdzie znajdziesz przydatne informacje na temat stroju kujawskiego.

opis stroju

Strój kujawski
Najstarsze informacje na temat stroju kujawskiego (opis i rysunki) pochodzą z lat 30. XIX w. Strój kujawski występuje w wielu odmianach, zależnych zarówno od czasu, miejsca, jak i zamożności osób. Największy rozwój stroju to koniec XIX w. do I wojny światowej.
nasze.kujawsko-pomorskie.pl

Opis stroju kujawskiego
Odzież i strój ludowy na Kujawach ma cechy właściwe szlachty i burżuazji. Ubrania szyto z dobrego gatunkowo sukna i jedwabiu, często sprowadzanego z zagranicy, dlatego były one bardzo kosztowne (jeden z najbogatszych ubiorów w Polsce). Stroje te powstawały na całym obszarze Kujaw. Mimo podziału tego regionu na zabór niemiecki i rosyjski, mimo niewątpliwych różnic społecznych, niejednolitych warunków gospodarczych oraz ekonomicznych wynikłych ze statusów prawnych, innych w części zachodniej i wschodniej, wszyscy Kujawiacy posiadali odświętne stroje niemal identyczne.
interklasa.pl

Strój męski
Mężczyźni nosili długie sukmany z granatowego płótna, szerokie płócienne spodnie, w kolorze błękitnym lub w paski i czarne skórzane buty do połowy łydki. Latem ubierali kaftany granatowe, ciemnozielone lub czarne, które przewiązywali granatowo-amarantowymi pasami. Stroje młodzieży męskiej różniły się w szczegółach od strojów dorosłych mężczyzn.
interklasa.pl

Strój damski
Strój kobiet składał się z następujących części: spódnicy ze stanem bez rękawów, gorsetu, kiecki płóciennej lub wełnianej bez stanu, kaftana lub kabatu sukiennego granatowego lub ciemnozielonego z krótką pelerynką, podszytego często barankami lub królikami, fartucha płóciennego szerokiego, chustki wełnianej na głowie, u kobiet zamężnych-czepiec z muślinu, trzewiki skórkowe czarne obszyte czerwoną lub zieloną tasiemką.
interklasa.pl

↑ do góry

ilustracje

Strój panny i mężatki
Obejrzyj galerię strojów kujawskich wykonanych przez panią Elisabeth Wachtmeister, kostiumologa, modystkę i pasjonatkę folkloru. Autorka prezentuje na swojej stronie unikalną kolekcję polskich strojów narodowych i regionalnych. Ubiory są wiernymi rekonstrukcjami zabytkowych strojów.
elastrojeludowe.com

Kostiumy kujawskie
Kostiumy kujawskie - i wiele innych z różnych regionów Polski - projektuje i szyje krakowska firma PERFEKT. Kostiumy można ogladać korzystając z katalogu lub wskazując wybrany region na mapie.
perfekt.krakow.pl

Stroje kujawskie
W serwisie pracowni krawieckiej STROJE LUDOWE MISS pani Marzeny Matusiak możemy obejrzeć zdjęcia kostiumów kujawskich, szytych z wielką dbałością o dokładne, wierne odzworowanie zachowanych eksponatow muzealnych, strojów publikowanych w fachowej literaturze etnograficznej, fotografiach czy podpatrzonych na imprezach folklorystycznych.
strojeludowe.ipr.pl

Elementy stroju kujawskiego
Na stronie pracowni krawieckiej POLSKIE STROJE LUDOWE znajdziesz galerię zdjęć prezentujących charakterystyczne elementy męskiego i damskiego stroju kujawskiego.
stroje.pl

Lalki w stroju kujawskim
Lalki w strojach kujawskich, produkowane przez znaną w Polsce i na świecie Pracownię Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni, wyróżniające się urodą strojów wykonanych w całości ręcznie, z dokładnością i wiernością wzorom etnograficznym, można zamówić na stronie firmy.
folklor-lalki.pl

↑ do góry

folklor

Haft kujawski
Kujawskie czepki były zawsze białe. Najpopularniejsze były wykonane z tiulu. Były też czepce batystowe, płócienne i snutkowe. Wyhaftowanie takiego czepca świadczyło o wielkim kunszcie hafciarki. Nawet i dzisiaj nie każda twórczyni podejmie się takiego dzieła. O wiele łatwiej bowiem haftuje się na płótnie niż na tiulu.
wiano.eu

ZPiT KUJAWY
Zespół Pieśni i Tańca KUJAWY istnieje od 1985 roku. Jest reprezentacyjnym zespołem Włocławka. Założycielom przyświecała idea, by promować przebogate artystycznie tradycje i folklor ( muzyka ludowa, taniec, zwyczaje i obrzędy) Kujaw. Zespół koncertuje w kraju i za granicami, stając się najlepszym ambasadorem polskiej kultury ludowej.
wckwloclawek.pl

Kujawiaki
Na oryginalność muzyki kujawskiej zwrócił uwagę Fryderyk Chopin. Większość mazurków Chopina to właśnie kujawiaki. Kujawiak to trójmiarowy taniec charakteryzujący się rytmami mazurkowymi. Na Kujawach tańce kujawiakowe mają różne nazwy: ksebka, odsibka, śpiący, gładki, owczarek, okrągły. W porównaniu z innymi tańcami o rytmach mazurkowych kujawiak odznacza się stosunkowo wolniejszym tempem, charakterystyczne są liczne powtórki tekstu i melodii.
szkola.interklasa.pl

Na kujawską nutę
Posłuchaj i zobacz, jak Zespół Pieśni i tańca MAZOWSZE śpiewa i tańczy kujawiaki. Nagranie z roku 1990, Koncert z okazji 40-lecia Zespołu, Warszawa, Sala Kongresowa.
youtube.com

↑ do góry


Ponadto, jeśli potrzebujesz więcej informacji związanych z polskimi strojami narodowymi, ludowymi i regionalnymi, skorzystaj z mini-katalogu stron internetowych poświęconych tej tematyce.

zespoły folklorystyczne »pracownie krawieckie »muzea etnograficzne »lalki w strojach ludowych »folklor polski »

Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli