Strój kujawski
Strona główna serwisu

pliki pdf do stroju kujawskiego

W sekcji udostępniamy kolekcję materiałów dydaktycznych przygotowanych do wydrukowania, które ułatwią dzieciom przyswojenie, powtórzenie i utrwalenie podstawowych wiadomości o stroju kujawskim. Materiały podzielone są na następujące kategorie: Plansze, Karty obrazkowe, Łamigłówki, Ubieranki oraz Puzzle. Poniżej podajemy listę wszystkich dostępnych plików, pod listą znajdziesz dokładne omówienie ich zawartości.

Strój kujawski
Najstarsze informacje na temat stroju kujawskiego (opis i rysunki) pochodzą z lat 30. XIX w. Strój kujawski występuje w wielu odmianach, zależnych zarówno od czasu, miejsca, jak i zamożności osób. Największy rozwój stroju to koniec XIX w. do I wojny światowej.
nasze.kujawsko-pomorskie.pl

Opis stroju kujawskiego
Odzież i strój ludowy na Kujawach ma cechy właściwe szlachty i burżuazji. Ubrania szyto z dobrego gatunkowo sukna i jedwabiu, często sprowadzanego z zagranicy, dlatego były one bardzo kosztowne (jeden z najbogatszych ubiorów w Polsce).
interklasa.pl

Strój męski
Mężczyźni nosili długie sukmany z granatowego płótna, szerokie płócienne spodnie, w kolorze błękitnym lub w paski i czarne skórzane buty do połowy łydki.
interklasa.pl

Strój damski
Strój kobiet składał się z następujących części: spódnicy ze stanem bez rękawów, gorsetu, kiecki płóciennej lub wełnianej bez stanu, kaftana lub kabatu sukiennego granatowego lub ciemnozielonego z krótką pelerynką.
interklasa.pl

Haft kujawski
Kujawskie czepki były zawsze białe. Najpopularniejsze były wykonane z tiulu. Były też czepce batystowe, płócienne i snutkowe. Wyhaftowanie takiego czepca świadczyło o wielkim kunszcie hafciarki.
wiano.eu

Kostiumy kujawskie
Kostiumy kujawskie - i wiele innych z różnych regionów Polski - projektuje i szyje krakowska firma PERFEKT.
perfekt.krakow.pl

Stroje kujawskie
W serwisie pracowni krawieckiej STROJE LUDOWE MISS pani Marzeny Matusiak możemy obejrzeć zdjęcia kostiumów kujawskich.
strojeludowe.ipr.pl

Elementy stroju kujawskiego
Na stronie pracowni krawieckiej POLSKIE STROJE LUDOWE znajdziesz ciekawą galerię zdjęć prezentujących charakterystyczne elementy męskiego i damskiego stroju kujawskiego.
stroje.pl

Lalki w stroju kujawskim
Lalki w strojach kujawskich, produkowane przez znaną w Polsce i na świecie Pracownię Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni, wyróżniające się urodą strojów wykonanych w całości ręcznie, z dokładnością i wiernością wzorom etnograficznym, można zamówić na stronie firmy.
folklor-lalki.pl

ZPiT KUJAWY
Zespół Pieśni i Tańca KUJAWY istnieje od 1985 roku. Założycielom przyświecała idea, by promować przebogate artystycznie tradycje: muzykę ludową, taniec, zwyczaje i obrzędy Kujaw. Zespół koncertuje w kraju i za granicami, stając się najlepszym ambasadorem polskiej kultury ludowej.
wckwloclawek.pl

Kujawiaki
Kujawiak to trójmiarowy taniec charakteryzujący się rytmami mazurkowymi. Na Kujawach tańce kujawiakowe mają różne nazwy: ksebka, odsibka, śpiący, gładki, owczarek, okrągły. W porównaniu z innymi tańcami o rytmach mazurkowych kujawiak odznacza się stosunkowo wolniejszym tempem.
szkola.interklasa.pl

Kuchnia kujawska to nie tylko wspaniale przyrządzone szynki, ryby, drób i pożywny żur, ale również wyroby piekarnicze i cukiernicze. Należą do nich między innymi chleb z kminkiem, z makiem, razowiec i mace.

Kuchnia na Kujawach

Karnawałowych przebierańców nazywa się na Kujawach kozami. Ich grupy składają się wyłącznie z mężczyzn i chłopców. Wedrują oni pieszo lub podróżują przystrojonymi wehikułami od wsi do wsi, i zapowiadają nadejście wiosny.

Zapusty na Kujawach

W okolicach Izbicy Kujawskiej można podziwiać starożytne grobowce, nazywane polskimi piramidami. Kurhany mają przeszło pięć tysięcy lat, są więc starsze od piramid egipskich. Podczas prac wykopaliskowych znaleziono w nich prehistoryczne narzędzia.

Prehistoria Kujaw

Znaczna część Kujaw w czasie zaborów należała do Prus, stąd też wzięły się w kujawskiej gwarze zapożyczenia z niemieckiego. Na przykład słowo bana oznacza pociąg, bryle to okulary, a bamber to nieokrzesany prostak.

Gwara kujawska

lista plików pdf do pobrania

↑ do góry

plansze

Strój kujawski męski (z opisem) Strój kujawski męski (bez opisu) Strój kujawski damski (z opisem) Strój kujawski damski (bez opisu)

↑ do góry

karty obrazkowe

Pomysłów na wykorzystanie kart obrazkowych jest wiele. Mogą służyć do prezentacji stroju kujawskiego. Dołączone do pozostałych kart obrazkowych, które oferujemy w naszym serwisie, mogą wejść w skład albumu strojów polskich (kolejne karty można na przykład wklejać do osobnego zeszytu lub umieszczać w kieszonkach małego albumu do zdjęć). Komplet wszystkich kart obrazkowych posłuży do przeprowadzenia urozmaiconych gier i zabaw dydaktycznych (w sekcji Propozycje gier znajdziesz kilka podpowiedzi).

1. KARTY BEZ NAPISÓW

Karty bez napisów: strój kujawskiWygląd kart

Zawartość pliku. Arkusz zawiera trzy dwustronne karty (para w stroju kujawskim, lalka w stroju męskim, lalka w stroju damskim) oraz instrukcję przygotowania kart.
arkusz z kartami »

2. KARTY Z NAPISAMI

Karty z napisami: strój kujawskiWygląd kart

Zawartość pliku. Arkusz zawiera trzy dwustronne karty (para w stroju kujawskim, lalka w stroju męskim, lalka w stroju damskim) oraz instrukcję przygotowania kart.
arkusz z kartami »

↑ do góry

łamigłówki

Krzyżowka obrazkowa1. KRZYŻÓWKA OBRAZKOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: KOPKA

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć nazwy strojów, które na obrazkach prezentują nasze lalki, następnie odgadnięte wyrazy należy wpisać do poziomych rzędów diagramu krzyżówki (według oznaczenia cyferkami), po czym odczytać hasło, jakie utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Krzyżowka obrazkowa2. KRZYŻÓWKA OBRAZKOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: KUJAWY

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć nazwy rzeczy pokazanych na obrazkach, nastepnie odgadnięte wyrazy wpisać do poziomych rzędów diagramu według oznaczenia cyferkami, po czym odczytać hasło, jakie utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Krzyżowka opisowa3. KRZYŻÓWKA OPISOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: KUJAWSKI

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć wszystkie hasła opisowe i wpisać je do diagramu. Wyrazami do odgadnięcia są nazwy strojów prezentowanych w serwisie oraz słowo Szamotuły. Następnie należy odszukać rozwiązanie, przenosząc ponumerowane litery w odpowiednie pola u dołu arkusza.

Krzyżowka opisowa4. KRZYŻÓWKA OPISOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: ROGATYWKA

Aby rozwiązać to zadanie, najpierw należy odgadnąć wszystkie hasła słowne (wyrazami do odgadnięcia są nazwy elementów stroju kujawskiego), potem odgadnięte wyrazy wpisać poziomo do diagramu krzyżówki (według oznaczenia cyferkami) i na koniec odczytać rozwiązanie, które utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Wykreślanka z hasłem5. WYKREŚLANKA Z HASŁEM

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie:
REGIONALNY STRÓJ KUJAWSKI

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie sześciu wyrazów. Słowa do odnalezienia i wykreślenia to nazwy polskich strojów prezentowanych na stronach serwisu. Ukryte wyrazy odczytujemy i skreślamy tylko w rzędach poziomych. Pozostałe litery, czytane w rzędach poziomych od lewej do prawej, tworzą hasło. Dla ułatwienia, lista szukanych słów znajduje się po prawej stronie diagramu.

Wykreślanka z hasłem6. WYKREŚLANKA Z HASŁEM

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: HAFT KUJAWSKI

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie sześciu wyrazów. Słowa do odnalezienia i wykreślenia to nazwy elementów charakterystycznych dla stroju kujawskiego. Ukryte wyrazy odczytujemy i skreślamy tylko w rzędach poziomych. Pozostałe litery, czytane w rzędach poziomych od lewej do prawej, tworzą hasło. Dla ułatwienia, lista szukanych słów znajduje się po prawej stronie diagramu.

Wykreślanka7. WYKREŚLANKA

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

Zabawa polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie szesnastu wyrazów (nazwy wybranych elementów stroju kujawskiego). Lista poszukiwanych słów znajduje się poniżej bloku z literami. Ukryte wyrazy można odczytywać w poziomych rzędach - z lewej do prawej, w pionowych kolumnach - z góry do dołu, a także ukośnie. Dana litera może wchodzić w skład kilku słów.

↑ do góry

ubieranka

Papierowa lalka LechStrój kujawski męskiElementy stroju kujawskiego męskiego
Papierowa lalka PolaStrój kujawski damskiElementy stroju kujawskiego damskiego

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj lalki i ubranka dla nich. Aby zabawki były bardziej trwałe i wytrzymałe, plansze z lalkami możesz wydrukować na sztywnym papierze - lub, po wydrukowaniu na zwykłym, nakleić na kartę brystolu.
  • Wytnij lalki, fryzury, ubrania i dodatki. Młodszym dzieciom powinni pomóc w tym zadaniu dorośli.
  • Teraz ubierz lalki, naklejąc na nie w odpowiedniej kolejności włosy i poszczególne części garderoby. Miłej zabawy!

↑ do góry

puzzle

Strój kujawski: puzzleStrój kujawski: puzzle
Siatka puzzli do wydrukowaniaSiatka puzzli do wydrukowaniaSiatka puzzli do wydrukowania

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj wybrany obrazek. Aby puzzle były bardziej trwałe i wytrzymałe, obrazek przyklej do tektury lub na kartę brystolu. Kartę przytnij do wielkości obrazka.
  • Wydrukuj arkusz z wybraną siatką puzzli. Wytnij siatkę, po czym przyklej ją z tyłu karty z obrazkiem, wyrównując do górnego i lewego boku (siatka i obrazek mają taką samą wielkość).
  • Całość podziel na dziewięć fragmentów, wycinając poszczególne elementy wzdłuż linii tworzących siatkę puzzli. Młodszym dzieciom powinni pomóc w tym zadaniu dorośli.
  • Twoje puzzle są gotowe. Miłej zabawy!

↑ do góry


Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli