Strój kurpiowski
Strona główna serwisu

odnośniki do stroju kurpiowskiego

Wybrane przez nas linki prowadzą do wielu ciekawych miejsc w internecie, gdzie znajdziesz przydatne informacje na temat stroju kurpiowskiego.

opis stroju

Strój kurpiowski
Strój kurpiowski, który obecnie możemy zobaczyć podczas imprez folklorystycznych, przechodził różne przeobrażenia. Tak jak w innych regionach Polski, pierwotny strój był prosty. Zarówno odświętny, jak i codzienny uszyty był z samodziału, wyrabianego na krosnach z własnego lnu lub wełny. Dawniejszy strój na Kurpiach, zarówno męski jak i kobiecy, posiadał prawie jednolity zasadniczy krój i barwę. W męskich sukmanach dominował kolor bury, brunatny, w samodziałach kobiecych kolor czerwony z zielonym.
wiano.eu

Ludowy strój kurpiowski
Pierwotną nazwą omawianego ludu byli Puszczacy, którą oni nadali sami sobie od dzikich ostępów przez nich zamieszkiwanych. Spotykamy również nazwę Kurpie. Jednak Puszczacy zadowoleni z tego określenia nie byli, bo nie z sympatii było im nadane. Drwinę na twarzy przywodził widok obuwia plecionego z lipowego łyka, które kurpiami właśnie zwane były.
slesicki.w.interia.pl

Ubiór męski
Kurpiowski ubiór męski był zróżnicowany w zależności od tego, czy nosił go bartnik, czy rolnik. Najbardziej charakterystyczną częścią odzieży męskiej jest sukmana. Charakterystyczny był brązowy kolor, stojący kołnierz, z tyłu fałdy, krój cięty, szamerowanie na przodzie. Niewielkie obalone kołnierze lub stojące z niewielkimi klapkami, obszyte były granatowym suknem.
interklasa.pl

Ubiór damski
Kobiecy strój kurpiowski był o wiele barwniejszy niż męski. Na lniane koszule, przyozdobione przy kołnierzykach, mankietach bogatym haftem, nakładały panie kolorowe albo czarne gorsety tzw. wystki. Do tego różnobarwne z przewagą czerwieni spódnice w wąskie pionowe paski - kitle, spódnice w kratę lub o jednolitym kolorze nazywane mienistymi. Na takie spódnice zakładały Kurpianki fartuszki w pionowe pasy, lub białe fartuszki płócienne, ozdobione ręczną koronką. Na głowy zakładano strojne aksamitne czółenka z kiścią sztucznych różnobarwnych kwiatów z lewej strony i barwnymi wstążkami spływającymi po plecach.
dialektologia.uw.edu.pl

Chodaki, kory, kląpy...
Za obuwie do pracy i na dzień powszedni służyły dawnym mieszkańcom sporządzone w domu chodaki, kory i kląpy. Na święto jednak każdy dorosły kawaler i każda dorosła panna otrzymywali od rodziców obuwie skórzane wykonane przez szewca.
kurpie.com.pl

↑ do góry

ilustracje

Kostiumy kurpiowskie
Kostiumy kurpiowskie projektuje i szyje krakowska firma PERFEKT. Kostiumy można ogladać korzystając z katalogu lub wskazując wybrany region na mapie.
perfekt.krakow.pl

Lalki w stroju kurpiowskim
Lalki w kurpiowskim stroju z Puszczy Zielonej, produkowane przez znaną w Polsce i na świecie Pracownię Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni, wyróżniające się urodą strojów wykonanych w całości ręcznie, z dokładnością i wiernością wzorom etnograficznym, można zamówić na stronie firmy.
folklor-lalki.pl

↑ do góry

folklor

Kurpiowskie zwyczaje i tradycje
Do pięknej tradycji Puszczy Zielonej należy robienie dużych palm wielkanocnych sięgających niekiedy wyskości kilku metrów. Najpiękniejsze i największe zostawały w kościele do następnych świąt, inne po poświęceniu zdobiły domowe ołtarzyki. Największe palmy wielkanocne powstają we wsi Łyse. Sięgają one czasem wielkości 7-8 metrów.
zbojna.powiatlomzynski.pl

Tańce kurpiowskie
Muzykalność i żywiołowość ludności kurpiowskiej można zauważyć nie tylko w pieśniach. Znalazła ona swój oddźwięk także w innym, ważnym elemencie folkloru muzycznego Kurpiów - w tańcach. Tańce czy tylko przytrampywanie (przytupywanie w takt muzyki czy pieśni) stały się częścią każdej uroczystości. Tradycyjne tańce i ich figury taneczne w większości się zachowały, niektóre uległy zmianie, jednak styl wykonania pozostał ten sam.
interklasa.pl

Zespół Kurpiowski POD BOREM
Zespół Kurpiowski POD BOREM z Zawad jest pierwszym zespołem powstałym na Kurpiach. Zespół ten rozpoczął swoją działalność już pod koniec lat 20-tych ubiegłego wieku. Odwiedź oficjalną stronę Zespołu.
goksirbaranowo.pl

Zespół Pieśni i Tańca KURPIE
Historia Zespołu Pieśni i Tańca KURPIE sięga roku 1952. Członkowie zespołu w większości pochodzili ze wsi i terenów rozsianych na terenie Puszczy Zielonej. Z domów rodzinnych wynieśli zapamiętane melodie, tańce i przyśpiewki. W trakcie wielu występów pokazywali autentyczny folklor kurpiowski, tańcząc i śpiewając spontanicznie, jak na weselach, chrzcinach, wiejskich zabawach bywało. Na stronie galeria zdjęć członków zespołu w strojach kurpiowskich.
ock-ostroleka.pl

Tańce i pieśni
Dziecięcy zespół folklorystyczny MALI GORZOWIANIE ma w swoim repertuarze kurpiowskie pieśni i tańce. W czasie wykonywania jednej z pieśni dziewczynki żywiołowo podrygują i przytupują. Taką archaiczną, ciekawą formę taneczną kobiet i dziewcząt, nazywaną trampowaniem, spotykamy tylko na Kurpiach.
maligorzowiacy.pl

Tańce kurpiowskie
Obejrzyj tańce kurpiowskie w wykonaniu Zespółu Pieśni i Tańca LUBLIN.
youtube.com

Piosenki kurpiowskie
Zespół ŚLĄSK wykonuje piosenkę kurpiowską Zań się Jasiu (nagranie z roku 1986).
youtube.com

↑ do góry


Ponadto, jeśli potrzebujesz więcej informacji związanych z polskimi strojami narodowymi, ludowymi i regionalnymi, skorzystaj z mini-katalogu stron internetowych poświęconych tej tematyce.

zespoły folklorystyczne »pracownie krawieckie »muzea etnograficzne »lalki w strojach ludowych »folklor polski »

Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli