Strój kurpiowski
Strona główna serwisu

opis stroju kurpiowskiego

Poznaj podstawowe elementy kurpiowskiego stroju męskiego i damskiego. Poszczególne części ubioru oznaczone są na ilustracjach strzałkami, nazwy podajemy obok strzałek. Pod każdą planszą znajdziesz krótki opis.
Plansze dostępne są również w formie plików pdf.

Strój kurpiowski damski

Opis damskiego stroju odświętnego
Przybraniem głowy dziewczyny jest czółko wykonane z tektury oklejonej aksamitem, ozdobione kwiatami i wstążkami. Na płócienną koszulę, której ozdobą jest owalny kołnierzyk obdziergany czerwoną koronką, wkłada gorsecik zwany wystkiem. Środkowa część wystka jest krótsza od reszty i odsłania koszulę. Klapki wystka opadają na szeroką mienistą spódnicę, na której zawiązany jest fartuszek zwany zapaską, zdobiony wstawkami z białej koronki. Do świątecznego stroju Kurpianka zakłada trzewiki lub pantofelki. Uzupełnieniem stroju są korale z bursztynu.

Strój kurpiowski męski

Opis męskiego stroju odświętnego
Chłopak nosi niski, twardy kapelusz z wojłoku zwany grzybkiem, ozdobiony wstążką i przybraniem z kwiatów. Na białą koszulę z płótna samodziałowego wkłada jakę, zwaną także lejbikiem, czyli krótką kurtkę szytą z czerwonego sukna, lamowaną czarną tasiemką. Pod szyją wiąże dekoracyjną wstążeczkę zwaną faforkiem. Parciane, jasne spodnie wpuszcza w skórzane, wysokie buty z cholewami. Starsi mężczyźni noszą ponadto jako odzież wierzchnią wełniane sukmany, dopasowane w górnej części, rozkloszowane i fałdziste od pasa w dół.


Strój kurpiowski

Szczegółowe opisy charakterystycznych elementów stroju kurpiowskiego znajdziesz w Leksykonie »

↑ do góry

materiały do wydruku

Plansze do prezentacji męskiego i damskiego stroju kurpiowskiego, które pomogą dzieciom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy poszczególnych jego części. Do wyboru plansze z rysunkiem i zwięzłym opisem najważniejszych elementów sroju oraz karty bez opisu. Aby pobrać i wydrukować wybrany arkusz, kliknij myszką w jego ikonkę.

Strój kurpiowski męski (z opisem) Strój kurpiowski męski (bez opisu) Strój kurpiowski damski (z opisem) Strój kurpiowski damski (bez opisu)

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj wybrany obrazek. Aby plansza była bardziej trwała i wytrzymała, wydrukowany obrazek podklej tekturą lub kartą brystolu.
  • Plansze z opisem można wykorzystać do prezentacji stroju.
  • Plansze bez opisu można wykorzystać do sprawdzenia zdobytych wiadomości (np.: uzupełnianie planszy poprzez wskazanie poszczególnych części ubioru i wpisywanie ich nazw).
  • Plansze ze strojem kurpiowskim, dołączone do pozostałych plansz, jakie oferujemy w naszym serwisie, mogą wejść w skład albumu strojów polskich, tworzonego samodzielnie przez dziecko.

↑ do góry


Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli