Strój kurpiowski
Strona główna serwisu

pliki pdf do stroju kurpiowskiego

W sekcji udostępniamy kolekcję materiałów dydaktycznych przygotowanych do wydrukowania, które ułatwią dzieciom przyswojenie, powtórzenie i utrwalenie podstawowych wiadomości o stroju kurpiowskim. Materiały podzielone są na następujące kategorie: Plansze, Karty obrazkowe, Łamigłówki, Ubieranki oraz Puzzle. Poniżej podajemy listę wszystkich dostępnych plików, pod listą znajdziesz dokładne omówienie ich zawartości.

Strój kurpiowski
Tak jak w innych regionach Polski, pierwotny strój był prosty. Zarówno odświętny, jak i codzienny uszyty był z samodziału, wyrabianego na krosnach z własnego lnu lub wełny.
wiano.eu

Ludowy strój kurpiowski
Pierwotną nazwą omawianego ludu byli Puszczacy, którą oni nadali sami sobie od dzikich ostępów przez nich zamieszkiwanych. Spotykamy również nazwę Kurpie.
slesicki.w.interia.pl

Ubiór męski
Kurpiowski ubiór męski był zróżnicowany w zależności od tego, czy nosił go bartnik, czy rolnik. Najbardziej charakterystyczną częścią odzieży męskiej jest sukmana.
interklasa.pl

Ubiór damski
Kobiecy strój kurpiowski był o wiele barwniejszy niż męski. Na głowy zakładano strojne aksamitne czółenka z kiścią sztucznych różnobarwnych kwiatów z lewej strony i barwnymi wstążkami spływającymi po plecach.
dialektologia.uw.edu.pl

Chodaki, kory, kląpy...
Za obuwie do pracy i na dzień powszedni służyły dawnym mieszkańcom sporządzone w domu chodaki, kory i kląpy.
kurpie.com.pl

Kurpiowskie tradycje
Do pięknej tradycji Puszczy Zielonej należy robienie dużych palm wielkanocnych sięgających niekiedy wyskości kilku metrów.
zbojna.powiatlomzynski.pl

Kostiumy kurpiowskie
Kostiumy kurpiowskie projektuje i szyje krakowska firma PERFEKT.
perfekt.krakow.pl

Lalki w stroju kurpiowskim
Lalki w kurpiowskim stroju z Puszczy Zielonej, produkowane przez znaną w Polsce i na świecie Pracownię Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni.
folklor-lalki.pl

Tańce kurpiowskie
Muzykalność i żywiołowość ludności kurpiowskiej można zauważyć w pieśniach i w tańcach. Tańce czy tylko przytrampywanie (przytupywanie w takt muzyki czy pieśni) stały się częścią każdej uroczystości.
interklasa.pl

ZPiT ZAWADY
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca w Zawadach jest pierwszym zespołem powstałym na Kurpiach. Zespół ten rozpoczął swoją działalność już pod koniec lat 20-tych ubiegłego wieku.
kurpie.com.pl

ZPiT KURPIE
Członkowie założonego w 1952 roku zespołu w większości pochodzili ze wsi i terenów rozsianych na terenie Puszczy Zielonej.
ock-ostroleka.pl

Tańce kurpiowskie
Obejrzyj tańce kurpiowskie w wykonaniu Zespółu Pieśni i Tańca LUBLIN.
youtube.com

Piosenki kurpiowskie
Zespół ŚLĄSK wykonuje piosenkę kurpiowską Zań się Jasiu (nagranie z roku 1986).
youtube.com

Określenie Kurp pochodzi od nazwy chodaków plecionych z lipowego łyka, które w przeszłości powszechnie nosili mieszkańcy Puszczy Zielonej.

Kurpie

Do wielu pięknych zwyczajów kurpiowskich należy robienie dużych palm wielkanocnych. Niektóre osiągają wysokość nawet kilku metrów. Najpiękniejsze z nich zostawały w kościele do następnych świąt, inne po poświęceniu zdobiły domowe ołtarzyki. Największe palmy wielkanocne powstają we wsi Łyse. Sięgają one czasem wielkości 7-8 metrów.

Wielkanocne palmy kurpiowskie

Na Kurpiach jest wydobywany bursztyn. W przeszłości służył nie tylko do wyrobu ozdób. Używano go do leczenia wielu chorób, ząbkującym dzieciom podawano do gryzienia, okadzaono nim domy, by ustrzec się przed zarazą, płacono nim w sklepach i kościele. Kurpianka musiała mieć przynajmniej trzy sznury korali bursztynowych, by móc dobrze wydać się za mąż.

Bursztyn na Kurpiach

Kurpiowska chata stawiana jest szczytem do drogi, ma rzeźbione nadokienniki i dach zwieńczony ozdobą zwaną śparogami, charakterystyczną dla tego regionu drewnianą dekoracją w kształcie toporów lub rogów. Wnętrze chaty stroją zawieszane na ścianach jednobarwne wycinanki leluje, a także wiszący u stropu kierec wykonany z papierowych kwiatów na łańcuszkach z ziaren grochu.

Wycinanki kurpiowskie

lista plików pdf do pobrania

↑ do góry

plansze

Strój kurpiowski męski (z opisem) Strój kurpiowski męski (bez opisu) Strój kurpiowski damski (z opisem) Strój kurpiowski damski (bez opisu)

↑ do góry

karty obrazkowe

Pomysłów na wykorzystanie kart obrazkowych jest wiele. Mogą służyć do prezentacji stroju kurpiowskiego. Dołączone do pozostałych kart obrazkowych, które oferujemy w naszym serwisie, mogą wejść w skład albumu strojów polskich (kolejne karty można na przykład wklejać do osobnego zeszytu lub umieszczać w kieszonkach małego albumu do zdjęć). Komplet wszystkich kart obrazkowych posłuży do przeprowadzenia urozmaiconych gier i zabaw dydaktycznych (w sekcji Propozycje gier znajdziesz kilka podpowiedzi).

1. KARTY BEZ NAPISÓW

Karty bez napisów: strój kurpiowskiWygląd kart

Zawartość pliku. Arkusz zawiera trzy dwustronne karty (para w stroju kurpiowskim, lalka w stroju męskim, lalka w stroju damskim) oraz instrukcję przygotowania kart.
arkusz z kartami »

2. KARTY Z NAPISAMI

Karty z napisami: strój kurpiowskiWygląd kart

Zawartość pliku. Arkusz zawiera trzy dwustronne karty (para w stroju kurpiowskim, lalka w stroju męskim, lalka w stroju damskim) oraz instrukcję przygotowania kart.
arkusz z kartami »

↑ do góry

łamigłówki

Krzyżowka obrazkowa1. KRZYŻÓWKA OBRAZKOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: WYSTEK

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć nazwy strojów, które na obrazkach prezentują nasze lalki, następnie odgadnięte wyrazy należy wpisać do poziomych rzędów diagramu krzyżówki (według oznaczenia cyferkami), po czym odczytać hasło, jakie utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Krzyżowka obrazkowa2. KRZYŻÓWKA OBRAZKOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: KURPIE

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć nazwy rzeczy pokazanych na obrazkach, nastepnie odgadnięte wyrazy wpisać do poziomych rzędów diagramu według oznaczenia cyferkami, po czym odczytać hasło, jakie utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Krzyżowka opisowa3. KRZYŻÓWKA OPISOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: KURPIOWSKI

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć wszystkie hasła opisowe i wpisać je do diagramu. Wyrazami do odgadnięcia są nazwy strojów prezentowanych w serwisie oraz słowo Szamotuły. Następnie należy odszukać rozwiązanie, przenosząc ponumerowane litery w odpowiednie pola u dołu arkusza.

Krzyżowka opisowa4. KRZYŻÓWKA OPISOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: BURSZTYNY

Aby rozwiązać to zadanie, najpierw należy odgadnąć wszystkie hasła słowne (wyrazami do odgadnięcia są nazwy elementów stroju kurpiowskiego), potem odgadnięte wyrazy wpisać poziomo do diagramu krzyżówki (według oznaczenia cyferkami) i na koniec odczytać rozwiązanie, które utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Wykreślanka z hasłem5. WYKREŚLANKA Z HASŁEM

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie:
LUDOWY STRÓJ KURPIOWSKI

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie sześciu wyrazów. Słowa do odnalezienia i wykreślenia to nazwy polskich strojów prezentowanych na stronach serwisu. Ukryte wyrazy odczytujemy i skreślamy tylko w rzędach poziomych. Pozostałe litery, czytane w rzędach poziomych od lewej do prawej, tworzą hasło. Dla ułatwienia, lista szukanych słów znajduje się po prawej stronie diagramu.

Wykreślanka z hasłem6. WYKREŚLANKA Z HASŁEM

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: STRÓJ KURPIOWSKI

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie sześciu wyrazów. Słowa do odnalezienia i wykreślenia to nazwy elementów charakterystycznych dla stroju kurpiowskiego. Ukryte wyrazy odczytujemy i skreślamy tylko w rzędach poziomych. Pozostałe litery, czytane w rzędach poziomych od lewej do prawej, tworzą hasło. Dla ułatwienia, lista szukanych słów znajduje się po prawej stronie diagramu.

Wykreślanka7. WYKREŚLANKA

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

Zabawa polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie szesnastu wyrazów (nazwy wybranych elementów stroju kurpiowskiego). Lista poszukiwanych słów znajduje się poniżej bloku z literami. Ukryte wyrazy można odczytywać w poziomych rzędach - z lewej do prawej, w pionowych kolumnach - z góry do dołu, a także ukośnie. Dana litera może wchodzić w skład kilku słów.

↑ do góry

ubieranka

Papierowa lalka LechStrój kurpiowski męskiElementy stroju kurpiowskiego męskiego
Papierowa lalka PolaStrój kurpiowski damskiElementy stroju kurpiowskiego damskiego

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj lalki i ubranka dla nich. Aby zabawki były bardziej trwałe i wytrzymałe, plansze z lalkami możesz wydrukować na sztywnym papierze - lub, po wydrukowaniu na zwykłym, nakleić na kartę brystolu.
  • Wytnij lalki, fryzury, ubrania i dodatki. Młodszym dzieciom powinni pomóc w tym zadaniu dorośli.
  • Teraz ubierz lalki, naklejąc na nie w odpowiedniej kolejności włosy i poszczególne części garderoby. Miłej zabawy!

↑ do góry

puzzle

Strój kurpiowski: puzzleStrój kurpiowski: puzzle
Siatka puzzli do wydrukowaniaSiatka puzzli do wydrukowaniaSiatka puzzli do wydrukowania

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj wybrany obrazek. Aby puzzle były bardziej trwałe i wytrzymałe, obrazek przyklej do tektury lub na kartę brystolu. Kartę przytnij do wielkości obrazka.
  • Wydrukuj arkusz z wybraną siatką puzzli. Wytnij siatkę, po czym przyklej ją z tyłu karty z obrazkiem, wyrównując do górnego i lewego boku (siatka i obrazek mają taką samą wielkość).
  • Całość podziel na dziewięć fragmentów, wycinając poszczególne elementy wzdłuż linii tworzących siatkę puzzli. Młodszym dzieciom powinni pomóc w tym zadaniu dorośli.
  • Twoje puzzle są gotowe. Miłej zabawy!

↑ do góry


Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli