Strój łowicki
Strona główna serwisu

odnośniki do stroju łowickiego

Wybrane przez nas linki prowadzą do wielu ciekawych miejsc w internecie, gdzie znajdziesz przydatne informacje na temat stroju łowickiego.

opis stroju

Stroje łowickie
Stroje łowickie obok krakowskich uchodzą za najpiękniejsze i uważane są za polski strój reprezentacyjny. Jest on wciąż żywy i co ciekawe niejednorodny dla całego regionu. Noszony jest przy różnych świętach religijnych. Szczególnie pięknie prezentuje się podczas słynnych w całym kraju procesji w Boże Ciało.
powiat.lowicz.pl

Strój łowicki
Region łowicki leży na Mazowszu, na zachód od Warszawy, na terenie dawnego Księstwa Łowickiego. Księżacy wyróżniali się malowniczym strojem spośród otaczających ich grup etnicznych, który dzięki warunkom historycznym i ekonomicznym w przeciągu wieku przechodził bardzo szybkie przeobrażenia, od kolorów prostych poprzez cynober do barw pomarańczowych-żółtych i wreszcie do różnorodnej gamy tęczowej.
folklor.pl

Elementy stroju łowickiego
Symbolem kultury Księżaków Łowickich pozostaje pasiasty strój ludowy, do dziś noszony przez kobiety i mężczyzn podczas znaczących uroczystości kościelnych. Wystawa etnograficzna prezentuje w bogatej formie rozwój i przemiany łowickiego stroju ludowego, począwszy od najstarszych jednobarwnych strojów, po znane nam współcześnie, olśniewające bogactwem kolorystyki i zdobień pasiaki.
muzeumlowicz.pl

Opis stroju łowickiego
Księżacy Łowiccy zaczęli ubierać się w odzież z przewagą tkanin pasiastych w latach dwudziestych XIX wieku. Do ostatniej ćwierci tego stulecia dominowało w nich tło ciemnoczerwone, na którym znajdują się pionowe układy pasków. Najstarsze spódnice i zapaski posiadają pojedyncze wąskie prążki czarne lub białe. Nieco późniejsze zestawienie pasków wzbogacone zostało o barwy: zieloną, żółtą, granatową i bordo.
lowicz.eu

Strój łowicki męski
Tradycyjnymi elementami stroju męskiego są: biała koszula z wykładanym kołnierzem zawiązanym amarantową wstążką, wełniane, pomarańczowe spodnie w podłużne, rzadko rozmieszczone prążki, lejbik przepasany pomarańczowym pasem w podłużne prążki oraz kapelusz z haftem łowickim przybrany cekinami.
lowicki-folklor.pl

Opis stroju męskiego
Powszechnym nakryciem głowy był filcowy kapelusz z średniej wielkości rondem, ozdobiony pasem aksamitu, cekinami, koralikami i kolorową włóczką. Koszule tzw. bielunki tkano z lnu, później z bawełny i zdobiono haftem. Na koszulę zakładano kamizelkę, czyli lejbik.
dialektologia.uw.edu.pl

Łowicki strój kobiecy
Wełniak uszyty jest z aksamitu, płótna, oraz tradycyjnego pasiastego materiału. Ten charakterystyczny dla Łowicza pasiasty materiał tkany jest z wełny, tradycyjnym starym sposobem na krosnach.
folkstar.pl

Opis stroju damskiego
Starsze kobiety nosiły cienką, lnianą koszulę. Kiecki z wełny własnoręcznie tkanej w drobne czerwone wstążki, wełniany gorset zapinany na metalowe lub kościane guziki oraz fartuch do pasa o podobnych co kiecki prążkach oraz drugi dłuższy na ramionach.
zpit.gmina.chelm.pl

↑ do góry

ilustracje

Kostiumy łowickie
Kostiumy łowickie projektuje i szyje krakowska firma PERFEKT. Kostiumy można ogladać korzystając z katalogu lub wskazując wybrany region na mapie.
perfekt.krakow.pl

Lalki w stroju łowickim
Lalki w stroju łowickim, produkowane przez znaną w Polsce i na świecie Pracownię Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni, wyróżniające się urodą strojów wykonanych w całości ręcznie, z dokładnością i wiernością wzorom etnograficznym, można zamówić na stronie firmy.
folklor-lalki.pl

↑ do góry

folklor

Folklor łowicki
Miejscowa legenda głosi, że mundury gwardii szwajcarskiej wzorowane są na łowickich pasiakach. Podobno jakiś przedsiębiorczy Łowiczanin zawiózł próbkę wielobarwnego samodziału i pokazał go Ojcu Świętemu. Ten tak zachwycił się tkaniną, że kazał swoim Szwajcarom uszyć z niej mundury. Wielobarwne pasiaki do dziś fascynują i ściągają do Łowicza tłumy.
naludowo.pl

Haft łowicki
W hafcie z okolicach Łowicza, od początku XX wieku funkcjonuje wielobarwny haft krzyżykowy, zwany szyciem ruskim, z dominującymi motywami kwiatowymi: bratka, róży czy bukietów kwiatów. Prezentowany na stronie łowicki haft wykonywany jest w całości ręcznie przez twórczynię ludową Mariannę Madanowską - przy użyciu jedynie igły i naparstka. Idealnie dobierane kolory oraz mistrzowsko cieniowany haft to jej wizytówka.
marianna-madanowska.pl

Muzeum w Łowiczu
Jednym z pomników kultury łowickiej jest Muzeum w Łowiczu. Muzeum powstało z szacunku dla historii miasta i regionu łowickiego oraz twórczego dorobku jego mieszkańców. Poprzez wystawy, wydarzenia kulturalne oraz działania edukacyjne stara się inspirować zwiedzających, uwrażliwiać na minione i wciąż aktualne tradycje regionu.
muzeumlowicz.pl

Tańce łowickie
Śpiew i taniec odgrywają bardzo ważną rolę na Łowiczu. Najbardziej popularnymi tańcami łowickimi są: entuzjastyczny oberek, uroczysty chodzony, nostalgiczny kujon, charakteryzowany przez zmienne tempo, podobne do kujawiaka, oraz różnorodne walczyki. Jak i w innych częściach Polski tańce są przerywane piosenkami, lub piosenki towarzyszą tańcom.
zpit.gmina.chelm.pl

Zespół Pieśni i Tańca MAZOWSZE
Zobacz, jak MAZOWSZE śpiewa i tańczy Łowiczankę. Słowa do najbardziej znanego walczyka zespołu napisała Mira Zimińska-Sygietyńska, a muzykę skomponował jej mąż, Tadeusz Sygietyński.
mazowsze.waw.pl

↑ do góry


Ponadto, jeśli potrzebujesz więcej informacji związanych z polskimi strojami narodowymi, ludowymi i regionalnymi, skorzystaj z mini-katalogu stron internetowych poświęconych tej tematyce.

zespoły folklorystyczne »pracownie krawieckie »muzea etnograficzne »lalki w strojach ludowych »folklor polski »

Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli