Strój łowicki
Strona główna serwisu

pliki pdf do stroju łowickiego

W sekcji udostępniamy kolekcję materiałów dydaktycznych przygotowanych do wydrukowania, które ułatwią dzieciom przyswojenie, powtórzenie i utrwalenie podstawowych wiadomości o stroju łowickim. Materiały podzielone są na następujące kategorie: Plansze, Karty obrazkowe, Łamigłówki, Ubieranki oraz Puzzle. Poniżej podajemy listę wszystkich dostępnych plików, pod listą znajdziesz dokładne omówienie ich zawartości.

Stroje łowickie
Stroje łowickie obok krakowskich uchodzą za najpiękniejsze i uważane są za polski strój reprezentacyjny.
powiat.lowicz.pl

Elementy stroju łowickiego
Symbolem kultury Księżaków nadal pozostaje pasiasty strój ludowy, do dziś noszony.
muzeumlowicz.pl

Opis stroju łowickiego
Księżacy Łowiccy zaczęli ubierać się w odzież z przewagą tkanin pasiastych w latach dwudziestych XIX wieku.
lowicz.eu

Strój łowicki męski
Tradycyjnym elementem męskiego stroju są wełniane, pomarańczowe spodnie w podłużne prążki.
lowicki-folklor.pl

Opis stroju męskiego
Powszechnym nakryciem głowy był filcowy kapelusz.
dialektologia.uw.edu.pl

Łowicki strój kobiecy
Wełniak uszyty jest z aksamitu, płótna, oraz pasiastego materiału.
folkstar.pl

Opis stroju damskiego
Kobiety nosiły zapaski o podobnych co kiecki prążkach.
zpit.gmina.chelm.pl

Kostiumy łowickie
Kostiumy łowickie projektuje i szyje krakowska firma PERFEKT.
perfekt.krakow.pl

Lalki w stroju łowickim
Obejrzyj lalki w stroju łowickim, produkowane przez Pracownię Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni.
folklor-lalki.pl

ZPiT MAZOWSZE
Zobacz, jak MAZOWSZE śpiewa i tańczy Łowiczankę. Słowa do najbardziej znanego walczyka zespołu napisała Mira Zimińska-Sygietyńska, a muzykę skomponował jej mąż, Tadeusz Sygietyński.
mazowsze.waw.pl

W hafcie łowickim dominują motywy kwiatowe, z ukochaną przez Łowiczanki różą na czele. Wyszywaniem zajmowały się niemal wszystkie panie. Każda starała się, by jej ubiór wyglądał jak najpiękniej i okazale. W okolicy znajdowała się zawsze przynajmniej jedna zdolniejsza, która pełniła rolę kreatorki mody. Jej strój i zdobienia inspirowały mniej utalentowane.

Haft łowicki

Miejscowa legenda głosi, że mundury gwardii szwajcarskiej wzorowane są na łowickich pasiakach. Nieznany z imienia mieszkaniec Łowicza podobno zawiózł do Rzymu wielobarwny samodział i pokazał go Ojcu Świętemu. Ten tak zachwycił się tkaniną, że rozkazał uszyć z niej mundury dla swoich Szwajcarów. Wielobarwne pasiaki do dziś fascynują i ściągają do Łowicza tłumy.

Łowickie pasiaki

Wielobarwnych wycinanek do dekoracji wiejskich izb używano już od II połowy dziewiętnastego stulecia. Wycinano je z błyszczącego, gładkiego papieru specjalnymi nożycami do strzyżenia owiec. Naklejane były na ścianach, piecach i belkach pod sufitem.

Wycinanki łowickie

Łowicz ma w herbie dwa białe pelikany zwrócone do siebie grzbietami, ze złotymi dziobami skierowanymi ku piersiom. Ptaki są rozdzielone drzewem życia. Z ziemi łowickiej wywodzą się sławni Polacy, między innymi: Józef Chełmoński - artysta malarz, Władysław Grabski - premier II RP i twórca reformy walutowej, Stefan Starzyński - prezydent Warszawy i jej obrońca w 1939 roku.

Herb Łowicza

lista plików pdf do pobrania

↑ do góry

plansze

Strój łowicki męski (z opisem) Strój łowicki męski (bez opisu) Strój łowicki damski (z opisem) Strój łowicki damski (bez opisu)

↑ do góry

karty obrazkowe

Pomysłów na wykorzystanie kart obrazkowych jest wiele. Mogą służyć do prezentacji stroju łowickiego. Dołączone do pozostałych kart obrazkowych, które oferujemy w naszym serwisie, mogą wejść w skład albumu strojów polskich (kolejne karty można na przykład wklejać do osobnego zeszytu lub umieszczać w kieszonkach małego albumu do zdjęć). Komplet wszystkich kart obrazkowych posłuży do przeprowadzenia urozmaiconych gier i zabaw dydaktycznych (w sekcji Propozycje gier znajdziesz kilka podpowiedzi).

1. KARTY BEZ NAPISÓW

Karty bez napisów: strój łowickiWygląd kart

Zawartość pliku. Arkusz zawiera trzy dwustronne karty (para w stroju łowickim, lalka w stroju męskim, lalka w stroju damskim) oraz instrukcję przygotowania kart.
arkusz z kartami »

2. KARTY Z NAPISAMI

Karty z napisami: strój łowickiWygląd kart

Zawartość pliku. Arkusz zawiera trzy dwustronne karty (para w stroju łowickim, lalka w stroju męskim, lalka w stroju damskim) oraz instrukcję przygotowania kart.
arkusz z kartami »

↑ do góry

łamigłówki

Krzyżowka obrazkowa1. KRZYŻÓWKA OBRAZKOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: KIECKA

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć nazwy strojów, które na obrazkach prezentują nasze lalki, następnie odgadnięte wyrazy należy wpisać do poziomych rzędów diagramu krzyżówki (według oznaczenia cyferkami), po czym odczytać hasło, jakie utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Krzyżowka obrazkowa2. KRZYŻÓWKA OBRAZKOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: ŁOWICZ

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć nazwy rzeczy pokazanych na obrazkach, nastepnie odgadnięte wyrazy wpisać do poziomych rzędów diagramu według oznaczenia cyferkami, po czym odczytać hasło, jakie utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Krzyżowka opisowa3. KRZYŻÓWKA OPISOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: ŁOWICKI

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć wszystkie hasła opisowe i wpisać je do diagramu. Wyrazami do odgadnięcia są nazwy strojów prezentowanych w serwisie oraz słowo Szamotuły. Następnie należy odszukać rozwiązanie, przenosząc ponumerowane litery w odpowiednie pola u dołu arkusza.

Krzyżowka opisowa4. KRZYŻÓWKA OPISOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: AKSAMITKA

Aby rozwiązać to zadanie, najpierw należy odgadnąć wszystkie hasła słowne (wyrazami do odgadnięcia są nazwy elementów stroju łowickiego), potem odgadnięte wyrazy wpisać poziomo do diagramu krzyżówki (według oznaczenia cyferkami) i na koniec odczytać rozwiązanie, które utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Wykreślanka z hasłem5. WYKREŚLANKA Z HASŁEM

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie:
LUDOWY STRÓJ ŁOWICKI

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie sześciu wyrazów. Słowa do odnalezienia i wykreślenia to nazwy polskich strojów prezentowanych na stronach serwisu. Ukryte wyrazy odczytujemy i skreślamy tylko w rzędach poziomych. Pozostałe litery, czytane w rzędach poziomych od lewej do prawej, tworzą hasło. Dla ułatwienia, lista szukanych słów znajduje się po prawej stronie diagramu.

Wykreślanka z hasłem6. WYKREŚLANKA Z HASŁEM

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: ŁOWICKIE PASIAKI

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie sześciu wyrazów. Słowa do odnalezienia i wykreślenia to nazwy elementów charakterystycznych dla stroju łowickiego. Ukryte wyrazy odczytujemy i skreślamy tylko w rzędach poziomych. Pozostałe litery, czytane w rzędach poziomych od lewej do prawej, tworzą hasło. Dla ułatwienia, lista szukanych słów znajduje się po prawej stronie diagramu.

Wykreślanka7. WYKREŚLANKA

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

Zabawa polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie szesnastu wyrazów (nazwy wybranych elementów stroju łowickiego). Lista poszukiwanych słów znajduje się poniżej bloku z literami. Ukryte wyrazy można odczytywać w poziomych rzędach - z lewej do prawej, w pionowych kolumnach - z góry do dołu, a także ukośnie. Dana litera może wchodzić w skład kilku słów.

↑ do góry

ubieranka

Papierowa lalka LechStrój łowicki męskiElementy stroju łowickiego męskiego
Papierowa lalka PolaStrój łowicki damskiElementy stroju łowickiego damskiego

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj lalki i ubranka dla nich. Aby zabawki były bardziej trwałe i wytrzymałe, plansze z lalkami możesz wydrukować na sztywnym papierze - lub, po wydrukowaniu na zwykłym, nakleić na kartę brystolu.
  • Wytnij lalki, fryzury, ubrania i dodatki. Młodszym dzieciom powinni pomóc w tym zadaniu dorośli.
  • Teraz ubierz lalki, naklejąc na nie w odpowiedniej kolejności włosy i poszczególne części garderoby. Miłej zabawy!

↑ do góry

puzzle

Strój łowicki: puzzleStrój łowicki: puzzle
Siatka puzzli do wydrukowaniaSiatka puzzli do wydrukowaniaSiatka puzzli do wydrukowania

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj wybrany obrazek. Aby puzzle były bardziej trwałe i wytrzymałe, obrazek przyklej do tektury lub na kartę brystolu. Kartę przytnij do wielkości obrazka.
  • Wydrukuj arkusz z wybraną siatką puzzli. Wytnij siatkę, po czym przyklej ją z tyłu karty z obrazkiem, wyrównując do górnego i lewego boku (siatka i obrazek mają taką samą wielkość).
  • Całość podziel na dziewięć fragmentów, wycinając poszczególne elementy wzdłuż linii tworzących siatkę puzzli. Młodszym dzieciom powinni pomóc w tym zadaniu dorośli.
  • Twoje puzzle są gotowe. Miłej zabawy!

↑ do góry


Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli