Strój lubelski
Strona główna serwisu

odnośniki do stroju lubelskiego

Wybrane przez nas linki prowadzą do wielu ciekawych miejsc w internecie, gdzie znajdziesz przydatne informacje na temat stroju lubelskiego.

opis stroju

Stroje Lubelszczyzny
Najbardziej znanym strojem Lubelszczyzny jest strój krzczonowski zwany powszechnie lubelskim. Początkowo wykonywany był w całości z samodziałowego płótna w naturalnym kolorze. Od połowy XIX w. zaczęto używać tkanin i zdobień pochodzenia fabrycznego: barwnych wełenek, aksamitów, sukna, tasiemek, koralików, cekinów, koronek i wstążek.
zamek-lublin.pl

Strój krzczonowski
Strój ten można określić jako barwny i żywy, z tego względu późniejsza jego odmiana jest wykorzystywana przez zespoły folklorystyczne. Po I wojnie światowej rozpowszechniło się dekorowanie stroju (zarówno kobiecego, jak i męskiego) za pomocą okienek, które polegało na tym, że w tkaninie wycinano okienka i podkładano pod nie kolorowe wstążki.
dialektologia.uw.edu.pl

Strój lubelski męski
Elementy stroju krzczonowskiego męskiego: koszula haftowana ręcznie, spodnie wełniane czarne zdobione czerwonym sznurkiem, kaftan wełniany czarny zdobiony pasami wycinanymi w okienka i szczotką, pas wełniany zdobiony wycinanymi okienkami jak kaftan, kapelusz słomiany ze stroikiem z kwiatów sztucznych i pawiego pióra.
strojeludowe.pl

Strój lubelski damski
Kobiety zamężne, oprócz gorsetu nosiły kaftany - najczęściej w kolorze zielonym - bogato zdobione na przodzie, u dołu i na mankietach szychem i tasiemkami. Kaftan sięgał do pasa i zapinany był na haftki lub porcelanowe guziki. Młode mężatki zamiast wianków nosiły nakrycia głowy zwane humełkami. Kobiety zamężne nosiły także chustki wiązane na obręczy tak, aby końce opadające na plecy tworzyły ogonek.
szkola.interklasa.pl

Strój damski: humełka
Humełka to nakrycie głowy młodych mężatek. Składała się z drewnianej, owiniętej chustą obręczy, na którą naciągano siatkowy czepek. W tyle przypinano pęk złotych i srebrnych nitek z cekinami i paciorkami. Poniżej spływały na plecy wielobarwne, podwójnie złożone wstążki.
www.etnomuzeum.eu

↑ do góry

ilustracje

Strój lubelski
Barwny strój lubelski możesz obejrzeć na stronie zespołu WIELKOPOLANIE Poniżej zdjęć znajdziesz dokładny opis stroju damskiego i męskiego.
folklor.pl

Stroje lubelskie
Na stronach serwisu pracowni krawieckiej STROJE LUDOWE MISS pani Marzeny Matusiak możemy obejrzeć zdjęcia kostiumów lubelskich. Wyroby firmy charakteryzują się wysoką jakością ręcznego haftu oraz dbałością o dokładne odwzorowanie zachowanych eksponatów muzealnych, publikacji w literaturze etnograficznej, czy podpatrzonych na imprezach folklorystycznych.
strojeludowe.ipr.pl

Kostiumy krzczonowskie
Kostiumy lubelskie projektuje i szyje krakowska firma PERFEKT. Kostiumy można ogladać korzystając z katalogu lub wskazując wybrany region na mapie.
perfekt.krakow.pl

Lalki w stroju lubelskim
Lalki w barwnych strojach krzczonowskich, produkowane przez znaną w Polsce i na świecie Pracownię Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni, wyróżniające się urodą strojów wykonanych w całości ręcznie, z dokładnością i wiernością wzorom etnograficznym, można obejrzeć na stronie firmy.
folklor-lalki.pl

↑ do góry

folklor

Strój i haft krzczonowski
Zasadniczą cechą haftu krzczonowskiego było to, że ściegi biegły w obu kierunkach - pionowym lub poziomym i składał się z kilku motywów, łączonych ze sobą i grupowanych rytmicznie. Używano nici w kolorach czerwonym, niebieskim i żółtym. Takie barwy haftu krzczonowskiego zachowały się do dziś na koszulach męskich i damskich w stroju ludowym krzczonowskim.
rokis.pl

Tańce lubelskie
Lubelskie tańce ludowe są bardzo różnorodne. Odznaczają się wprawdzie prostotą ruchów, lecz rysunek tańca jest różnorodny i ciekawy. Wykonuje się je wesoło, lekko, wdzięcznie i z temperamentem. Często tańcom towarzyszą przyśpiewki występujące przed lub w przerwie między niektórymi figurami. Najczęściej jednak jednak na Lubelszczyźnie spotykany jest taniec ze śpiewami przy akompaniamencie kapeli ludowej. Tańców lubelskich jest około 40. O niektórych z nich np. Cenar, Hajduk, Oryl, Powiślak, Kurzawiec dziś już prawie zapomniano.
szkola.interklasa.pl

Tańce i piosenki lubelskie
Tańce lubelskie z nagrania zarejestrowanego podczas koncertu jubileuszowego Zespołu Pieśni i Tańca UJ SŁOWIANKI w listopadzie 2004r. w Nowohuckim Centrum Kultury.
youtube.com

↑ do góry


Ponadto, jeśli potrzebujesz więcej informacji związanych z polskimi strojami narodowymi, ludowymi i regionalnymi, skorzystaj z mini-katalogu stron internetowych poświęconych tej tematyce.

zespoły folklorystyczne »pracownie krawieckie »muzea etnograficzne »lalki w strojach ludowych »folklor polski »

Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli