Strój lubelski
Strona główna serwisu

pliki pdf do stroju lubelskiego

W sekcji udostępniamy kolekcję materiałów dydaktycznych przygotowanych do wydrukowania, które ułatwią dzieciom przyswojenie, powtórzenie i utrwalenie podstawowych wiadomości o stroju lubelskim. Materiały podzielone są na następujące kategorie: Plansze, Karty obrazkowe, Łamigłówki, Ubieranki oraz Puzzle. Poniżej podajemy listę wszystkich dostępnych plików, pod listą znajdziesz dokładne omówienie ich zawartości.

Strój krzczonowski
Strój ten można określić jako barwny i żywy, z tego względu późniejsza jego odmiana jest wykorzystywana przez zespoły folklorystyczne.
dialektologia.uw.edu.pl

Strój lubelski męski
Elementy stroju męskiego: koszula haftowana ręcznie, spodnie wełniane czarne zdobione czerwonym sznurkiem, kaftan wełniany czarny zdobiony pasami wycinanymi w okienka i szczotką, pas wełniany zdobiony wycinanymi okienkami jak kaftan, kapelusz słomiany ze stroikiem z kwiatów sztucznych i pawiego pióra.
strojeludowe.pl

Strój lubelski damski
Kobiety zamężne, oprócz gorsetu nosiły kaftany - najczęściej w kolorze zielonym - bogato zdobione na przodzie, u dołu i na mankietach szychem i tasiemkami. Kaftan sięgał do pasa i zapinany był na haftki lub porcelanowe guziki. Młode mężatki zamiast wianków nosiły nakrycia głowy zwane humełkami. Kobiety zamężne nosiły także chustki wiązane na obręczy tak, aby końce opadające na plecy tworzyły ogonek.
szkola.interklasa.pl

Strój damski: humełka
Humełka to nakrycie głowy młodych mężatek. Składała się z drewnianej, owiniętej chustą obręczy, na którą naciągano siatkowy czepek. W tyle przypinano pęk złotych i srebrnych nitek z cekinami i paciorkami. Poniżej spływały na plecy wielobarwne, podwójnie złożone wstążki.
www.etnomuzeum.eu

Strój i haft krzczonowski
Zasadniczą cechą haftu krzczonowskiego było to, że ściegi biegły w obu kierunkach - pionowym lub poziomym i składał się z kilku motywów, łączonych ze sobą i grupowanych rytmicznie. Używano nici w kolorach czerwonym, niebieskim i żółtym.
rokis.pl

Strój lubelski
Barwny strój lubelski możesz obejrzeć na stronie zespołu WIELKOPOLANIE Poniżej zdjęć znajdziesz dokładny opis stroju damskiego i męskiego.
folklor.pl

Stroje lubelskie
Na stronach serwisu pracowni krawieckiej STROJE LUDOWE MISS pani Marzeny Matusiak możemy obejrzeć zdjęcia kostiumów lubelskich.
strojeludowe.ipr.pl

Kostiumy krzczonowskie
Kostiumy lubelskie projektuje i szyje krakowska firma PERFEKT.
perfekt.krakow.pl

Lalki w stroju lubelskim
Lalki w barwnych strojach krzczonowskich, produkowane przez znaną w Polsce i na świecie Pracownię Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni.
folklor-lalki.pl

Tańce i piosenki lubelskie
Tańce lubelskie z nagrania zarejestrowanego podczas koncertu jubileuszowego ZPiT UJ SŁOWIANKI.
youtube.com

Cechą wyróżniającą krajobraz Lubelszczyzny są liczne kapliczki i krzyże przydrożne. Stoją one w miejscach uznawanych za szczególnie ważne dla lokalnej społeczności. Na kapliczkach wycinano datę powstania, czasami słowa modlitwy, bardzo rzadko zaś nazwisko twórcy. Umieszczano w nich drewniane rzeźby świętych, Chrystusa Frasobliwego czy Matkę Boską.

Folklor Lubelszczyzny

Piękne kolory krzczonowskim pisankom nadają naturalne barwniki z kory drzew, cebuli lub żyta. Rozmaite wzory, w tym wiatraczki, krzyżyki, jodełki, kratki i kwiatki nanosi się na jajka rysikami maczanymi w roztopionym wosku. Tak przygotowane pisanki w czasie Świąt Wielkanocy dziewczyny darowały chłopcom. Jeśli chłopak otrzymał od jednej dziewczyny co najmniej 60 pisanek, wiedział na pewno, że jest w nim zakochana.

Pisanki krzczonowskie

Mieszkańcy Lublina chętnie opowiadają starą legendę o pochodzeniu nazwy miasta. Kiedy Kazimierz Wielki polował w tych okolicach, dotarł do bezimiennej osady. Tu złowił dorodną rybę i postanowił jej imieniem nazwać osadę. Towarzysze króla nie potrafili jednak ustalić, co to za ryba. Może szczupak, może karp, a może lin? Zniecierpliwiony król krzyknął: Karp lub lin! W ten sposób osada otrzymała nazwę Lublin.

Król Kazimierz Wielki

Charakterystyczna dla kuchni lubelskiej jest kasza gryczana. Nigdzie poza Lubelszczyzną nie spotkasz takiej rozmaitości pierogów z gryczanym farszem: gryczaków, kaszaków czy krupniaków. Pierogi uważa się za typowe danie staropolskie, znane już od XIII wieku.

Kuchnia lubelska

lista plików pdf do pobrania

↑ do góry

plansze

Strój lubelski męski (z opisem) Strój lubelski męski (bez opisu) Strój lubelski damski (z opisem) Strój lubelski damski (bez opisu)

↑ do góry

karty obrazkowe

Pomysłów na wykorzystanie kart obrazkowych jest wiele. Mogą służyć do prezentacji stroju lubelskiego. Dołączone do pozostałych kart obrazkowych, które oferujemy w naszym serwisie, mogą wejść w skład albumu strojów polskich (kolejne karty można na przykład wklejać do osobnego zeszytu lub umieszczać w kieszonkach małego albumu do zdjęć). Komplet wszystkich kart obrazkowych posłuży do przeprowadzenia urozmaiconych gier i zabaw dydaktycznych (w sekcji Propozycje gier znajdziesz kilka podpowiedzi).

1. KARTY BEZ NAPISÓW

Karty bez napisów: strój lubelskiWygląd kart

Zawartość pliku. Arkusz zawiera trzy dwustronne karty (para w stroju lubelskim, lalka w stroju męskim, lalka w stroju damskim) oraz instrukcję przygotowania kart.
arkusz z kartami »

2. KARTY Z NAPISAMI

Karty z napisami: strój lubelskiWygląd kart

Zawartość pliku. Arkusz zawiera trzy dwustronne karty (para w stroju lubelskim, lalka w stroju męskim, lalka w stroju damskim) oraz instrukcję przygotowania kart.
arkusz z kartami »

↑ do góry

łamigłówki

Krzyżowka obrazkowa1. KRZYŻÓWKA OBRAZKOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: DĘTKI

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć nazwy strojów, które na obrazkach prezentują nasze lalki, następnie odgadnięte wyrazy należy wpisać do poziomych rzędów diagramu krzyżówki (według oznaczenia cyferkami), po czym odczytać hasło, jakie utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Krzyżowka obrazkowa2. KRZYŻÓWKA OBRAZKOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: LUBLIN

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć nazwy rzeczy pokazanych na obrazkach, nastepnie odgadnięte wyrazy wpisać do poziomych rzędów diagramu według oznaczenia cyferkami, po czym odczytać hasło, jakie utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Krzyżowka opisowa3. KRZYŻÓWKA OPISOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: LUBELSKI

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć wszystkie hasła opisowe i wpisać je do diagramu. Wyrazami do odgadnięcia są nazwy strojów prezentowanych w serwisie oraz słowo Szamotuły. Następnie należy odszukać rozwiązanie, przenosząc ponumerowane litery w odpowiednie pola u dołu arkusza.

Krzyżowka opisowa4. KRZYŻÓWKA OPISOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: TRZEWIKI

Aby rozwiązać to zadanie, najpierw należy odgadnąć wszystkie hasła słowne (wyrazami do odgadnięcia są nazwy elementów stroju lubelskiego), potem odgadnięte wyrazy wpisać poziomo do diagramu krzyżówki (według oznaczenia cyferkami) i na koniec odczytać rozwiązanie, które utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Wykreślanka z hasłem5. WYKREŚLANKA Z HASŁEM

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie:
REGIONALNY STRÓJ LUBELSKI

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie sześciu wyrazów. Słowa do odnalezienia i wykreślenia to nazwy polskich strojów prezentowanych na stronach serwisu. Ukryte wyrazy odczytujemy i skreślamy tylko w rzędach poziomych. Pozostałe litery, czytane w rzędach poziomych od lewej do prawej, tworzą hasło. Dla ułatwienia, lista szukanych słów znajduje się po prawej stronie diagramu.

Wykreślanka z hasłem6. WYKREŚLANKA Z HASŁEM

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: STRÓJ LUBELSKI

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie sześciu wyrazów. Słowa do odnalezienia i wykreślenia to nazwy elementów charakterystycznych dla stroju lubelskiego. Ukryte wyrazy odczytujemy i skreślamy tylko w rzędach poziomych. Pozostałe litery, czytane w rzędach poziomych od lewej do prawej, tworzą hasło. Dla ułatwienia, lista szukanych słów znajduje się po prawej stronie diagramu.

Wykreślanka7. WYKREŚLANKA

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

Zabawa polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie szesnastu wyrazów (nazwy wybranych elementów stroju lubelskiego). Lista poszukiwanych słów znajduje się poniżej bloku z literami. Ukryte wyrazy można odczytywać w poziomych rzędach - z lewej do prawej, w pionowych kolumnach - z góry do dołu, a także ukośnie. Dana litera może wchodzić w skład kilku słów.

↑ do góry

ubieranka

Papierowa lalka LechStrój lubelski męskiElementy stroju lubelskiego męskiego
Papierowa lalka PolaStrój lubelski damskiElementy stroju lubelskiego damskiego

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj lalki i ubranka dla nich. Aby zabawki były bardziej trwałe i wytrzymałe, plansze z lalkami możesz wydrukować na sztywnym papierze - lub, po wydrukowaniu na zwykłym, nakleić na kartę brystolu.
  • Wytnij lalki, fryzury, ubrania i dodatki. Młodszym dzieciom powinni pomóc w tym zadaniu dorośli.
  • Teraz ubierz lalki, naklejąc na nie w odpowiedniej kolejności włosy i poszczególne części garderoby. Miłej zabawy!

↑ do góry

puzzle

Strój lubelski: puzzleStrój lubelski: puzzle
Siatka puzzli do wydrukowaniaSiatka puzzli do wydrukowaniaSiatka puzzli do wydrukowania

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj wybrany obrazek. Aby puzzle były bardziej trwałe i wytrzymałe, obrazek przyklej do tektury lub na kartę brystolu. Kartę przytnij do wielkości obrazka.
  • Wydrukuj arkusz z wybraną siatką puzzli. Wytnij siatkę, po czym przyklej ją z tyłu karty z obrazkiem, wyrównując do górnego i lewego boku (siatka i obrazek mają taką samą wielkość).
  • Całość podziel na dziewięć fragmentów, wycinając poszczególne elementy wzdłuż linii tworzących siatkę puzzli. Młodszym dzieciom powinni pomóc w tym zadaniu dorośli.
  • Twoje puzzle są gotowe. Miłej zabawy!

↑ do góry


Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli