Strój podhalański
Strona główna serwisu

odnośniki do stroju podhalańskiego

Wybrane przez nas linki prowadzą do wielu ciekawych miejsc w internecie, gdzie znajdziesz przydatne informacje na temat stroju podhalańskiego.

opis stroju

Strój podhalański
Strój podhalański jest jednym z elementów wyróżniających Podhale od innych regionów Polski. Górale noszą strój podhalański nie tylko z okazji uroczystości kościelnych, rodzinnych, świąt narodowych itp., ale także, aby podkreślić swoją odrębność regionalną - jest to szczególnie dobrze widoczne wśród emigrantów podczas uroczystości polonijnych.
z-ne.pl

Stroje podhalańskie w XIX w.
Odzież ludu na Podhalu nie dorównuje barwnością ubiorom Krakowiaków lub Hucułów, pełną jednak jest charakteru i odrębności - pisał W. Matlakowski. Każdy kto obserwował życie górali podkreślał dostosowanie ubioru do warunków życia, a w szczególności jego wygodę i prostotę.
poznajtatry.pl

Góralskie ubranie
Strój podhalański zawsze odgrywał w kulturze regionu ogromną rolę (świadczył o zamożności właściciela, o jego statusie społecznym, o stanie cywilnym i wieku danej osoby). Inaczej ubierali się pasterze (baca i juhasi), inaczej gospodarze (gazdowie). Niegdyś po ubiorze można było rozpoznać, z której wsi pochodzi dana osoba.
dialektologia.uw.edu.pl

Strój podhalański męski
Mężczyźni noszą obcisłe, zazwyczaj jasne portki (spodnie), haftowane kolorowo w okolicy bioder (parzenice) i kostek, białe, płócienne koszule zapinane pod szyją spinkami, na to skórzane serdaki lub białe cuchy, obszywane kolorową lamówką, narzucaną na ramiona. W użyciu są także cuchy brązowe.
wysoki_wierch.republika.pl

Strój górali podhalańskich
O tym, że górale nosili cuchy od zawsze, powszechnie wiadomo, jednak ich kolor i kształt był ściśle zróżnicowany nie tylko w skali górskich subregionów, lecz nawet poszczególnych dziedzin (wiosek). Cucha u górala spełnia funkcję wierzchniego okrycia, jest rodzajem sukiennego płaszcza bez podszewki, w kolorze brunatnym (cucha czarna) lub białym, o kroju poncha poprzecznego.
z-ne.pl

Strój podhalański kobiecy
Strój góralski kobiet sięga po dawne czasy. Wpierw była nim suknia w kolorze szarym, bądź granatowym, zdobiona białym fartuchem. Kobieta ubrana była w jasną bluzkę, serdak i chustę o dowolnym kolorze. Pod koniec XIX wieku za strój góralski kobiet został przyjęty inny, który obecnie jest noszony. Jest on różnokolorowy, dominuje w nim czerwień. Podstawą tego stroju jest kolorowa spódnica i gorset wyszywany cekinami.
szlakizakopane.elk.pl

Strój damski
Jednym z najważniejszych wyróżników grup etnograficznych był zawsze, i nadal pozostał, tradycyjny strój ludowy. Najbogatszy wśród górali zamieszkujących rejon Gorców mają Podhalanie. U kobiet składa się nań lniana koszula ozdobiona białym haftem, gorset, spódnica z tybetu ubierana na płócienną halkę i zapaska.
gorczanskipark.pl

↑ do góry

ilustracje

SNUTKI w stroju góralskim
Galeria zdjęć tancerzy Zespołu Folklorystycznego SNUTKI w strojach podhalańskich.
snutki.pl

Stroje góralskie z Podhala
Na stronach serwisu pracowni krawieckiej STROJE LUDOWE MISS pani Marzeny Matusiak możemy obejrzeć zdjęcia kostiumów podhalańskich. Wyroby firmy charakteryzują się wysoką jakością ręcznego haftu oraz dbałością o dokładne odwzorowanie zachowanych eksponatów muzealnych, publikacji w literaturze etnograficznej, czy podpatrzonych na imprezach folklorystycznych.
strojeludowe.ipr.pl

Strój góralki z Podhala
Obejrzyj zdjęcia wybranych elementów podhalańskiego stroju damskiego. Stroje wykonane są przez panią Elisabeth Wachtmeister, modystkę, kostiumologa i pasjonatkę folkloru. Autorka prezentuje na swojej stronie unikalną kolekcję polskich strojów narodowych i regionalnych. Ubiory są wiernymi rekonstrukcjami zabytkowych strojów.
elastrojeludowe.com

Kostiumy podhalańskie
Kostiumy podhalańskie projektuje i szyje krakowska firma PERFEKT. Kostiumy można ogladać korzystając z katalogu lub wskazując wybrany region na mapie.
perfekt.krakow.pl

Lalki w stroju podhalańskim
Lalki w stroju podhalańskim, produkowane przez znaną w Polsce i na świecie Pracownię Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni, wyróżniające się urodą strojów wykonanych w całości ręcznie, z dokładnością i wiernością wzorom etnograficznym, można obejrzeć na stronie firmy.
folklor-lalki.pl

↑ do góry

folklor

Tańce Podhala
Dwa najbardziej charakterystyczne tańce podhalańskie to góralski i zbójnicki. W obydwu tych tańcach widać cechy mieszkańców Podhala: żywotność, temperament, sprężystość i siłę. Taniec podhalański jest przede wszystkim tańcem męskim, podkreślającym siłę i zręczność tancerza, który pragnie swymi zaletami olśnić partnerkę. I choć - poza zbójnickim - tańczą i mężczyźni, i kobiety, to rola tancerki jest jednak podrzędna, niemal dekoracyjna.
gim1.rabawyzna.pl

Opis tańca góralskiego
Na stronie zespołu POŁONINY z Rzeszowa znajdziesz charakterystykę tańca góralskiego. Obejrzysz również galerię zdjęć tancerzy w strojach podhalańskich.
poloniny.rzeszow.pl

Tańce góralskie
Obejrzyj tańce podhalańskie w wykonaniu Zespolu Pieśni i Tańca ŚLĄSK. Nie ma drugiego takiego zespołu, który z równą żywiołowością i widowiskowością prezentuje folklor polskich górali.
youtube.com

↑ do góry


Ponadto, jeśli potrzebujesz więcej informacji związanych z polskimi strojami narodowymi, ludowymi i regionalnymi, skorzystaj z mini-katalogu stron internetowych poświęconych tej tematyce.

zespoły folklorystyczne »pracownie krawieckie »muzea etnograficzne »lalki w strojach ludowych »folklor polski »

Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli