Strój podhalański
Strona główna serwisu

pliki pdf do stroju podhalańskiego

W sekcji udostępniamy kolekcję materiałów dydaktycznych przygotowanych do wydrukowania, które ułatwią dzieciom przyswojenie, powtórzenie i utrwalenie podstawowych wiadomości o stroju podhalańskim. Materiały podzielone są na następujące kategorie: Plansze, Karty obrazkowe, Łamigłówki, Ubieranki oraz Puzzle. Poniżej podajemy listę wszystkich dostępnych plików, pod listą znajdziesz dokładne omówienie ich zawartości.

Strój podhalański
Górale noszą strój podhalański nie tylko z okazji uroczystości kościelnych, rodzinnych, świąt narodowych itp., ale także, aby podkreślić swoją odrębność regionalną.
z-ne.pl

Stroje podhalańskie
Każdy kto obserwował życie górali podkreślał dostosowanie ubioru do warunków życia, a w szczególności jego wygodę i prostotę.
poznajtatry.pl

Góralskie ubranie
Strój świadczył o zamożności właściela, o jego statusie społecznym, o stanie cywilnym i wieku danej osoby. Niegdyś po ubiorze można było rozpoznać, z której wsi pochodzi dana osoba.
dialektologia.uw.edu.pl

Strój górali podhalańskich
O tym, że górale nosili cuchy od zawsze, powszechnie wiadomo, jednak ich kolor i kształt był ściśle zróżnicowany nie tylko w skali górskich subregionów, lecz nawet poszczególnych dziedzin (wiosek).
z-ne.pl

Strój podhalański kobiecy
Strój góralski kobiet jest różnokolorowy, dominuje w nim czerwień. Podstawą tego stroju jest kolorowa spódnica i gorset wyszywany cekinami.
szlakizakopane.elk.pl

Strój damski
Najbogatszy strój wśród górali zamieszkujących rejon Gorców mają Podhalanie. U kobiet składa się nań lniana koszula ozdobiona białym haftem, gorset, spódnica z tybetu ubierana na płócienną halkę i zapaska.
gorczanskipark.pl

SNUTKI w stroju góralskim
Galeria zdjęć tancerzy Zespołu Folklorystycznego SNUTKI w strojach podhalańskich.
snutki.pl

Stroje góralskie z Podhala
Na stronach serwisu pracowni krawieckiej STROJE LUDOWE MISS pani Marzeny Matusiak możemy obejrzeć zdjęcia kostiumów podhalańskich.
strojeludowe.ipr.pl

Kostiumy podhalańskie
Kostiumy podhalańskie projektuje i szyje krakowska firma PERFEKT.
perfekt.krakow.pl

Lalki w stroju podhalańskim
Lalki w stroju podhalańskim, produkowane przez znaną w Polsce i na świecie Pracownię Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni.
folklor-lalki.pl

Tańce Podhala
Charakterystyczne tańce podhalańskie to góralski i zbójnicki. W obydwu widać cechy mieszkańców Podhala: żywotność, temperament, sprężystość i siłę.
gim1.rabawyzna.pl

Tańce góralskie
Obejrzyj tańce podhalańskie w wykonaniu Zespolu Pieśni i Tańca ŚLĄSK.
youtube.com

Zakopane, nazywane dziś zimową stolicą Polski, jeszcze do połowy XIX wieku było maleńką, nieznaną światu wioską. Wszystko zmieniło się z chwilą, gdy przybył tu słynny doktor Chałubiński. Oryginalna kultura ludowa, malowniczy krajobraz i rześkie, zdrowe powietrze tak go urzekły, że stał się wielkim popularyzatorem Zakopanego.

Figurka górala

Na Podhalu wciąż są opowiadane dawne legendy i gawędy. Coraz częściej, aby uniknąć utracenia, spisuje się je, czasami nawet tłumaczy z góralskiej gwary na język ojczysty, i drukuje się. Jednak zawsze najpiękniej brzmią, gdy opowiadane są przez górali. Wielu z nich zna opowieści, które opowiadano jeszcze w XIX stuleciu. Jednym z najsłynniejszych gawędziarzy był Sabała.

Podhalańskie gawędy

Na Podhalu w dawnych czasach grasowali zbójnicy, o których pamięć przetrwała w legendach. Co ciekawe, najbardziej znany polski zbójnik, harnaś Janosik, był Słowakiem i nie zbójował na Podhalu, lecz w okolicach Orawy. Historyczny Jerzy Janosik żył na przełomie XVII i XVIII wieku, zbójował krótko, a kiedy został za zbójowanie stracony, miał 25 lat.

Zbójnik Janosik

Kuchnia podhalańska była pierwotnie kuchnią ludzi bardzo biednych. Stąd też podstawowymi produktami są mąka, ziemniaki i nabiał. W przeszłości mięso spożywano tylko z okazji świąt, najczęściej była to jagnięcina i baranina. Dziś Podhale jest królestwem oscypka, twardego, owczego sera, dobrze osolonego i wędzonego, wyciskanego w drewnianych formach.

Ser oscypek

lista plików pdf do pobrania

↑ do góry

plansze

Strój podhalański męski (z opisem) Strój podhalański męski (bez opisu) Strój podhalański damski (z opisem) Strój podhalański damski (bez opisu)

↑ do góry

karty obrazkowe

Pomysłów na wykorzystanie kart obrazkowych jest wiele. Mogą służyć do prezentacji stroju podhalańskiego. Dołączone do pozostałych kart obrazkowych, które oferujemy w naszym serwisie, mogą wejść w skład albumu strojów polskich (kolejne karty można na przykład wklejać do osobnego zeszytu lub umieszczać w kieszonkach małego albumu do zdjęć). Komplet wszystkich kart obrazkowych posłuży do przeprowadzenia urozmaiconych gier i zabaw dydaktycznych (w sekcji Propozycje gier znajdziesz kilka podpowiedzi).

1. KARTY BEZ NAPISÓW

Karty bez napisów: strój podhalańskiWygląd kart

Zawartość pliku. Arkusz zawiera trzy dwustronne karty (para w stroju podhalańskim, lalka w stroju męskim, lalka w stroju damskim) oraz instrukcję przygotowania kart.
arkusz z kartami »

2. KARTY Z NAPISAMI

Karty z napisami: strój podhalańskiWygląd kart

Zawartość pliku. Arkusz zawiera trzy dwustronne karty (para w stroju podhalańskim, lalka w stroju męskim, lalka w stroju damskim) oraz instrukcję przygotowania kart.
arkusz z kartami »

↑ do góry

łamigłówki

Krzyżowka obrazkowa1. KRZYŻÓWKA OBRAZKOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: PORTKI

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć nazwy strojów, które na obrazkach prezentują nasze lalki, następnie odgadnięte wyrazy należy wpisać do poziomych rzędów diagramu krzyżówki (według oznaczenia cyferkami), po czym odczytać hasło, jakie utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Krzyżowka obrazkowa2. KRZYŻÓWKA OBRAZKOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: GÓRALE

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć nazwy rzeczy pokazanych na obrazkach, nastepnie odgadnięte wyrazy wpisać do poziomych rzędów diagramu według oznaczenia cyferkami, po czym odczytać hasło, jakie utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Krzyżowka opisowa3. KRZYŻÓWKA OPISOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: PODHALAŃSKI

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć wszystkie hasła opisowe i wpisać je do diagramu. Wyrazami do odgadnięcia są nazwy strojów prezentowanych w serwisie oraz słowo Szamotuły. Następnie należy odszukać rozwiązanie, przenosząc ponumerowane litery w odpowiednie pola u dołu arkusza.

Krzyżowka opisowa4. KRZYŻÓWKA OPISOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: PARZENICA

Aby rozwiązać to zadanie, najpierw należy odgadnąć wszystkie hasła słowne (wyrazami do odgadnięcia są nazwy elementów stroju podhalańskiego), potem odgadnięte wyrazy wpisać poziomo do diagramu krzyżówki (według oznaczenia cyferkami) i na koniec odczytać rozwiązanie, które utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Wykreślanka z hasłem5. WYKREŚLANKA Z HASŁEM

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie:
GÓRALSKI STRÓJ PODHALAŃSKI

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie sześciu wyrazów. Słowa do odnalezienia i wykreślenia to nazwy polskich strojów prezentowanych na stronach serwisu. Ukryte wyrazy odczytujemy i skreślamy tylko w rzędach poziomych. Pozostałe litery, czytane w rzędach poziomych od lewej do prawej, tworzą hasło. Dla ułatwienia, lista szukanych słów znajduje się po prawej stronie diagramu.

Wykreślanka z hasłem6. WYKREŚLANKA Z HASŁEM

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: STRÓJ PODHALAŃSKI

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie sześciu wyrazów. Słowa do odnalezienia i wykreślenia to nazwy elementów charakterystycznych dla stroju podhalańskiego. Ukryte wyrazy odczytujemy i skreślamy tylko w rzędach poziomych. Pozostałe litery, czytane w rzędach poziomych od lewej do prawej, tworzą hasło. Dla ułatwienia, lista szukanych słów znajduje się po prawej stronie diagramu.

Wykreślanka7. WYKREŚLANKA

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

Zabawa polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie szesnastu wyrazów (nazwy wybranych elementów stroju podhalańskiego). Lista poszukiwanych słów znajduje się poniżej bloku z literami. Ukryte wyrazy można odczytywać w poziomych rzędach - z lewej do prawej, w pionowych kolumnach - z góry do dołu, a także ukośnie. Dana litera może wchodzić w skład kilku słów.

↑ do góry

ubieranka

Papierowa lalka LechStrój podhalański męskiElementy stroju podhalańskiego męskiego
Papierowa lalka PolaStrój podhalański damskiElementy stroju podhalańskiego damskiego

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj lalki i ubranka dla nich. Aby zabawki były bardziej trwałe i wytrzymałe, plansze z lalkami możesz wydrukować na sztywnym papierze - lub, po wydrukowaniu na zwykłym, nakleić na kartę brystolu.
  • Wytnij lalki, fryzury, ubrania i dodatki. Młodszym dzieciom powinni pomóc w tym zadaniu dorośli.
  • Teraz ubierz lalki, naklejąc na nie w odpowiedniej kolejności włosy i poszczególne części garderoby. Miłej zabawy!

↑ do góry

puzzle

Strój podhalański: puzzleStrój podhalański: puzzle
Siatka puzzli do wydrukowaniaSiatka puzzli do wydrukowaniaSiatka puzzli do wydrukowania

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj wybrany obrazek. Aby puzzle były bardziej trwałe i wytrzymałe, obrazek przyklej do tektury lub na kartę brystolu. Kartę przytnij do wielkości obrazka.
  • Wydrukuj arkusz z wybraną siatką puzzli. Wytnij siatkę, po czym przyklej ją z tyłu karty z obrazkiem, wyrównując do górnego i lewego boku (siatka i obrazek mają taką samą wielkość).
  • Całość podziel na dziewięć fragmentów, wycinając poszczególne elementy wzdłuż linii tworzących siatkę puzzli. Młodszym dzieciom powinni pomóc w tym zadaniu dorośli.
  • Twoje puzzle są gotowe. Miłej zabawy!

↑ do góry


Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli