Strój świętokrzyski
Strona główna serwisu

odnośniki do stroju świętokrzyskiego

Wybrane przez nas linki prowadzą do wielu ciekawych miejsc w internecie, gdzie znajdziesz przydatne informacje na temat stroju świętokrzyskiego.

opis stroju

Stroje ludowe na Kielecczyźnie
W regionie świętokrzyskim, kiedy podstawą gospodarki było rolnictwo, tkactwo stanowiło jedną z nielicznych zajęć o innym charakterze. Była to dziedzina, którą zajmowały się głównie kobiety. Wykonywały obróbkę włókna, przędły, tkały. Surowce pochodziły z gospodarstwa wiejskiego: len konopie, wełna. Uzyskane płótno przeznaczano, na ubiór, worki, prześcieradła, płachty. Pozostawiono je w kolorze naturalnym, farbowano lub wybielano. Wełniane stroje przeznaczane były na odświętne okazje, podczas, gdy tkaniny lniane noszono na co dzień.
kieleckie.net

Strój świętokrzyski
Tradycyjny ubiór chłopski do końca XIX w. uszyty był głównie z tkanin samodziałowych. Surowców na tkaniny dostarczało samowystarczalne gospodarstwo wiejskie - powszechnie uprawiano len i konopie, hodowano owce. Reprezentatywny dla regionu odświętny ubiór świętokrzyski wyróżnia czerwono-czarny pasiak i brązowa sukmana ozdobiona aplikacją z czerwonej wełny na niebieskich bądź granatowych wyłogach i mankietach.
mnki.pl

Opis stroju świętokrzyskiego z końca XIX wieku
Strój męski. Brązowa sukmana z odwiniętą lewą klapą. Na głowie czapka rogata granatowa (rogatywka) z otokiem z barankowego czarnego futerka. Obuwie skórzane, szyte po bokach, na wysokim obcasie lub rosyjskie wojskowe, kupowane od żołnierzy.
Strój damski. Gorset z krótką baskinką, zdobione krzyżującymi się kolorowymi tasiemkami. Na głowie noszono chustki, mężatki czepki. Pończochy (głównie białe) noszono rzadko, a najczęściej tylko do ślubu i na pogrzeb, innym elementem stroju kobiet był gorset zdobiony na plecach i przedzie haftem, naszyciem z kolorowych tasiemek, względnie koralików.
interklasa.pl

Strój męski
Ubiór świąteczny stanowiły: koszula z białego płótna, zdobiona często czerwoną nicią, a pod brodą zawiązaną czerwoną tasiemką. Spodnie płócienne farbowano na czarno lub granatowo. Wierzchnim ubiorem mężczyzn była brązowa sukmana z klapą z lewej strony i stojącym kołnierzem. Sukmany nosili gospodarze żonaci. Sukmana świętokrzyska była najbardziej typowym wyznacznikiem stroju świętokrzyskiego. Szyto ją z grubego sukna samodziałowego w kolorze najczęściej brązowym, rzadziej czarnym. Był to rodzaj długiego płaszcza, którego rękawy wykończone były wyłożonymi klapkami. Na nogi zakładano wysokie buty skórzane. Za nakrycie głowy służyły czapki: rogatywki, wysokie czapki obszyte futrem, lub kaszkiety.
gwarypolskie.uw.edu.pl

Strój damski
Świętokrzyski strój kobiecy występował na terenie rozciągającym się po obu stronach grzbietu Łysogór. Jego odświętnym elementem był krótki gorset, wykończony baskinką lub kaletkami i bogato zdobiony cekinami, koralikami lub wstążeczkami. Pod nim noszono najczęściej lnianą koszulę, której kołnierz i mankiety zdobił haft oraz obszycia czerwoną koronką. Jednak najbardziej wyróżniała strój świętokrzyski wełniana, pasiasta, czarno-czerwona zapaska, noszona w chłodne dni na ramionach.
pik.kielce.pl

Świętokrzyskie zapaski
Charakterystycznym elementem w ubiorze kobiecym jest zapaska. Noszono dwojakiego rodzaju zapaski o zróżnicowanym układzie pionowych prążków: przedsobne (na spódnicy) i naramienne, okrywające ramiona. W końcu XIX w. ustalił się typ czerwono-czarnej zapaski charakterystycznej dla Gór Świętokrzyskich. Dobrze utkana zapaska naramienna, jako ciepłe i praktyczne okrycie, chroniła nie tylko przed chłodem, ale także przed deszczem, a nawet śniegiem. W latach 70. ubiegłego wieku powszechnie nosiły je jeszcze starsze kobiety - zimą nakładały je na inne wierzchnie okrycie.
wiano.eu

↑ do góry

ilustracje

Region świętokrzyski
Kostiumy świętokrzyskie projektuje i szyje krakowska firma PERFEKT. Kostiumy można ogladać korzystając z katalogu lub wskazując wybrany region na mapie.
perfekt.krakow.pl

Stroje świętokrzyskie
W serwisie pracowni krawieckiej STROJE LUDOWE MISS pani Marzeny Matusiak możemy obejrzeć zdjęcia kostiumów świętokrzyskich, szytych z wielką dbałością o dokładne, wierne odzworowanie zachowanych eksponatow muzealnych, strojów publikowanych w fachowej literaturze etnograficznej, fotografiach czy podpatrzonych na imprezach folklorystycznych.
strojeludowe.ipr.pl

Lalki w stroju świętokrzyskim
Produkowane przez znaną w Polsce i na świecie Pracownię Lalek Regionalnych Folklor w Bochni, wyróżniają się urodą strojów wykonanych w całości ręcznie.
folklor-lalki.pl

↑ do góry

folklor

Świętokrzyskie legendy
Charakterystyczną świętokrzyską zapaskę nosi nawet maskotka regionu - Baba Jaga, znana z legend mieszkanka Gór Świętokrzyskich. W dawnych czasach każda góra owiana była tajemniczą mocą, do której lud przywiązywał szczególną uwagę. Stąd też Łysicę i Łysą Górę otaczało wiele pięknych ubarwionych legend, podań i przysłów. Oto niektóre z przysłów i powiedzeń: Kiedy Łysica w koszuli to zaraz niebo się rozczuli. Na Łysej Górze krzyż się kąpie w chmurze. Na widok niezbyt urokliwej kobiety mówiono: Wygląda jak wiedźma z Łysej Góry.
nowaslupia.pl

Zespół Pieśni i Tańca KIELCE
ZPiT KIELCE istnieje od 1973 roku. Skupia amatorów, entuzjastów tańca, śpiewu, folkloru oraz tradycji narodowych. W repertuarze ma także, oprócz ludowych utworów regionu świętokrzyskiego, pieśni i tańce z terenu całego kraju.
pik.kielce.pl

Akwarelki świętokrzyskie
Zobacz i posłuchaj. Fragmentu występu ZPiT Kielce. Członkowie zespołu prezentują skoczne Akwarelki świętokrzyskie.
pik.kielce.pl

↑ do góry


Ponadto, jeśli potrzebujesz więcej informacji związanych z polskimi strojami narodowymi, ludowymi i regionalnymi, skorzystaj z mini-katalogu stron internetowych poświęconych tej tematyce.

zespoły folklorystyczne »pracownie krawieckie »muzea etnograficzne »lalki w strojach ludowych »folklor polski »

Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli