Strój świętokrzyski
Strona główna serwisu

opis stroju świętokrzyskiego

Poznaj podstawowe elementy świętokrzyskiego stroju męskiego i damskiego. Poszczególne części ubioru oznaczone są na ilustracjach strzałkami, nazwy podajemy obok strzałek. Pod każdą planszą znajdziesz krótki opis.
Plansze dostępne są również w formie plików pdf.

Strój świętokrzyski damski

Opis damskiego stroju odświętnego
Wełniana chusta w kwiaty, najczęściej czerwona, ozdobiona frędzlami, jest noszona i przez pannę, i przez mężatkę. Pod chustę mężatka zakłada czepek, zaś dziewczyna przypina z boku kwiaty. Kołnierzyk i mankiety białej koszuli zdobi haft krzyżykowy o geometrycznych motywach. Krótki wełniany gorset z baskinką, zakładany na koszulę, związany jest czerwoną wstążką. Wełniana spódnica, gładka lub pasiasta, przepasana jest wełnianą zapaską uszytą z samodziału w czerwono-czarne paski. Jeśli dzień jest chłodny, mieszkanka Gór Świetokrzyskich nosi zapaskę naramienną, szytą z tego samego materiału, co zapaska do pasa. Odświętne skórzane trzewiki do połowy łydki oraz sznury czerwonych korali uzupełniają strój.

Strój świętokrzyski męski

Opis męskiego stroju odświętnego
Najbardziej popularnym nakryciem głowy jest czapka z daszkiem zwana maciejówką. Na dobrze bieloną koszulę z samodziału, której kołnierzyk związany jest czerwoną tasiemką, chłopak zakłada lejbik, czyli krótką wełnianą kamizelkę ozdobioną rzędami błyszczących guzików. Lejbik jest okryciem wierzchnim kawalera, żonaty mężczyzna nosi ponadto długą, szytą z brązowego samodziału sukmanę, którą wyróżnia tylko jedna klapka u kołnierza. Spodnie, sukienne latem, wełniane zimą, wpuszczone są w wysokie skórzane buty z cholewami.


Strój świętokrzyski

Szczegółowe opisy charakterystycznych elementów stroju świętokrzyskiego znajdziesz w Leksykonie »

↑ do góry

materiały do wydruku

Plansze do prezentacji męskiego i damskiego stroju świętokrzyskiego, które pomogą dzieciom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy poszczególnych jego części. Do wyboru plansze z rysunkiem i zwięzłym opisem najważniejszych elementów sroju oraz karty bez opisu. Aby pobrać i wydrukować wybrany arkusz, kliknij myszką w jego ikonkę.

Strój świętokrzyski męski (z opisem) Strój świętokrzyski męski (bez opisu) Strój świętokrzyski damski (z opisem) Strój świętokrzyski damski (bez opisu)

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj wybrany obrazek. Aby plansza była bardziej trwała i wytrzymała, wydrukowany obrazek podklej tekturą lub kartą brystolu.
  • Plansze z opisem można wykorzystać do prezentacji stroju.
  • Plansze bez opisu można wykorzystać do sprawdzenia zdobytych wiadomości (np.: uzupełnianie planszy poprzez wskazanie poszczególnych części ubioru i wpisywanie ich nazw).
  • Plansze ze strojem świętokrzyskim, dołączone do pozostałych plansz, jakie oferujemy w naszym serwisie, mogą wejść w skład albumu strojów polskich, tworzonego samodzielnie przez dziecko.

↑ do góry


Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli