Strój świętokrzyski
Strona główna serwisu

pliki pdf do stroju świętokrzyskiego

W sekcji udostępniamy kolekcję materiałów dydaktycznych przygotowanych do wydrukowania, które ułatwią dzieciom przyswojenie, powtórzenie i utrwalenie podstawowych wiadomości o stroju świętokrzyskim. Materiały podzielone są na następujące kategorie: Plansze, Karty obrazkowe, Łamigłówki, Ubieranki oraz Puzzle. Poniżej podajemy listę wszystkich dostępnych plików, pod listą znajdziesz dokładne omówienie ich zawartości.

Kieleckie stroje ludowe
W regionie świętokrzyskim tkactwem zajmowały się głównie kobiety. Wełniane stroje przeznaczane były na odświętne okazje, podczas gdy tkaniny lniane noszono na co dzień.
kieleckie.net

Strój świętokrzyski
Reprezentatywny dla regionu odświętny ubiór świętokrzyski wyróżnia czerwono-czarny pasiak i brązowa sukmana ozdobiona aplikacją z czerwonej wełny na niebieskich bądź granatowych wyłogach i mankietach.
mnki.pl

Opis stroju
Strój męski: sukmana, czapka rogatywka, obuwie skórzane na wysokim obcasie lub rosyjskie wojskowe, kupowane od żołnierzy.
Strój damski: gorset z baskinką, chustka lub czepek, zapaskai. Pończochy (głównie białe) noszono rzadko, a najczęściej tylko do ślubu.
interklasa.pl

Strój męski
Koszula z białego płótna, zdobiona często czerwoną nicią, a pod brodą zawiązaną czerwoną tasiemką. Spodnie płócienne farbowano na czarno lub granatowo. Wierzchnim ubiorem mężczyzn była brązowa sukmana z klapą z lewej strony i stojącym kołnierzem. Na nogi zakładano wysokie buty skórzane. Za nakrycie głowy służyły czapki: rogatywki, wysokie czapki obszyte futrem, lub kaszkiety.
gwarypolskie.uw.edu.pl

Strój damski
Odświętnym elementem był krótki gorset, wykończony baskinką lub kaletkami i bogato zdobiony cekinami, koralikami lub wstążeczkami. Najbardziej wyróżniała strój świętokrzyski wełniana, pasiasta, czarno-czerwona zapaska, noszona w chłodne dni na ramionach.
pik.kielce.pl

Świętokrzyskie zapaski
W końcu XIX w. ustalił się typ czerwono-czarnej zapaski charakterystycznej dla Gór świętokrzyskich. Dobrze utkana zapaska naramienna, jako ciepłe i praktyczne okrycie, chroniła nie tylko przed chłodem, ale także przed deszczem, a nawet śniegiem.
wiano.eu

Świętokrzyskie legendy
Charakterystyczną pasiastą zapaskę nosi nawet maskotka regionu - Baba Jaga, znana z legend mieszkanka Gór świętokrzyskich.
nowaslupia.pl

Region świętokrzyski
Kostiumy świętokrzyskie projektuje i szyje krakowska firma PERFEKT.
perfekt.krakow.pl

Stroje świętokrzyskie
W serwisie pracowni krawieckiej STROJE LUDOWE MISS pani Marzeny Matusiak możemy obejrzeć zdjęcia kostiumów świętokrzyskich.
strojeludowe.ipr.pl

Lalki świętokrzyskie
Obejrzyj lalki w stroju świętokrzyskim, produkowane przez Pracownię Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochn.
folklor-lalki.pl

Akwarelki świętokrzyskie
Zobacz i posłuchaj fragment występu ZPiT KIELCE. Członkowie zespołu prezentują skoczne Akwarelki świętokrzyskie.
pik.kielce.pl

Region kielecki leży w środkowej części Polski. Tu rozciąga się pasmo najstarszych w Polsce Gór Świętokrzyskich z gołoborzami, czyli skalnymi rumowiskami nie porośniętymi roślinnością, i z prastarą Puszczą Jodłową. Tu znajduje się również przypadkiem odkryta pół wieku temu jaskinia Raj, uważana za najpiękniejszą w Polsce.

Jodła świętokrzyska

Najsławniejsze w naszym kraju drzewo, a także jedno z największych, rośnie na Kielecczyźnie. Dąb Bartek ma 700 lat (być może nawet 1000!), około 30 metrów wysokości i jest pomnikiem przyrody. Legenda głosi, że odpoczywał pod nim Bolesław Krzywousty, a Jan III Sobieski ukrył w jego wnętrzu skarb.

Dąb Bartek

W Kieleckiem wierzono, że dusze zmarłych w Święta Zaduszne odwiedzają domy, w których kiedyś mieszkały. Dlatego drzwi domów zostawiano na noc uchylone, a na stole kładziono chleb, aby dusze mogły się pożywić. Nie można było w tych dniach hałasować, wymachiwać siekierą, prać kijankami, szyć i sprzątać, aby nie przeszkadzać zmarłym przodkom.

Folklor świętokrzyski

Na Łysej Górze i Łysicy, co powtarza wiele podań ludowych, nocami zbierają się na sabat wiedźmy. Palą ogniska i warzą trucizny, które szkodzą ludziom i ich dobytkowi. Gdy kogut po północy zapieje, czarownice siadają na miotły i z wyciem wichru sfruwają z góry.

Legendy świętokrzyskie

lista plików pdf do pobrania

↑ do góry

plansze

Strój świętokrzyski męski (z opisem) Strój świętokrzyski męski (bez opisu) Strój świętokrzyski damski (z opisem) Strój świętokrzyski damski (bez opisu)

↑ do góry

karty obrazkowe

Pomysłów na wykorzystanie kart obrazkowych jest wiele. Mogą służyć do prezentacji stroju świętokrzyskiego. Dołączone do pozostałych kart obrazkowych, które oferujemy w naszym serwisie, mogą wejść w skład albumu strojów polskich (kolejne karty można na przykład wklejać do osobnego zeszytu lub umieszczać w kieszonkach małego albumu do zdjęć). Komplet wszystkich kart obrazkowych posłuży do przeprowadzenia urozmaiconych gier i zabaw dydaktycznych (w sekcji Propozycje gier znajdziesz kilka podpowiedzi).

1. KARTY BEZ NAPISÓW

Karty bez napisów: strój świętokrzyskiWygląd kart

Zawartość pliku. Arkusz zawiera trzy dwustronne karty (para w stroju świętokrzyskim, lalka w stroju męskim, lalka w stroju damskim) oraz instrukcję przygotowania kart.
arkusz z kartami »

2. KARTY Z NAPISAMI

Karty z napisami: strój świętokrzyskiWygląd kart

Zawartość pliku. Arkusz zawiera trzy dwustronne karty (para w stroju świętokrzyskim, lalka w stroju męskim, lalka w stroju damskim) oraz instrukcję przygotowania kart.
arkusz z kartami »

↑ do góry

łamigłówki

Krzyżowka obrazkowa1. KRZYŻÓWKA OBRAZKOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: LEJBIK

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć nazwy strojów, które na obrazkach prezentują nasze lalki, następnie odgadnięte wyrazy należy wpisać do poziomych rzędów diagramu krzyżówki (według oznaczenia cyferkami), po czym odczytać hasło, jakie utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Krzyżowka obrazkowa2. KRZYŻÓWKA OBRAZKOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: KIELCE

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć nazwy rzeczy pokazanych na obrazkach, nastepnie odgadnięte wyrazy wpisać do poziomych rzędów diagramu według oznaczenia cyferkami, po czym odczytać hasło, jakie utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Krzyżowka opisowa3. KRZYŻÓWKA OPISOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: ŚWIĘTOKRZYSKI

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć wszystkie hasła opisowe i wpisać je do diagramu. Wyrazami do odgadnięcia są nazwy strojów prezentowanych w serwisie oraz słowo Szamotuły. Następnie należy odszukać rozwiązanie, przenosząc ponumerowane litery w odpowiednie pola u dołu arkusza.

Krzyżowka opisowa4. KRZYŻÓWKA OPISOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: BASKINKA

Aby rozwiązać to zadanie, najpierw należy odgadnąć wszystkie hasła słowne (wyrazami do odgadnięcia są nazwy elementów stroju świętokrzyskiego), potem odgadnięte wyrazy wpisać poziomo do diagramu krzyżówki (według oznaczenia cyferkami) i na koniec odczytać rozwiązanie, które utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Wykreślanka z hasłem5. WYKREŚLANKA Z HASŁEM

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie:
LUDOWY STRÓJ ŚWIĘTOKRZYSKI

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie sześciu wyrazów. Słowa do odnalezienia i wykreślenia to nazwy polskich strojów prezentowanych na stronach serwisu. Ukryte wyrazy odczytujemy i skreślamy tylko w rzędach poziomych. Pozostałe litery, czytane w rzędach poziomych od lewej do prawej, tworzą hasło. Dla ułatwienia, lista szukanych słów znajduje się po prawej stronie diagramu.

Wykreślanka z hasłem6. WYKREŚLANKA Z HASŁEM

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: ZAPASKA NARAMIENNA

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie sześciu wyrazów. Słowa do odnalezienia i wykreślenia to nazwy elementów charakterystycznych dla stroju świętokrzyskiego. Ukryte wyrazy odczytujemy i skreślamy tylko w rzędach poziomych. Pozostałe litery, czytane w rzędach poziomych od lewej do prawej, tworzą hasło. Dla ułatwienia, lista szukanych słów znajduje się po prawej stronie diagramu.

Wykreślanka7. WYKREŚLANKA

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

Zabawa polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie szesnastu wyrazów (nazwy wybranych elementów stroju świętokrzyskiego). Lista poszukiwanych słów znajduje się poniżej bloku z literami. Ukryte wyrazy można odczytywać w poziomych rzędach - z lewej do prawej, w pionowych kolumnach - z góry do dołu, a także ukośnie. Dana litera może wchodzić w skład kilku słów.

↑ do góry

ubieranka

Papierowa lalka LechStrój świętokrzyski męskiElementy stroju świętokrzyskiego męskiego
Papierowa lalka PolaStrój świętokrzyski damskiElementy stroju świętokrzyskiego damskiego

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj lalki i ubranka dla nich. Aby zabawki były bardziej trwałe i wytrzymałe, plansze z lalkami możesz wydrukować na sztywnym papierze - lub, po wydrukowaniu na zwykłym, nakleić na kartę brystolu.
  • Wytnij lalki, fryzury, ubrania i dodatki. Młodszym dzieciom powinni pomóc w tym zadaniu dorośli.
  • Teraz ubierz lalki, naklejąc na nie w odpowiedniej kolejności włosy i poszczególne części garderoby. Miłej zabawy!

↑ do góry

puzzle

Strój świętokrzyski: puzzleStrój świętokrzyski: puzzle
Siatka puzzli do wydrukowaniaSiatka puzzli do wydrukowaniaSiatka puzzli do wydrukowania

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj wybrany obrazek. Aby puzzle były bardziej trwałe i wytrzymałe, obrazek przyklej do tektury lub na kartę brystolu. Kartę przytnij do wielkości obrazka.
  • Wydrukuj arkusz z wybraną siatką puzzli. Wytnij siatkę, po czym przyklej ją z tyłu karty z obrazkiem, wyrównując do górnego i lewego boku (siatka i obrazek mają taką samą wielkość).
  • Całość podziel na dziewięć fragmentów, wycinając poszczególne elementy wzdłuż linii tworzących siatkę puzzli. Młodszym dzieciom powinni pomóc w tym zadaniu dorośli.
  • Twoje puzzle są gotowe. Miłej zabawy!

↑ do góry


Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli