Strój szamotulski
Strona główna serwisu

odnośniki do stroju szamotulskiego

Wybrane przez nas linki prowadzą do wielu ciekawych miejsc w internecie, gdzie znajdziesz przydatne informacje na temat stroju szamotulskiego.

opis stroju

Stroje wielkopolskie
Strój wielkopolski posiada cechy charakterystyczne, które odróżniają go od ubioru mieszkańców innych regionów kraju. W stroju męskim istotna jest kolorystyka ubioru, w którym dominującymi kolorami są granat, czerń oraz czerwień w różnych odcieniach. W stroju kobiecym z kolei zwracano uwagę na niezwykłe bogactwo form i technik nakryć głowy. Tylu różnych czepców, kopek o takim zróżnicowaniu stosowanych haftów i krojów jest trudno spotkać w innych częściach kraju. Do najbardziej znanych w Wielkopolsce należą stroje z Dąbrówki Wielkopolskiej, Bambrów z Poznania, biskupiańskie i szamotulskie.
regionwielkopolska.pl

Strój szamotulski
Strój szamotulski jest jedną z odmian strojów ludowych noszonych niegdyś w Wielkopolsce. Swoim zasięgiem obejmował Ziemię Szamotulską, która swego czasu stanowiła najgęściej zaludniony obszar historycznej Wielkopolski. Strój szamotulski rozwinął się na początku XIX wieku i już wtedy stał się wyróżnikiem grupowym, a także ubiorem reprezentacyjnym. Szczególny rozkwit i atrakcyjność stroju szamotulskiego przypada jednak dopiero na lata po I wojnie światowej (po 1918 roku), a więc na okres, kiedy w wielu wielkopolskich wioskach strój ludowy odchodził w zapomnienie.
folklor.pl

Damski i męski strój szamotulski
Wygląd żeńskiego stroju szamotulskiego jest zróżnicowany i określa stan noszącej je kobiety. Młode, niezamężne dziewczęta mają stroje błękitne, stare panny skromniejszy biały, a starsze mężatki bardziej uroczyste i dostojne. Mężczyźni noszą stroje bardziej jednolite, złożone z białych spodni i czerwonej kamizelki, na którą zakładają czarny kaftan bez rękawów.
fkzg.org

Strój męski
Mężczyźni nosili czarne kapelusze opasane szeroką wstęgą, za którą kawalerowie zatykali kwiaty lub kolorowe piórka. Koszule z białego płótna miały kołnierzyki zdobione białym haftem atłaskowym. Kołnierzyk przykrywała częściowo jedwabna chustka - jedwabnica. Białe lniane spodnie zapinane były dawniej z boku na guziki, a nogawki wpuszczano w wysokie buty z cholewami. Na koszulę zakładano sięgającą do bioder jakę z czerwonego sukna. Na jakę zakładano sięgający do kolan kaftan z czarnego sukna podbity czerwoną flanelą. Kaftan był pozbawiony rękawów, a główną jego ozdobą były 24 mosiężne guziki.
regionwielkopolska.pl

Strój damski
W stroju kobiecym wyróżnia się trzy rodzaje ubiorów. Związane były one z wiekiem i stanem kobiet. Dziewczęta nosiły strój błękitny, stare panny skromniejszy biały, a kobiety starsze nosiły uroczysty strój obrzędowy. Starsze niewiasty swój strój nosiły tylko w dni świąteczne. Do części stroju kobiecego należą: koszulka, halka piekielnica, sznurówka dekorowana z przodu tasiemką, jaczka, spódnica, fartuch haftowany wzorami o motywach roślinnych. Na głowie noszono czepek składający się z kilku pasemek udrapowanego tiulu i przewiązany pod szyją bogato haftowaną tiulową wstążką.
mojeszamotuly.com

↑ do góry

ilustracje

Elementy stroju szamotulskiego
Na stronie pracowni krawieckiej POLSKIE STROJE LUDOWE znajdziesz galerię zdjęć prezentujących charakterystyczne elementy męskiego i damskiego stroju szamotulskiego.
stroje.pl

Stroje szamotulskie
W serwisie pracowni krawieckiej STROJE LUDOWE MISS pani Marzeny Matusiak możemy obejrzeć zdjęcia kostiumów szamotulskich, szytych z wielką dbałością o dokładne, wierne odzworowanie zachowanych eksponatow muzealnych, strojów publikowanych w fachowej literaturze etnograficznej, fotografiach czy podpatrzonych na imprezach folklorystycznych.
strojeludowe.ipr.pl

Lalki w stroju szamotulskim
Produkowane przez znaną w Polsce i na świecie Pracownię Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni, wyróżniają się urodą strojów wykonanych w całości ręcznie.
folklor-lalki.pl

Strój panny i mężatki
Obejrzyj galerię strojów szamotulskich wykonanych przez panią Elisabeth Wachtmeister, kostiumologa, modystkę i pasjonatkę folkloru. Autorka prezentuje na swojej stronie unikalną kolekcję polskich strojów narodowych i regionalnych. Ubiory są wiernymi rekonstrukcjami zabytkowych strojów.
elastrojeludowe.com

↑ do góry

folklor

WIELKOPOLANIE
Zespół WIELKOPOLANIE powstał w styczniu 1962 roku i działa w strukturach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Od 2000 roku Zespół współpracuje również z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Został powołany do kultywowania tradycji muzyczno-wokalnych swego regionu - Wielkopolski (tańce, piosenki i przyśpiewki szamotulskie, biskupiańskie, z Dąbrówki Wlkp., Bambrów - mieszkańców dawnych wsi miasta Poznania). W ciągu wielu lat repertuar rozszerzył się i obecnie WIELKOPOLANIE prezentują również tańce i przyśpiewki innych regionów kraju. Obok poloneza, mazura, krakowiaka, oberka i kujawiaka zespół przedstawia opracowania artystyczne przyśpiewek i tańców z dwunastu regionów naszego kraju.
folklor.pl

Tańce wielkopolskie
Tańce wielkopolskie odznaczają się rzadko spotykaną w innych regionach kraju dostojnością i powagą. Najbardziej typowymi tańcami wielkopolskimi są: wiwaty, przodki, chodzone, tańce oparte na różnych krokach, a także tańce obrzędowe i zabawy taneczne z rekwizytami - chusteczkami, batami, butelkami. Można je jednak usłyszeć i zatańczyć jedynie podczas koncertów i przeglądów folklorystycznych zespołów ludowych.
regionwielkopolska.pl

Tańce szamotulskie
Zobacz tańce szamotulskie w mistrzowskim wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca MAZOWSZE. Nagranie z roku 1980.
youtube.com

↑ do góry


Ponadto, jeśli potrzebujesz więcej informacji związanych z polskimi strojami narodowymi, ludowymi i regionalnymi, skorzystaj z mini-katalogu stron internetowych poświęconych tej tematyce.

zespoły folklorystyczne »pracownie krawieckie »muzea etnograficzne »lalki w strojach ludowych »folklor polski »

Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli