Strój szamotulski
Strona główna serwisu

opis stroju szamotulskiego

Poznaj podstawowe elementy szamotulskiego stroju męskiego i damskiego. Poszczególne części ubioru oznaczone są na ilustracjach strzałkami, nazwy podajemy obok strzałek. Pod każdą planszą znajdziesz krótki opis.
Plansze dostępne są również w formie plików pdf.

Strój szamotulski damski

Opis damskiego stroju odświętnego
Nakryciem głowy jest tiulowy czepek z wiązadłami ułożonymi w kokardę. Czepek mężatki, nieco większy niz panieński, ozdabia ponadto owinięta wokół jedwabna chusta. Uszytą z delikatnego płótna koszulę zdobi kryzka. Gorsecik, zwany sznurówką, ściśle opina kibić. Zdobią go obszycia białą tasiemką, zebraną w drobne fałdki. Szamotulanka nosi jednocześnie trzy spódnice zwane spódnikami. Spódnica wierzchnia jest najszersza i najdłuższa. Jej przód przykrywa dobrana kolorem zapaska, jedwabna i błękitna gdy nosi ją panna, biała i płócienna w przypadku mężatki. Odświętne obuwie to trzewikisięgające do połowy łydki lub pantofelki zapinane na pasek. Uzupełnieniem stroju, w którym dominuje biel i błekit, są czerwone korale.

Strój szamotulski męski

Opis męskiego stroju odświętnego
Nakryciem głowy chłopaka jest filcowy czarny kapelusz ozdobiony wstążką i zatkniętym za nią piórkiem lub kwiatkiem. Na białą lnianą koszulę, której kołnierz związany jest ozdobną chustą, zakłada szytą z czerwonego sukna jakę, rodzaj krótkiej marynarki z rzędem ozdobnych guzików. Na jace nosi długi do kolan kaftan bez rękawów, dopasowany w talii, z rozkloszowanym dołem, uszyty z ciemnego sukna, podszyty czerwonym, ozdobiony mosiężnymi guzikami. Nogawki jasnych spodni wsunięte są w cholewy wysokich butów, karbowanych w okolicy kostki w harmonijkę. Uzupełnieniem stroju jest laska zwana lolą.


Strój szamotulski

Szczegółowe opisy charakterystycznych elementów stroju szamotulskiego znajdziesz w Leksykonie »

↑ do góry

materiały do wydruku

Plansze do prezentacji męskiego i damskiego stroju szamotulskiego, które pomogą dzieciom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy poszczególnych jego części. Do wyboru plansze z rysunkiem i zwięzłym opisem najważniejszych elementów sroju oraz karty bez opisu. Aby pobrać i wydrukować wybrany arkusz, kliknij myszką w jego ikonkę.

Strój szamotulski męski (z opisem) Strój szamotulski męski (bez opisu) Strój szamotulski damski (z opisem) Strój szamotulski damski (bez opisu)

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj wybrany obrazek. Aby plansza była bardziej trwała i wytrzymała, wydrukowany obrazek podklej tekturą lub kartą brystolu.
  • Plansze z opisem można wykorzystać do prezentacji stroju.
  • Plansze bez opisu można wykorzystać do sprawdzenia zdobytych wiadomości (np.: uzupełnianie planszy poprzez wskazanie poszczególnych części ubioru i wpisywanie ich nazw).
  • Plansze ze strojem szamotulskim, dołączone do pozostałych plansz, jakie oferujemy w naszym serwisie, mogą wejść w skład albumu strojów polskich, tworzonego samodzielnie przez dziecko.

↑ do góry


Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli