Strój szamotulski
Strona główna serwisu

pliki pdf do stroju szamotulskiego

W sekcji udostępniamy kolekcję materiałów dydaktycznych przygotowanych do wydrukowania, które ułatwią dzieciom przyswojenie, powtórzenie i utrwalenie podstawowych wiadomości o stroju szamotulskim. Materiały podzielone są na następujące kategorie: Plansze, Karty obrazkowe, Łamigłówki, Ubieranki oraz Puzzle. Poniżej podajemy listę wszystkich dostępnych plików, pod listą znajdziesz dokładne omówienie ich zawartości.

Stroje wielkopolskie
W stroju męskim istotna jest kolorystyka ubioru. W stroju kobiecym zwracano uwagę na niezwykłe bogactwo form i technik nakryć głowy.
regionwielkopolska.pl

Strój damski i męski
Wygląd żeńskiego stroju szamotulskiego jest zróżnicowany i określa stan cywilny noszącej je kobiety. Mężczyźni noszą stroje bardziej jednolite.
fkzg.org

Strój męski
Mężczyźni nosili czarne kapelusze opasane szeroką wstęgą, za którą kawalerowie zatykali kwiaty lub kolorowe piórka. Koszule z białego płótna miały kołnierzyki zdobione białym haftem atłaskowym.
regionwielkopolska.pl

Strój damski
W stroju kobiecym wyróżnia się trzy rodzaje ubiorów. Związane były one z wiekiem i stanem kobiet. Dziewczęta nosiły strój błękitny, stare panny skromniejszy biały, a kobiety starsze nosiły uroczysty strój obrzędowy. Starsze niewiasty swój strój nosiły tylko w dni świąteczne.
mojeszamotuly.com

Elementy stroju
Na stronie pracowni krawieckiej POLSKIE STROJE LUDOWE znajdziesz galerię zdjęć prezentujących charakterystyczne elementy męskiego i damskiego stroju szamotulskiego.
stroje.pl

Stroje szamotulskie
W serwisie pracowni krawieckiej STROJE LUDOWE MISS pani Marzeny Matusiak możemy obejrzeć zdjęcia kostiumów szamotulskich.
strojeludowe.ipr.pl

Lalki w stroju szamotulskim
Produkowane przez znaną w Polsce i na świecie Pracownię Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni, wyróżniają się urodą strojów wykonanych w całości ręcznie.
folklor-lalki.pl

Strój panny i mężatki
Obejrzyj galerię strojów szamotulskich wykonanych przez panią Elisabeth Wachtmeister, kostiumologa, modystkę i pasjonatkę folkloru. Autorka prezentuje na swojej stronie unikalną kolekcję polskich strojów narodowych i regionalnych. Ubiory są wiernymi rekonstrukcjami zabytkowych strojów.
elastrojeludowe.com

WIELKOPOLANIE
Zespół WIELKOPOLANIE powstał w styczniu 1962 roku. Został powołany do kultywowania tradycji Wielkopolski (tańce i i przyśpiewki szamotulskie, biskupiańskie, z Dąbrówki Wlkp., Bambrów).
folklor.pl

Tańce wielkopolskie
Tańce wielkopolskie odznaczają się rzadko spotykaną w innych regionach kraju dostojnością.
regionwielkopolska.pl

Tańce szamotulskie
Zobacz tańce szamotulskie w mistrzowskim wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca MAZOWSZE. Nagranie z roku 1980.
youtube.com

Szamotuły słyną nie tylko z przepięknego stroju ludowego, noszonego niegdyś w tych okolicach, i nie tylko z legendy o nieszczęśliwej Halszce, więzionej przez męża, której duch do dziś błąka się nocami po zamku. Z Szamotuł wywodzi się również wybitny kompozytor epoki renesansu - Wacław, nadworny muzyk króla Zygmunta Augusta.

Legendy szamotulskie

Dudy to instrument typowy dla folkloru Wielkopolski. Mają miech, piszczałki i rezonator z krowiego rogu. Istnieje kilka rodzajów dud wielkopolskich, między innymi kozioł biały, kozioł czarny i sierszeńki. Instrumentów tych nie spotyka się w innych regionach kraju, z wyjątkiem Podhala i regionu Żywca.

Region szamotulski

Dziś wielkopolska kuchnia kojarzy się z ziemniakami, zwanymi w regionie pyrami, i może się nam wydawać, że tak było od zawsze. Ziemniaki jednak pojawiły się w Wielkopolsce dopiero w XIX wieku. Najpierw były tylko paszą dla zwierząt. Minęło wiele lat, zanim gospodynie wyczarowały z nich pyszne i pożywne potrawy dla całej rodziny: placki, kluski i pyzy.

Kuchnia wielkopolska

Wielkopolska, kolebka naszej państwowości, obfituje w atrakcje turystyczne. I tak, najstarszy znak drogowy w Polsce, wykonany w połowie XII wieku, znajduje się w Koninie. Najstarszy drewniany kościół, zbudowany w XIV wieku, zobaczysz w Tarnowie Pałuckim. Najstarszy wiatrak, pochodzący z XVI wieku, stoi w skansenie nad jeziorem Lednica, a ostatni w Polsce drewniany, wzniesiony w XVIII wieku ratusz - na Rynku w Sulmierzycach.

Wielkopolskie atrakcje turystyczne

lista plików pdf do pobrania

↑ do góry

plansze

Strój szamotulski męski (z opisem) Strój szamotulski męski (bez opisu) Strój szamotulski damski (z opisem) Strój szamotulski damski (bez opisu)

↑ do góry

karty obrazkowe

Pomysłów na wykorzystanie kart obrazkowych jest wiele. Mogą służyć do prezentacji stroju szamotulskiego. Dołączone do pozostałych kart obrazkowych, które oferujemy w naszym serwisie, mogą wejść w skład albumu strojów polskich (kolejne karty można na przykład wklejać do osobnego zeszytu lub umieszczać w kieszonkach małego albumu do zdjęć). Komplet wszystkich kart obrazkowych posłuży do przeprowadzenia urozmaiconych gier i zabaw dydaktycznych (w sekcji Propozycje gier znajdziesz kilka podpowiedzi).

1. KARTY BEZ NAPISÓW

Karty bez napisów: strój szamotulskiWygląd kart

Zawartość pliku. Arkusz zawiera trzy dwustronne karty (para w stroju szamotulskim, lalka w stroju męskim, lalka w stroju damskim) oraz instrukcję przygotowania kart.
arkusz z kartami »

2. KARTY Z NAPISAMI

Karty z napisami: strój szamotulskiWygląd kart

Zawartość pliku. Arkusz zawiera trzy dwustronne karty (para w stroju szamotulskim, lalka w stroju męskim, lalka w stroju damskim) oraz instrukcję przygotowania kart.
arkusz z kartami »

↑ do góry

łamigłówki

Krzyżowka obrazkowa1. KRZYŻÓWKA OBRAZKOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: RUROK

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć nazwy strojów, które na obrazkach prezentują nasze lalki, następnie odgadnięte wyrazy należy wpisać do poziomych rzędów diagramu krzyżówki (według oznaczenia cyferkami), po czym odczytać hasło, jakie utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Krzyżowka obrazkowa2. KRZYŻÓWKA OBRAZKOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: POZNAŃ

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć nazwy rzeczy pokazanych na obrazkach, nastepnie odgadnięte wyrazy wpisać do poziomych rzędów diagramu według oznaczenia cyferkami, po czym odczytać hasło, jakie utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Krzyżowka opisowa3. KRZYŻÓWKA OPISOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: SZAMOTULSKI

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć wszystkie hasła opisowe i wpisać je do diagramu. Wyrazami do odgadnięcia są nazwy strojów prezentowanych w serwisie oraz słowo Szamotuły. Następnie należy odszukać rozwiązanie, przenosząc ponumerowane litery w odpowiednie pola u dołu arkusza.

Krzyżowka opisowa4. KRZYŻÓWKA OPISOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: KAPELUSZ

Aby rozwiązać to zadanie, najpierw należy odgadnąć wszystkie hasła słowne (wyrazami do odgadnięcia są nazwy elementów stroju szamotulskiego), potem odgadnięte wyrazy wpisać poziomo do diagramu krzyżówki (według oznaczenia cyferkami) i na koniec odczytać rozwiązanie, które utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Wykreślanka z hasłem5. WYKREŚLANKA Z HASŁEM

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie:
REGIONALNY STRÓJ SZAMOTULSKI

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie sześciu wyrazów. Słowa do odnalezienia i wykreślenia to nazwy polskich strojów prezentowanych na stronach serwisu. Ukryte wyrazy odczytujemy i skreślamy tylko w rzędach poziomych. Pozostałe litery, czytane w rzędach poziomych od lewej do prawej, tworzą hasło. Dla ułatwienia, lista szukanych słów znajduje się po prawej stronie diagramu.

Wykreślanka z hasłem6. WYKREŚLANKA Z HASŁEM

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: WIELKOPOLSKA

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie sześciu wyrazów. Słowa do odnalezienia i wykreślenia to nazwy elementów charakterystycznych dla stroju szamotulskiego. Ukryte wyrazy odczytujemy i skreślamy tylko w rzędach poziomych. Pozostałe litery, czytane w rzędach poziomych od lewej do prawej, tworzą hasło. Dla ułatwienia, lista szukanych słów znajduje się po prawej stronie diagramu.

Wykreślanka7. WYKREŚLANKA

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

Zabawa polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie szesnastu wyrazów (nazwy wybranych elementów stroju szamotulskiego). Lista poszukiwanych słów znajduje się poniżej bloku z literami. Ukryte wyrazy można odczytywać w poziomych rzędach - z lewej do prawej, w pionowych kolumnach - z góry do dołu, a także ukośnie. Dana litera może wchodzić w skład kilku słów.

↑ do góry

ubieranka

Papierowa lalka LechStrój szamotulski męskiElementy stroju szamotulskiego męskiego
Papierowa lalka PolaStrój szamotulski damskiElementy stroju szamotulskiego damskiego

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj lalki i ubranka dla nich. Aby zabawki były bardziej trwałe i wytrzymałe, plansze z lalkami możesz wydrukować na sztywnym papierze - lub, po wydrukowaniu na zwykłym, nakleić na kartę brystolu.
  • Wytnij lalki, fryzury, ubrania i dodatki. Młodszym dzieciom powinni pomóc w tym zadaniu dorośli.
  • Teraz ubierz lalki, naklejąc na nie w odpowiedniej kolejności włosy i poszczególne części garderoby. Miłej zabawy!

↑ do góry

puzzle

Strój szamotulski: puzzleStrój szamotulski: puzzle
Siatka puzzli do wydrukowaniaSiatka puzzli do wydrukowaniaSiatka puzzli do wydrukowania

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj wybrany obrazek. Aby puzzle były bardziej trwałe i wytrzymałe, obrazek przyklej do tektury lub na kartę brystolu. Kartę przytnij do wielkości obrazka.
  • Wydrukuj arkusz z wybraną siatką puzzli. Wytnij siatkę, po czym przyklej ją z tyłu karty z obrazkiem, wyrównując do górnego i lewego boku (siatka i obrazek mają taką samą wielkość).
  • Całość podziel na dziewięć fragmentów, wycinając poszczególne elementy wzdłuż linii tworzących siatkę puzzli. Młodszym dzieciom powinni pomóc w tym zadaniu dorośli.
  • Twoje puzzle są gotowe. Miłej zabawy!

↑ do góry


Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli