Strój szlachecki
Strona główna serwisu

odnośniki do stroju szlacheckiego

Wybrane przez nas linki prowadzą do wielu ciekawych miejsc w internecie, gdzie znajdziesz przydatne informacje na temat stroju szlacheckiego.

opis stroju

Polski strój szlachecki
Charakter polskiego stroju szlacheckiego, w którym znaleźć można wiele elementów wschodnich (tureckich i tatarskich) kształtował się przez kilkaset lat, a najbardziej popularnym strój ten stał się w siedemnastym wieku.
wiw.pl

Polski ubiór narodowy
Za polski strój narodowy uchodził żupan, na który nakładano kontusz z charakterystycznymi, rozciętymi rękawami. Początkowo strój kontuszowy był typowym strojem polskiego szlachcica, w czasach późniejszych stał się oznaką patriotyzmu.
buw.uw.edu.pl

Polski strój męski
Ubiory zapinane z przodu na pętlice i guzy, przepasywane szerokim pasem z tkaniny, na nogach wysokie buty z cholewami, podgolone z tyłu czupryny i długie wąsy - to moda charakterystyczna dla całej Polski w XVII wieku.
sarmata-barok.blogspot.com

Ubiór polskiego szlachcica
Ubranie sarmackiego szlachcica było jego wizytówką. Strój świadczył o majętności i pochodzeniu danego szlachcica. Cała kultura sarmacka oparta była na bogactwie i uwielbieniu przepychu, co właśnie świetnie odwzorowywały stroje i dodatki do ubioru.
sarmata.com.pl

Polskie pasy kontuszowe
Wiek XVIII przynosi powszechną modę na noszenie jedwabnych pasów. Ten oryginalny element polskiego stroju narodowego wiązano w sposób eksponujący ozdobne zakończenie. Noszono go jednak na kontuszu, czyli wierzchniej sukni a nie jak uprzednio na żupanie.
agnieszkamazur.com

Historia mody: Kontusz
Kontusz to charakterystyczny element stroju dla polskiej szlachty w XVII oraz XVIII wieku. W XIX wieku został zastąpiony frakiem, a następnie surdutem.
meg-art.pl

Oręż szlachecki
Szabla karabela należy do najsławniejszych typów polskiej białej broni, pomimo późnego wejścia do powszechnego użytku - dopiero od lat 70. XVII wieku. Występowała w dwóch odmianach - jako bogato zdobiona szabla paradna oraz jako karabela bojowa.
rzeczpospolitaobojganarodow.pl

Kontusiki damskie
Narodowy strój kobiecy, podobnie jak męski, wykształcił się pod wpływem mód wschodnich. Zachował on jednak podatność zarówno na wzory przychodzące z Zachodu, jak i rodzime osobliwości.
ubioryhistoryczne.blox.pl

Polska moda damska
Do charakterystycznych ubiorów noszonych przez kobiety w Polsce należały jupki. Były to kaftaniki, które zakładano do suto marszczonej spódnicy. Ubiór ten był swobodniejszy i znacznie bardziej wygodny niż suknie według mody francuskiej.
wilanow-palac.pl

Stroje polskie Augusta III Sasa
August III dla zjednania sobie przychylności rzesz szlacheckich przywdziewał niekiedy strój polski. Zwłaszcza chętnie się w nim portretował. Owe portrety możemy uznać za idealny wzór ubioru sarmackiego. W stroju króla nie ma żadnych wtrętów mody zachodniej.
wilanow-palac.pl

↑ do góry

ilustracje

Lalki w stroju szlacheckim
Produkowane przez znaną w Polsce i na świecie Pracownię Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni, wyróżniają się urodą strojów wykonanych w całości ręcznie.
folklor-lalki.pl

Stroje historyczne
Na stronie pani Agnieszki Mazur można obejrzeć wykonane przez nią wierne rekonstrukcje ubioru szlacheckiego. Autorka, historyk sztuki z wykształcenia, odtwarza dawne ubiory na podstawie zachowanych obrazów, grafik, rzeźb i rycin.
agnieszkamazur.com

Kostiumy szlacheckie
Kostiumy szlacheckie - oraz ludowe z różnych regionów Polski - projektuje i szyje krakowska firma PERFEKT. Kostiumy można ogladać korzystając z katalogu lub wskazując wybrany region na mapie.
perfekt.krakow.pl

Stroje polskie
W serwisie pracowni krawieckiej STROJE LUDOWE MISS pani Marzeny Matusiak możemy obejrzeć zdjęcia kostiumów szlacheckich, szytych z wielką dbałością o dokładne, wierne odzworowanie zachowanych eksponatow muzealnych.
strojeludowe.ipr.pl

↑ do góry

kultura szlachecka

Kultura sarmacka
Kim byli Sarmaci? Z czego wynikał swoisty snobizm polskiej szlachty w XVII wieku? Ile z ducha tamtej epoki przetrwało do naszych czasów? Poznaj niesamowite obyczaje Sarmatów - kulturę polityczną, orientalną modę, charakterystyczne fryzury, zasady zawierania małżeństw, styl biesiadowania, gusta kulinarne.
wilanow-palac.pl

Szlachecki mazur
Scena na wyspie Św. Małgorzaty w Budapeszcie. Mazur z opery Straszny Dwór Stanisława Moniuszki zatańczony 20.06.2009 r. przez Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
youtube.com

Polonez
Polonez w wykonaniu zespołu MAZOWSZE
youtube.com

↑ do góry


Ponadto, jeśli potrzebujesz więcej informacji związanych z polskimi strojami narodowymi, ludowymi i regionalnymi, skorzystaj z mini-katalogu stron internetowych poświęconych tej tematyce.

zespoły folklorystyczne »pracownie krawieckie »muzea etnograficzne »lalki w strojach ludowych »folklor polski »

Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli