Strój szlachecki
Strona główna serwisu

opis stroju szlacheckiego

Poznaj podstawowe elementy szlacheckiego stroju męskiego i damskiego. Poszczególne części ubioru oznaczone są na ilustracjach strzałkami, nazwy podajemy obok strzałek. Pod każdą planszą znajdziesz krótki opis.
Plansze dostępne są również w formie plików pdf.

Strój szlachecki damski

Opis damskiego stroju odświętnego
Nakryciem głowy szlachcianki jest aksamitna czapka z futrzanym otokiem rozciętym z przodu, ozdobiona piórami i klejnotem, zwana kołpaczkiem. Na strojną suknię, której spódnica albo rozpięta jest na rogówce i zasłania stopy, albo sięga do połowy łydki, szlachcianka zakłada jedwabny kontusik. Obszyty kosztownym futerkiem, dopasowany w talii, rozkloszowany w biodrach, ma - podobnie jak kontusz - rozcięte rękawy. Safianowe trzewiki noszone przez szlachciankę barwione są najczęściej na żółto lub czerwono.

Strój szlachecki męski

Opis męskiego stroju odświętnego
Szlachcic nosi wysoki kołpak lub czapkę rogatywkę zwaną konfederatką. Czapka uszyta jest z cennej tkaniny, obwiedziona futrzanym otokiem, ozdobiona kitą ptasich piór i broszą. Na jedwabny, wzorzysty żupan, od kołnierza do pasa zapinany rzędem drobnych, dekoracyjnych, kosztownych guzików, zakłada kontusz. Cechą charakterystyczną kontusza, ozdobionego guzami i pętlicami, są rozcięte rękawy zwane wylotami, zarzucane czasem na plecy. Kontusz kilkakrotnie opasuje lśniącym, długim jedwabnym pasem przetykanym złotą nicią. Szerokie spodnie nosi wpuszczone w buty szyte z miękkiej skóry, z ukośnie ściętymi cholewami i zadartymi noskami, farbowane na żółto lub czerwono, zwane baczmagami. Uzupełnieniem stroju jest misternie wykonana, zdobiona złotem i klejnotami karabela, przypięta do boku za pomocą specjalnego pasa ze skórzanymi rapciami.


Strój szlachecki

Szczegółowe opisy charakterystycznych elementów stroju szlacheckiego znajdziesz w Leksykonie »

↑ do góry

materiały do wydruku

Plansze do prezentacji męskiego i damskiego stroju szlacheckiego, które pomogą dzieciom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy poszczególnych jego części. Do wyboru plansze z rysunkiem i zwięzłym opisem najważniejszych elementów sroju oraz karty bez opisu. Aby pobrać i wydrukować wybrany arkusz, kliknij myszką w jego ikonkę.

Strój szlachecki męski (z opisem) Strój szlachecki męski (bez opisu) Strój szlachecki damski (z opisem) Strój szlachecki damski (bez opisu)

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj wybrany obrazek. Aby plansza była bardziej trwała i wytrzymała, wydrukowany obrazek podklej tekturą lub kartą brystolu.
  • Plansze z opisem można wykorzystać do prezentacji stroju.
  • Plansze bez opisu można wykorzystać do sprawdzenia zdobytych wiadomości (np.: uzupełnianie planszy poprzez wskazanie poszczególnych części ubioru i wpisywanie ich nazw).
  • Plansze ze strojem szlacheckim, dołączone do pozostałych plansz, jakie oferujemy w naszym serwisie, mogą wejść w skład albumu strojów polskich, tworzonego samodzielnie przez dziecko.

↑ do góry


Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli