Strój szlachecki
Strona główna serwisu

pliki pdf do stroju szlacheckiego

W sekcji udostępniamy kolekcję materiałów dydaktycznych przygotowanych do wydrukowania, które ułatwią dzieciom przyswojenie, powtórzenie i utrwalenie podstawowych wiadomości o stroju szlacheckim. Materiały podzielone są na następujące kategorie: Plansze, Karty obrazkowe, Łamigłówki, Ubieranki oraz Puzzle. Poniżej podajemy listę wszystkich dostępnych plików, pod listą znajdziesz dokładne omówienie ich zawartości.

Polski strój szlachecki
Charakter polskiego stroju szlacheckiego, w którym znaleźć można wiele elementów wschodnich kształtował się przez kilkaset lat, a najbardziej popularnym strój ten stał się w siedemnastym wieku.
wiw.pl

Polski ubiór narodowy
Początkowo strój kontuszowy był typowym strojem polskiego szlachcica, później stał się oznaką patriotyzmu.
buw.uw.edu.pl

Polski strój męski
Ubiory zapinane z przodu na pętlice i guzy, przepasywane szerokim pasem z tkaniny, na nogach wysokie buty z cholewami, podgolone z tyłu czupryny i długie wąsy.
sarmata-barok.blogspot.com

Ubiór polskiego szlachcica
Ubranie szlachcica było jego wizytówką. Strój świadczył o majętności i pochodzeniu danego szlachcica.
sarmata.com.pl

Polskie pasy kontuszowe
Wiek XVIII przynosi powszechną modę na noszenie jedwabnych pasów. Ten oryginalny element polskiego stroju narodowego wiązano w sposób eksponujący ozdobne zakończenie.
agnieszkamazur.com

Historia mody: Kontusz
Kontusz to charakterystyczny element stroju dla polskiej szlachty w XVII oraz XVIII wieku.
meg-art.pl

Oręż szlachecki
Szabla karabela należy do najsławniejszych typów polskiej białej broni, pomimo późnego wejścia do powszechnego użytku - dopiero od lat 70. XVII wieku.
rzeczpospolitaobojganarodow.pl

Stroje historyczne
Na stronie pani Agnieszki Mazur można obejrzeć wykonane przez nią wierne rekonstrukcje ubioru szlacheckiego.
agnieszkamazur.com

Kostiumy szlacheckie
Kostiumy szlacheckie - oraz ludowe z różnych regionów Polski - projektuje i szyje krakowska firma PERFEKT.
perfekt.krakow.pl

Polska moda damska
Do charakterystycznych ubiorów noszonych przez kobiety w Polsce należały jupki. Były to kaftaniki, które zakładano do suto marszczonej spódnicy.
wilanow-palac.pl

Kultura sarmacka
Poznaj niesamowite obyczaje Sarmatów: kulturę polityczną, orientalną modę, fryzury, zasady zawierania małżeństw, styl biesiadowania, gusta kulinarne.
wilanow-palac.pl

Szlachecki mazur
Mazur z opery Straszny Dwór Stanisława Moniuszki w wykonaniu Zespółu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie.
youtube.com

Polonez
Polonez w wykonaniu zespołu MAZOWSZE
youtube.com

Państwo polskie do schyłku XVIII wieku nazywano Rzeczpospolitą szlachecką, rolę przemożną bowiem odgrywała w nim szlachta. Granice Polski, połączonej unią z Litwą, sięgały daleko na wschód, a jej terytorium było od dzisiejszego zdecydowanie większe.

Polska w XVIII wieku

W XVIII wieku na tle nudnej jednolitości w ubiorach innych Europejczyków, szlachecki strój polski wyróżniał się oryginalnością, budząc podziw cudzoziemców. Jeden z nich, Anglik, pisał: Nigdzie w Europie nie ma takiej elegancji i różnorodności w stroju, jak w Polsce.

Strój szlachecki

Pierwszym królem polskim, który chadzał w żupanie i kontuszu, był Jan III Sobieski. Nawet w dniu zwycięstwa pod Wiedniem w 1683 roku miał na sobie biały żupan i paradny niebieski kontusz.

Król Jan III Sobieski

Szlacheckie buty szyto z dobrej skóry. Im lepsza była skóra, tym więcej fałd miały cholewy butów, stąd wzięło się stare przysłowie: Poznać pana po cholewach.

Szlacheckie buty

Siarczysty mazur szlachecki to taniec żywy, dynamiczny, a nawet brawurowy, zarówno w wykonaniu tancerzy, jak i tancerek.

Strój szlachecki

lista plików pdf do pobrania

↑ do góry

plansze

Strój szlachecki męski (z opisem) Strój szlachecki męski (bez opisu) Strój szlachecki damski (z opisem) Strój szlachecki damski (bez opisu)

↑ do góry

karty obrazkowe

Pomysłów na wykorzystanie kart obrazkowych jest wiele. Mogą służyć do prezentacji stroju szlacheckiego. Dołączone do pozostałych kart obrazkowych, które oferujemy w naszym serwisie, mogą wejść w skład albumu strojów polskich (kolejne karty można na przykład wklejać do osobnego zeszytu lub umieszczać w kieszonkach małego albumu do zdjęć). Komplet wszystkich kart obrazkowych posłuży do przeprowadzenia urozmaiconych gier i zabaw dydaktycznych (w sekcji Propozycje gier znajdziesz kilka podpowiedzi).

1. KARTY BEZ NAPISÓW

Karty bez napisów: strój szlacheckiWygląd kart

Zawartość pliku. Arkusz zawiera trzy dwustronne karty (para w stroju szlacheckim, lalka w stroju męskim, lalka w stroju damskim) oraz instrukcję przygotowania kart.
arkusz z kartami »

2. KARTY Z NAPISAMI

Karty z napisami: strój szlacheckiWygląd kart

Zawartość pliku. Arkusz zawiera trzy dwustronne karty (para w stroju szlacheckim, lalka w stroju męskim, lalka w stroju damskim) oraz instrukcję przygotowania kart.
arkusz z kartami »

↑ do góry

łamigłówki

Krzyżowka obrazkowa1. KRZYŻÓWKA OBRAZKOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: KOŁPAK

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć nazwy strojów, które na obrazkach prezentują nasze lalki, następnie odgadnięte wyrazy należy wpisać do poziomych rzędów diagramu krzyżówki (według oznaczenia cyferkami), po czym odczytać hasło, jakie utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Krzyżowka obrazkowa2. KRZYŻÓWKA OBRAZKOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: POLSKA

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć nazwy rzeczy pokazanych na obrazkach, nastepnie odgadnięte wyrazy wpisać do poziomych rzędów diagramu według oznaczenia cyferkami, po czym odczytać hasło, jakie utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Krzyżowka opisowa3. KRZYŻÓWKA OPISOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: SZLACHECKI

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć wszystkie hasła opisowe i wpisać je do diagramu. Wyrazami do odgadnięcia są nazwy strojów prezentowanych w serwisie oraz słowo Szamotuły. Następnie należy odszukać rozwiązanie, przenosząc ponumerowane litery w odpowiednie pola u dołu arkusza.

Krzyżowka opisowa4. KRZYŻÓWKA OPISOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: POLONESKA

Aby rozwiązać to zadanie, najpierw należy odgadnąć wszystkie hasła słowne (wyrazami do odgadnięcia są nazwy elementów stroju szlacheckiego), potem odgadnięte wyrazy wpisać poziomo do diagramu krzyżówki (według oznaczenia cyferkami) i na koniec odczytać rozwiązanie, które utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Wykreślanka z hasłem5. WYKREŚLANKA Z HASŁEM

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie:
POLSKI NARODOWY STRÓJ SZLACHECKI

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie sześciu wyrazów. Słowa do odnalezienia i wykreślenia to nazwy polskich strojów prezentowanych na stronach serwisu. Ukryte wyrazy odczytujemy i skreślamy tylko w rzędach poziomych. Pozostałe litery, czytane w rzędach poziomych od lewej do prawej, tworzą hasło. Dla ułatwienia, lista szukanych słów znajduje się po prawej stronie diagramu.

Wykreślanka z hasłem6. WYKREŚLANKA Z HASŁEM

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: POLSKI STRÓJ NARODOWY

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie sześciu wyrazów. Słowa do odnalezienia i wykreślenia to nazwy elementów charakterystycznych dla stroju szlacheckiego. Ukryte wyrazy odczytujemy i skreślamy tylko w rzędach poziomych. Pozostałe litery, czytane w rzędach poziomych od lewej do prawej, tworzą hasło. Dla ułatwienia, lista szukanych słów znajduje się po prawej stronie diagramu.

Wykreślanka7. WYKREŚLANKA

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

Zabawa polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie szesnastu wyrazów (nazwy wybranych elementów stroju szlacheckiego). Lista poszukiwanych słów znajduje się poniżej bloku z literami. Ukryte wyrazy można odczytywać w poziomych rzędach - z lewej do prawej, w pionowych kolumnach - z góry do dołu, a także ukośnie. Dana litera może wchodzić w skład kilku słów.

↑ do góry

ubieranka

Papierowa lalka LechStrój szlachecki męskiElementy stroju szlacheckiego męskiego
Papierowa lalka PolaStrój szlachecki damskiElementy stroju szlacheckiego damskiego

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj lalki i ubranka dla nich. Aby zabawki były bardziej trwałe i wytrzymałe, plansze z lalkami możesz wydrukować na sztywnym papierze - lub, po wydrukowaniu na zwykłym, nakleić na kartę brystolu.
  • Wytnij lalki, fryzury, ubrania i dodatki. Młodszym dzieciom powinni pomóc w tym zadaniu dorośli.
  • Teraz ubierz lalki, naklejąc na nie w odpowiedniej kolejności włosy i poszczególne części garderoby. Miłej zabawy!

↑ do góry

puzzle

Strój szlachecki: puzzleStrój szlachecki: puzzle
Siatka puzzli do wydrukowaniaSiatka puzzli do wydrukowaniaSiatka puzzli do wydrukowania

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj wybrany obrazek. Aby puzzle były bardziej trwałe i wytrzymałe, obrazek przyklej do tektury lub na kartę brystolu. Kartę przytnij do wielkości obrazka.
  • Wydrukuj arkusz z wybraną siatką puzzli. Wytnij siatkę, po czym przyklej ją z tyłu karty z obrazkiem, wyrównując do górnego i lewego boku (siatka i obrazek mają taką samą wielkość).
  • Całość podziel na dziewięć fragmentów, wycinając poszczególne elementy wzdłuż linii tworzących siatkę puzzli. Młodszym dzieciom powinni pomóc w tym zadaniu dorośli.
  • Twoje puzzle są gotowe. Miłej zabawy!

↑ do góry


Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli