Pliki pdf do pobrania i wydrukowania
Strona główna serwisu

gra edukacyjna bartek

Bartek to prosta gra karciana oparta na zasadach gry w Piotrusia. Talia składa się z dwunastu par kart oraz jednej karty bez pary. Uczestnicy zabawy zbierają pasujące do siebie karty.
Przegrywa ten, kto zachowa kartę bez pary - Bartka - do końca gry.

rekwizyty

W grze możesz wykorzystać dwa różne zestawy kart:
• karty z wizerunkami par lalek w dwunastu strojach polskich (zestaw 1)
• karty z pojedynczymi lalkami w strojach męskich lub damskich (zestaw 2)

zestaw 1

Karty do gry w BartkaKarty do gry w Bartka

Pary kart tworzą karty z tym samym obrazkiem (np. dwie karty z lalkami w stroju lubelskim). Kartą bez pary jest karta z pszczółką Bartkiem.

komplet kart »
karta bez pary »

zestaw 2

Karty do gry w BartkaKarty do gry w Bartka

Pary kart tworzą karty z lalkami w odpowiadających sobie strojach męskich i damskich (np. lubelski męski - lubelski damski). Kartą bez pary jest karta z pszczółką Bartkiem.

komplet kart »
karta bez pary »

↑ do góry

reguły i przebieg gry

wersja podstawowa

Do gry potrzebne będą:
1. dwie kopie wybranego zestawu kart
2. jedna karta bez pary

Potasowane karty rozdzielamy pomiędzy wszystkich graczy. Dzieci trzymają karty w dłoni. Najpierw sprawdzają, czy są wśród nich pary. Jeśli są, odkładają je na stół. Odkładane karty można pokazać innym uczestnikom zabawy, aby sprawdzić, czy gracz nie pomylił się w doborze pary. Następnie jedno z dzieci pozwala drugiemu wybrać jedną z trzymanych przez siebie kart. Jeśli gracz ma parę do wyciągniętej karty, odkłada obie na bok, jeśli nie - dołącza kartę do trzymanych w ręce. Teraz kolejne dziecko losuje kartę od poprzedniego gracza. Kto pierwszy pozbędzie się swoich kart, ten wygrywa. Przegrywa ten, kto zachowa kartę bez pary - Bartka - do końca gry.

warianty gry

Grę można urozmaicić, korzystając z różnych połączeń obu zestawów kart. Oto kilka pomysłów.

Przykład pierwszy. Drukujemy jedną kopię zestawu pierwszego i jedną zestawu drugiego. Do kompletu kart z zestawu pierwszego dodajemy karty z wizerunkami lalek w strojach męskich z zestawu drugiego. Parę kart tworzą: karta z wizerunkiem lalek w danym stroju i odpowiadająca jej karta z lalką w stroju męskim (np.: para lalek w stroju lubelskim - lalka w stroju lubelskim męskim).
zestaw 1 »
zestaw 2 »
karta bez pary »

Przykład drugi. Drukujemy jedną kopię zestawu pierwszego i jedną zestawu drugiego. Do kompletu kart z zestawu pierwszego dodajemy karty z wizerunkami lalek w strojach damskich z zestawu drugiego. Parę kart tworzą: karta z wizerunkiem lalek w danym stroju i odpowiadająca jej karta z lalką w stroju damskim (np.: para lalek w stroju lubelskim - lalka w stroju lubelskim damskim).
zestaw 1 »
zestaw 2 »
karta bez pary »

opcje dodatkowe

W grze możesz również wykorzystać inne komplety dwustronnych kart, udostępniane w sekcji Karty, i łączyć je z podstawowymi zestawami Bartka w dowolne, wygodne dla Ciebie zestawienia. Poniżej podajemy przykład.

zestaw 1 plus komplet kart bez napisów

Karty do gry w BartkaKomplet kart z lalkami w strojach polskichKarty do gry w Bartka

Użyj jednej kopii zestawu 1 oraz jednej kopii kompletu kart z parami lalek bez napisów. Pary kart tworzą karty z tym samym obrazkiem (np. dwie karty z lalkami w stroju lubelskim) - jedna z obrazkiem i nazwą stroju, druga tylko z obrazkiem. Kartą bez pary jest karta z pszczółką Bartkiem.

zestaw 1 »
komplet kart z obrazkami bez napisów »
karta bez pary »

↑ do góry

pliki pdf do wydruku

Komplet plików do wydrukowania składa się z czterech arkuszy. Możesz wydrukować tylko te, które odpowiadają Twoim celom i potrzebom. Pliki z rekwizytami gry podajemy w pierwszej kolejności.

Aby pobrać i wydrukować wybrany arkusz, kliknij myszką w jego ikonkę.

Karty do gry w BartkaKarty do gry w BartkaKarta bez pary; przygotowanie kartPropozycje gier

Zawartość plików pdf

• zestaw 1 (na awersie para lalek i nazwa stroju)
• zestaw 2 (na awersie lalka w stroju męskim lub damskim oraz nazwa stroju)
• karta bez pary; opis przygotowania kart do gry
• propozycje gier z użyciem kart

podpowiedzi i wskazówki

Przygotowanie kart nie jest skomplikowaną czynnością i nie zajmie dużo czasu. Młodszym dzieciom powinni w tym zadaniu pomóc dorośli.

Po wydrukowaniu rozetnij arkusz na cztery dwustronne karty, każdą złóż na pół, po czym sklej. Szczegółową instrukcję znajdziesz w sekcji Przygotowanie kart.

Przygotowanie kart do użytku

↑ do góryprzejdź do sekcji GRY →


Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli