Pliki pdf do pobrania i wydrukowania
Strona główna serwisu

gra edukacyjna memo

Gra Memo ćwiczy koncentrację i pamięć wzrokową, a także pozwala dzieciom w przyjemny sposób oswoić się z wyglądem i nazwami polskich strojów narodowych i regionalnych.
Zadaniem uczestników zabawy jest odnalezienie par odpowiadających sobie kartoników.

rekwizyty

Gra może być przeprowadzona na dwa sposoby. W zależności od tego, którą wersję wybierzesz, będziesz potrzebować stosownych zestawień kartoników.

kartoniki z obrazkami strojów

Kartoniki z obrazkami do wydrukowaniaKartoniki z obrazkami do gry w Memo

Komplet składa się z dwunastu kartoników z wizerunkami par w polskich strojach narodowych i regionalnych prezentowanych w serwisie polalech.pl.

kartoniki z obrazkami »

kartoniki z nazwami strojów

Kartoniki z napisami do wydrukuKartoniki z napisami do gry w Memo

Komplet składa się z dwunastu kartoników z nazwami polskich strojów narodowych i regionalnych prezentowanych w serwisie polalech.pl.

kartoniki z nazwami strojów polskich »

↑ do góry

reguły i przebieg gry

Reguły dla każdej wersji gry są takie same.

Wszystkie potrzebne do zabawy kartoniki rozrzucamy po stole obrazkami lub napisami w dół. Kartoniki możemy również układać w uporządkowane kolumny i rzędy. Zadaniem grających jest odnalezienie par kartoników.

Każdy z graczy może odkryć w swojej kolejce tylko dwa kartoniki w celu wyszukania pary. Jeżeli odkryte kartoniki tworzą parę, grający zatrzymuje je dla siebie. Jeśli kartoniki nie pasują do siebie, zakrywa je ponownie i pozostawia w tym samym miejscu.

Zabawa toczy się do odnalezienia wszystkich par. Zwycięzcą jest ten, kto zgromadzi najwięcej kartoników.

wersja podstawowa

Parę tworzą kartonik z obrazkiem danego stroju i kartonik z jego nazwą.

Do zabawy potrzebujemy po jednej kopii kompletu kartoników z obrazkami i kompletu z napisami. Kartoniki mieszamy, po czym rozkładamy obrazkami i napisami w dół. Poniżej podajemy przykład rozłożenia kartoników.

Przykład ułożenia kartoników

Zróżnicowane tło kartoników (żółty kwiat dla kartoników z obrazkami strojów, biały kwiat w przypadku kartoników z napisami) ułatwiają znalezienie par.

kartoniki z obrazkami »
kartoniki z napisami »

rozgrzewka: znajdź pary

Bezbłędne łączenie w pary obrazków strojów i ich nazw może być zadaniem trudnym do wykonania. Przed właściwą grą możemy zatem przeprowadzić ćwiczenie rozgrzewające, również w formie zabawy.

Każdy uczestnik (lub grupa, jeśli w zabawie bierze udział więcej osób) otrzymuje zestaw kart z obrazkami i zestaw kartoników z nazwami strojów. Zadaniem uczestników zabawy jest dopasowanie nazwy stroju do obrazka. Wygrywa ten, kto poprawnie i najszybciej wykona zadanie.

kartoniki z obrazkami »
kartoniki z napisami »

wersja dla młodszych dzieci

Parę tworzą dwa kartoniki z takim samym obrazkiem.

Potrzebujesz po jednej kopii kompletu kartoników z obrazkami i kompletu z napisami. Kartoniki zmieszaj, po czym rozłóż obrazkami i napisami w dół. Poniżej podajemy przykład rozłożenia kartoników.

Przykład ułożenia kartoników

Zamiast kartoników z obrazkami możesz użyć kompletu z napisami. Wówczas parę tworzyć będą dwa kartoniki z tą samą nazwą.

kartoniki z obrazkami »
kartoniki z napisami »

↑ do góry

pliki pdf do wydruku

Komplet plików do wydrukowania składa się z trzech arkuszy. Możesz wydrukować tylko te, które odpowiadają Twoim celom i potrzebom. Pliki z rekwizytami gry podajemy w pierwszej kolejności.

Aby pobrać i wydrukować wybrany arkusz, kliknij myszką w jego ikonkę.

Kartoniki do gry w MemoKartoniki do Memo z napisamiPropozycje gier

zawartość plików pdf

• kartoniki z obrazkami strojów na awersie i z żółtymi kwiatkami na rewersie
• kartoniki z nazwami strojów na awersie i z białymi kwiatkami na rewersie
• propozycje gier z użyciem kartoników, opis przygotowania kartoników do gry

podpowiedzi i wskazówki

Przygotowanie kartoników nie jest skomplikowaną czynnością i nie zajmie dużo czasu. Młodszym dzieciom powinni w tym zadaniu pomóc dorośli.

Po wydrukowaniu rozetnij arkusz na dwustronne kartoniki, każdy złóż na pół, po czym sklej.

Kartoniki do gry

↑ do góryprzejdź do sekcji GRY →


Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli