Strój żywiecki
Strona główna serwisu

odnośniki do stroju żywieckiego

Wybrane przez nas linki prowadzą do wielu ciekawych miejsc w internecie, gdzie znajdziesz przydatne informacje na temat stroju żywieckiego.

opis stroju

Mieszczański strój żywiecki
Strój żywiecki nie jest strojem góralskim ani regionalnym, jest noszony wyłącznie przez mieszczan. Ponadto strój ten związany jest tylko z jednym miejscem - Żywcem. Do dziś Żywczanie z dumą noszą swoje stroje podczas obchodów świąt kościelnych i państwowych. Pewne okoliczności sprawiły, że ubiór ten zachował się do dnia dzisiejszego w niezmienionej formie.
odkrywajacslask.wordpress.com

Strój żywiecki
Pod koniec XIX wieku mieszkańcy miasta Żywca jako nieliczni w całej Galicji nie ulegli nowoczesnej modzie fabrycznej i zaczęli ostentacyjnie nosić swoje tradycyjne stroje. Żywiecki strój kobiecy i męski stanowią parę, ale pochodzą z odmiennych epok historycznych. Strój żywczanina jest kontynuacją polskiego tradycyjnego stroju szlacheckiego, a w stroju żywczanki zachowały się elementy polskiego stroju narodowego, ale także wpływy XIX-wiecznej mody francuskiej.
mck.zywiec.pl

Strój mieszczan żywieckich
Mieszczański strój żywiecki w swojej ostatecznie formie ukształtował się w połowie XIX wieku i funkcjonuje do dnia dzisiejszego. W żywieckim stroju można wyróżnić starsze i młodsze elementy sięgające renesansu i baroku oraz XIX - wiecznych. Szczególnie okazale prezentują się stroje kobiece, których największą ozdobę stanowią elementy ręcznie haftowane na tiulu takie jak fartuchy, łoktusze i chusty.
zywiec.pl

Strój męski
Męski strój żywiecki, mniej efektowny niż kobiecy, składa się z żupanu kolorowego lub czarnego, przepasanego szerokim pasem podobnym do pasów słuckich, kolorowej konfederatki i butów z cholewami. Strój raczej prosty, nie licząc bogatych pasów.
mateo.lo-zywiec.pl

Strój damski
Piękny strój nadaje mieszczkom żywieckim nieodparty urok. Na cztery ukrochmalone i sztywno uprasowane halki wkładają one adamaszkową lub atłasową spódnicę, na nią gorset w kolorze spódnicy ozdobiony haftem. Fartuch, biegnąca dookoła szyi kryza i łoktusza - chusta okrywająca plecy i ramiona - zrobione są z ręcznie haftowanego tiulu w motywy roślinne. Strój uzupełniają białe pończochy i czółenka oraz 3 sznury czerwonych korali i wstażki w kolorach kontrastujących ze spódnicą.
zespolpilsko.pl

↑ do góry

ilustracje

Lalki w stroju żywieckim
Produkowane przez znaną w Polsce i na świecie Pracownię Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni, wyróżniają się urodą strojów wykonanych w całości ręcznie.
folklor-lalki.pl

↑ do góry

folklor

Haft na tiulu
Najważniejszym elementem, który ubiór mieszczan żywieckich uczynił jednym z najpiękniejszych strojów polskich, było włączenie do niego haftów na tiulu. Haft na tiulu znany był w I poł. XIX w. (świadczą o tym obrazy malowane przez cechowych i ludowych malarzy żywieckich). Haft na tiulu w stroju żywieckim nie osiągnąłby takiego poziomu artystycznego i bogactwa wzorów, gdyby nie żywe w środowisku mieszczańskim tradycje hafciarskie i koronkarskie.
nsik.com.pl

Haft żywiecki
Najbardziej pracowitym elementem stroju żywieckiego, stanowiącym o kunszcie i talencie żywczanek, są hafty tworzące damski strój żywiecki. Żywiecki haft na bawełnianym tiulu to misterne ornamenty roślinne i kwiaty. Spotkać go można na starych mieszczańskich strojach żywieckich, chustach, obrusach, serwetach. Hafty na tiulu są swego rodzaju elementem sztuki. Hafty żywieckie mogą przyjmować postać nawet i obrazów, które z niesamowitą dbałością o każdy detal wykonuje się przez bardzo długi czas.
rapaw.pl

Z czego słynie Żywiec...
Z bardzo atrakcyjnego położenia na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego, ze znakomitego piwa, smacznych wędlin i pierników. Miasto Żywiec szczyci się mieszczańskimi tradycjami. W zbiorach muzealnych można obejrzeć dokumenty miejskich przywilejów, pamiątki po cechach rzemieślniczych, a także piękne bogato zdobione stroje żywieckich mieszczan. Żywiecczyzna to region niezwykły; tu można zapoznać się z bogatą kulturą materialną i duchową górali Beskidu Żywieckiego. Tradycje, specyficzną gwarę, stare pieśni, ekspresyjną muzykę, tańce, zwyczaje i obrzędy kontynuują żywieckie zespoły regionalne, które można podziwiać podczas corocznie organizowanych imprez folklorystycznych.
zywiec.pl

Zespół Pieśni i Tańca ZIEMIA ŻYWIECKA
Zespół Pieśni i Tańca ZIEMIA ŻYWIECKA działający przy Miejskim Centrum Kultury w Żywcu jest godnym reprezentantem popularyzującym wartości kultury regionu, poprzez prezentację niepowtarzalnego piękna obrzędów, strojów, pieśni i tańca, starając się zachować ich tradycyjną formę przystosowaną do prezentacji scenicznych i opracowaną artystycznie. ZIEMIA ŻYWIECKA to zespół typowo amatorski. Tworzą go: dorośli, młodzież i dzieci, poświęcając swój wolny czas i energię na zaspokajanie artystycznych zamiłowań.
ziemiazywiecka.pl

Polonez żywiecki
Posłuchaj poloneza w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca ZIEMIA ŻYWIECKA.
ziemiazywiecka.pl

Tańce żywieckie
Tańczone przez mieszczan żywieckich tańce nie mają swoich odpowiedników na wsi żywieckiej. Są to polki, ogrodnik, polonez z chusteczką, huzar, szewc, kadryl, mazur i walc.
Zobacz dostojne tańce mieszczan żywieckich w mistrzowskim wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca ŚLĄSK (nagranie z roku 1986).
youtube.com

↑ do góry


Ponadto, jeśli potrzebujesz więcej informacji związanych z polskimi strojami narodowymi, ludowymi i regionalnymi, skorzystaj z mini-katalogu stron internetowych poświęconych tej tematyce.

zespoły folklorystyczne »pracownie krawieckie »muzea etnograficzne »lalki w strojach ludowych »folklor polski »

Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli