Strój żywiecki
Strona główna serwisu

pliki pdf do stroju żywieckiego

W sekcji udostępniamy kolekcję materiałów dydaktycznych przygotowanych do wydrukowania, które ułatwią dzieciom przyswojenie, powtórzenie i utrwalenie podstawowych wiadomości o stroju żywieckim. Materiały podzielone są na następujące kategorie: Plansze, Karty obrazkowe, Łamigłówki, Ubieranki oraz Puzzle. Poniżej podajemy listę wszystkich dostępnych plików, pod listą znajdziesz dokładne omówienie ich zawartości.

Mieszczański strój żywiecki
Strój żywiecki nie jest strojem góralskim ani regionalnym, jest noszony wyłącznie przez mieszczan. Ponadto strój ten związany jest tylko z jednym miejscem - Żywcem.
odkrywajacslask.wordpress.com

Strój żywiecki
Pod koniec XIX wieku mieszkańcy miasta Żywca jako nieliczni w całej Galicji nie ulegli nowoczesnej modzie fabrycznej i zaczęli ostentacyjnie nosić swoje tradycyjne stroje.
mck.zywiec.pl

Strój mieszczan żywieckich
Szczególnie okazale prezentują się stroje kobiece, których największą ozdobę stanowią elementy ręcznie haftowane na tiulu takie jak fartuchy, łoktusze i chusty.
zywiec.pl

Strój męski
Męski strój żywiecki, mniej efektowny niż kobiecy, jestj raczej prosty, nie licząc bogatych pasów - jedwabnych, przetykanych złotą nicią, ozdobionych wyszyciami i zakończonych dekoracyjnymi frędzlami.
mateo.lo-zywiec.pl

Strój damski
Piękny strój nadaje mieszczkom żywieckim nieodparty urok. Fartuch, biegnąca dookoła szyi kryza i łoktusza - chusta okrywająca plecy i ramiona - zrobione są z ręcznie haftowanego tiulu w motywy roślinne.
zespolpilsko.pl

Haft na tiulu
Najważniejszym elementem, który ubiór mieszczan żywieckich uczynił jednym z najpiękniejszych strojów polskich, było włączenie do niego haftów na tiulu.
nsik.com.pl

Haft żywiecki
Żywiecki haft na bawełnianym tiulu to misterne ornamenty roślinne i kwiaty. Spotkać go można na starych mieszczańskich strojach żywieckich, chustach, obrusach, serwetach.
rapaw.pl

Lalki w stroju żywieckim
Produkowane przez znaną w Polsce i na świecie Pracownię Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni, wyróżniają się urodą strojów wykonanych w całości ręcznie.
folklor-lalki.pl

ZPT ZIEMIA ŻYWIECKA
Zespół Pieśni i Tańca ZIEMIA ŻYWIECKA działający przy Miejskim Centrum Kultury w Żywcu jest godnym reprezentantem popularyzującym wartości kultury regionu.
ziemiazywiecka.pl

Polonez żywiecki
Posłuchaj poloneza w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca ZIEMIA ŻYWIECKA.
ziemiazywiecka.pl

Tańce żywieckie
Zobacz dostojne tańce mieszczan żywieckich w mistrzowskim wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca ŚLĄSK (nagranie z roku 1986).
youtube.com

Żywiecki strój kobiecy i męski stanowią parę, ale oparte są na różnych wzorach. Strój męski jest kontynuacją polskiego stroju szlacheckiego i mieszczańskiego. W stroju kobiecym zaś elementy rodzime połączone zostały z garderobą wzorowaną na modzie ogólnoeuropejskiej, szczególnie francuskiej. Wszystkie dodatki do stroju, nadające mu szczególny urok, są oryginalnym pomysłem żywieckich mieszczek.

Strój żywiecki

Bogactwo haftów zdobiących tiulowe kryzy, łoktusze i fartuchy zapewnia strojowi żywieckiemu wyjątkową urodę. Poziom artystyczny haftu jest wynikiem bogatych tradycji hafciarskich i koronkarskich. Pierwsza znana wzmianka o trudnieniu się haftem w Żywcu pochodzi z 1709 roku.

Haft żywiecki

Żywiec, miasto położone wśród gór, powstało na przełomie XIII i XIV wieku. Są dwie interpretacje jego nazwy. Pierwsze podanie nawiązuje do powszechnej tu niegdyś hodowli zwierząt. Bydło, owce i trzoda przeznaczone do uboju noszą nazwę żywiec. Druga legenda głosi, że pod miastem złapano żywcem żubra. Było to wyjątkowe wydarzenie. Zwierzę ofiarowano następnie księciu oświęcimskiemu, ten zaś nadał miastu herb z głową żubra na niebieskim polu.

Herb Żywca

Żywieckie Gody to jedna z wielu oryginalnych imprez folklorystycznych w mieście. Przegląd grup i zespołów, które kultywują tradycje związane z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem, urozmaicają konkursy trzaskania z bata, kuligi, potańcówki oraz degustacja potraw regionalnych.

Folklor żywiecki

lista plików pdf do pobrania

↑ do góry

plansze

Strój żywiecki męski (z opisem) Strój żywiecki męski (bez opisu) Strój żywiecki damski (z opisem) Strój żywiecki damski (bez opisu)

↑ do góry

karty obrazkowe

Pomysłów na wykorzystanie kart obrazkowych jest wiele. Mogą służyć do prezentacji stroju żywieckiego. Dołączone do pozostałych kart obrazkowych, które oferujemy w naszym serwisie, mogą wejść w skład albumu strojów polskich (kolejne karty można na przykład wklejać do osobnego zeszytu lub umieszczać w kieszonkach małego albumu do zdjęć). Komplet wszystkich kart obrazkowych posłuży do przeprowadzenia urozmaiconych gier i zabaw dydaktycznych (w sekcji Propozycje gier znajdziesz kilka podpowiedzi).

1. KARTY BEZ NAPISÓW

Karty bez napisów: strój żywieckiWygląd kart

Zawartość pliku. Arkusz zawiera trzy dwustronne karty (para w stroju żywieckim, lalka w stroju męskim, lalka w stroju damskim) oraz instrukcję przygotowania kart.
arkusz z kartami »

2. KARTY Z NAPISAMI

Karty z napisami: strój żywieckiWygląd kart

Zawartość pliku. Arkusz zawiera trzy dwustronne karty (para w stroju żywieckim, lalka w stroju męskim, lalka w stroju damskim) oraz instrukcję przygotowania kart.
arkusz z kartami »

↑ do góry

łamigłówki

Krzyżowka obrazkowa1. KRZYŻÓWKA OBRAZKOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: CZEPEK

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć nazwy strojów, które na obrazkach prezentują nasze lalki, następnie odgadnięte wyrazy należy wpisać do poziomych rzędów diagramu krzyżówki (według oznaczenia cyferkami), po czym odczytać hasło, jakie utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Krzyżowka obrazkowa2. KRZYŻÓWKA OBRAZKOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: ŻYWIEC

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć nazwy rzeczy pokazanych na obrazkach, nastepnie odgadnięte wyrazy wpisać do poziomych rzędów diagramu według oznaczenia cyferkami, po czym odczytać hasło, jakie utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Krzyżowka opisowa3. KRZYŻÓWKA OPISOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: ŻYWIECKI

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć wszystkie hasła opisowe i wpisać je do diagramu. Wyrazami do odgadnięcia są nazwy strojów prezentowanych w serwisie oraz słowo Szamotuły. Następnie należy odszukać rozwiązanie, przenosząc ponumerowane litery w odpowiednie pola u dołu arkusza.

Krzyżowka opisowa4. KRZYŻÓWKA OPISOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: ŁOKTUSZA

Aby rozwiązać to zadanie, najpierw należy odgadnąć wszystkie hasła słowne (wyrazami do odgadnięcia są nazwy elementów stroju żywieckiego), potem odgadnięte wyrazy wpisać poziomo do diagramu krzyżówki (według oznaczenia cyferkami) i na koniec odczytać rozwiązanie, które utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Wykreślanka z hasłem5. WYKREŚLANKA Z HASŁEM

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie:
MIESZCZAŃSKI STRÓJ ZYWIECKI

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie sześciu wyrazów. Słowa do odnalezienia i wykreślenia to nazwy polskich strojów prezentowanych na stronach serwisu. Ukryte wyrazy odczytujemy i skreślamy tylko w rzędach poziomych. Pozostałe litery, czytane w rzędach poziomych od lewej do prawej, tworzą hasło. Dla ułatwienia, lista szukanych słów znajduje się po prawej stronie diagramu.

Wykreślanka z hasłem6. WYKREŚLANKA Z HASŁEM

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: STRÓJ ŻYWIECKI

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie sześciu wyrazów. Słowa do odnalezienia i wykreślenia to nazwy elementów charakterystycznych dla stroju żywieckiego. Ukryte wyrazy odczytujemy i skreślamy tylko w rzędach poziomych. Pozostałe litery, czytane w rzędach poziomych od lewej do prawej, tworzą hasło. Dla ułatwienia, lista szukanych słów znajduje się po prawej stronie diagramu.

Wykreślanka7. WYKREŚLANKA

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

Zabawa polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie szesnastu wyrazów (nazwy wybranych elementów stroju żywieckiego). Lista poszukiwanych słów znajduje się poniżej bloku z literami. Ukryte wyrazy można odczytywać w poziomych rzędach - z lewej do prawej, w pionowych kolumnach - z góry do dołu, a także ukośnie. Dana litera może wchodzić w skład kilku słów.

↑ do góry

ubieranka

Papierowa lalka LechStrój żywiecki męskiElementy stroju żywieckiego męskiego
Papierowa lalka PolaStrój żywiecki damskiElementy stroju żywieckiego damskiego

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj lalki i ubranka dla nich. Aby zabawki były bardziej trwałe i wytrzymałe, plansze z lalkami możesz wydrukować na sztywnym papierze - lub, po wydrukowaniu na zwykłym, nakleić na kartę brystolu.
  • Wytnij lalki, fryzury, ubrania i dodatki. Młodszym dzieciom powinni pomóc w tym zadaniu dorośli.
  • Teraz ubierz lalki, naklejąc na nie w odpowiedniej kolejności włosy i poszczególne części garderoby. Miłej zabawy!

↑ do góry

puzzle

Strój żywiecki: puzzleStrój żywiecki: puzzle
Siatka puzzli do wydrukowaniaSiatka puzzli do wydrukowaniaSiatka puzzli do wydrukowania

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj wybrany obrazek. Aby puzzle były bardziej trwałe i wytrzymałe, obrazek przyklej do tektury lub na kartę brystolu. Kartę przytnij do wielkości obrazka.
  • Wydrukuj arkusz z wybraną siatką puzzli. Wytnij siatkę, po czym przyklej ją z tyłu karty z obrazkiem, wyrównując do górnego i lewego boku (siatka i obrazek mają taką samą wielkość).
  • Całość podziel na dziewięć fragmentów, wycinając poszczególne elementy wzdłuż linii tworzących siatkę puzzli. Młodszym dzieciom powinni pomóc w tym zadaniu dorośli.
  • Twoje puzzle są gotowe. Miłej zabawy!

↑ do góry


Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli