Strój bytomski

Ciekawostki regionalne

Interaktywnym grom i zabawom towarzyszą ciekawostki związane ze strojem bytomskim i regionem, z którego pochodzi. Początkowo niewidoczne, pojawiają się na ekranie jako nagrody za poprawne rozwiązanie zadania.
Tu w jednym miejscu zebraliśmy je wszystkie.

Strój bytomski. Ciekawostki regionalne
Gwara śląska

Ślunsko godka

Opowiastka z przykładami wyrażeń gwarowych uzupełnia interaktywne puzzle ze strojem bytomskim »

Piękna mowa śląska zawiera sporą liczbę słów odmiennych od ogólnopolskich. Mieszkańcy innych regionów mogą mieć trudności z jej rozumieniem! Oto kilka przykładów.

Kucać nie znaczy siadać w kucki, lecz kaszleć. Pukać się odpowiada ogólnopolskiemu jąkać się. Pieczorki nie są nazwą grzybów, tak na Śląsku mówi się o suszonych owocach. Sikorki to nie ptaszki, tylko placki ziemniaczane, myśliwiec to nie samolot, tylko myśliwy, cug nie ma nic wspólnego z przepływem powietrza, to po prostu pociąg, pojazd kolejowy. Kapelka nie jest zdrobnieniem od słowa kapela, to kapelusz. Słodek nie jest ani słodzikiem, ani słodziakiem, to schody. Smary nie oznaczają oleistej cieczy, tylko lanie, cera to nie karnacja skóry, lecz córka, a pukiel to garb, nie kędzior.

Chcesz poznać więcej śląskich słów i wyrażeń? Znajdziesz je na stronie Słownik śląski »

Górny Śląsk. Kuchnia regionalna

Śląski obiad

Regionalne ciekawostki kulinarne towarzyszą naszej interaktywnej wykreślance »

Najbardziej znany dziś zestaw potraw śląskich to jadłospis niedzielnego obiadu. Pierwszym daniem jest rosół z nudlami (makaronem, najlepiej domowej roboty), drugim natomiast rolady, kluski i modra kapusta. Jak widać, tradycyjny śląski obiad jest obfity i tuczący, ale w smaku... rewelacyjny!

Poznaj przepis na śląski przysmak »

Piosenki ludowe

Karolinka z Gogolina

Ciekawostki związane z hymnem Gogolina pojawią się po rozwązaniu gry pamięciowej »

Jedna z najbardziej znanych śląskich piosenek rozpoczyna się słowami Poszła Karolinka do Gogolina. W centrum Gogolina stoi pomnik Karolinki i Karliczka, o których mowa w piosence, ich sylwetki znalazły się też w herbie miasta. Historycznym wydarzeniem było odegranie Karolinki w trakcie uroczystości otwarcia Olimpiady w Sydney w 2000 r. Hymnu Gogolina wysłuchało wówczas trzy i pół miliarda ludzi na całym świecie!

Posłuchaj Karolinki w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk »