Strój bytomski

Ubieranka

Nasza ubieranka to nie tylko dobra zabawa. Podczas ubierania Tosi i Bartka poznasz wybrane elementy stroju bytomskiego. Zabawę uzupełniają ciekawostki związane z tym pięknym strojem. Znajdziesz je pod każdą planszą z ubieranką.

Zabawa składa się z dwóch plansz. Niebieska służy do ubierania Tosi, zielona - do ubierania Bartka. Obie plansze rozdzielone są panelem z krótką informacją o śląskiej melodii, której fragment usłyszysz za każdym razem, kiedy ubierzesz wybraną lalkę.

Strój bytomski. Ubieranki edukacyjne
Strój bytomski. Gra ubieranka Strój bytomski damski. Wstążki Strój bytomski damski. Tosia Strój bytomski damski. Kabotek Strój bytomski damski. Kiecka Strój bytomski damski. Zapaska Strój bytomski damski. Wierzcheń Strój bytomski damski. Galanda Strój bytomski damski. Kołnierz Strój bytomski damski. Korale Strój bytomski damski. Koronki
Strój bytomski dla dziewczynki
Gra ubieranka. Kabotek Gra ubieranka. Kiecka Gra ubieranka. Zapaska
Gra ubieranka. Wierzcheń Gra ubieranka. Galanda Gra ubieranka. Korale

Kliknij w dowolny element stroju, by pojawił się na lalce.

Strój bytomski damski - kiecka

By nadać kobiecej sylwetce obfitości, w stanik kiecki w okolicy pasa wszywano pikowaną podkładkę zwaną kiełbasą.

Strój bytomski damski - galanda

Noszony przez dziewczyny strojny szeroki wianek ze sztucznych kwiatów, błyskotek i koralików zwisających swobodnie nad czołem - to galanda.

Strój bytomski damski - purpurka

Przystrojem głowy mężatki jest chusta purpurka wiązana z tyłu i tak ułożona, by jej końce wystawały zza głowy niczym skrzydła.

Strój bytomski damski - korale

Uzupełnieniem stroju była biżuteria, pełniąca nie tylko rolę kosztownej ozdoby. Wierzono, że chroni właścicielkę od schorzeń, a także przed złymi ludźmi i ciemnymi mocami.

Karolinka

Ubierankom towarzyszy fragment najbardziej znanej piosenki ludowej Górnego Śląska. Utwór ten, od ponad dwustu lat przekazywany z pokolenia na pokolenie, jest dziś hejnałem Gogolina. Karolinka i Karliczek mają w Gogolinie swój pomnik, ich sylwetki znalazły się też w herbie miasta. Piosenkę spopularyzował zespół Śląsk.

Poszła Karolinka do Gogolina,
Poszła Karolinka do Gogolina.
A Karliczek za nią, jak za piękną panią
Z flaszeczką wina.
Szła do Gogolina, przed się patrzała,
Szła do Gogolina, przed się patrzała.
Ani się na swego synka szykownego
Nie obejrzała.

Strój bytomski. Ubieranka edukacyjna Strój bytomski męski. Bartek Strój bytomski męski. Koszula Strój bytomski męski. Jelenioki Strój bytomski męski. Obuwie Strój bytomski męski. Buty Strój bytomski męski. Bruclik Strój bytomski męski. Jedbowka Strój bytomski męski. Kołnierz Strój bytomski męski. Maciejówka
Strój bytomski dla chłopca
Ubieranka edukacyjna. Buty Ubieranka edukacyjna. Jelenioki Ubieranka edukacyjna. Koszula
Ubieranka edukacyjna. Bruclik Ubieranka edukacyjna. Jedbowka Ubieranka edukacyjna. Maciejówka

Kliknij w dowolny element stroju, by pojawił się na lalce.

Strój bytomski męski - jelenioki

Skórzane spodnie jelenioki, ściśle dopasowane do ciała, przed założeniem bywały moczone w wodzie, co ułatwiało ich naciągnięcie, po czym schły na ich właścicielu.

Strój bytomski męski - jedbowka

Kolor chusty jedbowki nigdy nie był przypadkowy. Na przykład podczas wesela zieloną nosił pan młody, drużba różową, a żonaci goście - jedbowki niebieskie.

Strój bytomski męski - kania

Obok maciejówki popularnym nakryciem głowy był filcowy kapelusz z szerokim rondem i okrągłą, niską główką opasaną szeroką wstążką. Nazywano go kanią.

Strój bytomski męski - kamzela

Kamzela nie jest kamizelką, tylko kaftanem. W kroju i ozdobach podobna do bruclika, różni się od niego tym jedynie, że ma długie proste rękawy.

Materiały PDF

Baw się i ucz z Tosią i Bartkiem po wyłączeniu komputera!
Do przeglądania i drukowania naszych materiałów potrzebujesz programu Adobe Acrobat Reader.

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem bytomskim znajdziesz w dziale Pliki PDF.