Strój kaszubski

Ciekawostki regionalne

Interaktywnym grom i zabawom towarzyszą ciekawostki związane ze strojem kaszubskim i regionem, z którego pochodzi. Początkowo niewidoczne, pojawiają się na ekranie jako nagrody za poprawne rozwiązanie zadania.
Tu w jednym miejscu zebraliśmy je wszystkie.

Strój kaszubski. Ciekawostki regionalne
Mowa kaszubska

Zrozumieć Kaszuba

Opowiastka z przykładami wyrażeń gwarowych uzupełnia interaktywne puzzle ze strojem kaszubskim »

Prastary język kaszubski jest jak wehikuł czasu. Zachowały się w nim słowa i dźwięki, które zostały już dawno zapomniane w polszczyźnie. Przy szybkiej wymowie staje się zupełne niezrozumiały dla mieszkańców innych regionów Polski. Oto przykłady.

Jo jem ... Jestem
Nje lecho ... Nieźle
Tu je moje dodóm ... Tu mieszkam
Dobri dzen ... Dzień dobry
Do uzdrzeni ... Do widzenia

Żadni znaczy brzydki, dłudżi to długi, a snożi to piękny. Białka to kobieta, nenka to mama, a stark to dziadek. Gard to gród, chmurnik to wieżowiec, sklep to piwnica, statczi to nie statki, tylko naczynia. Kuet to kot, karwa to krowa, a warbel to wróbel. Kaszubskie nazwy miesięcy też są tajemnicze! Gromicznik to luty, zelnik to sierpień, rujan to październik, a godnik to grudzień. Nje lecho!

Słowniczek kaszubsko-polski »

Kaszuby. Kuchnia regionalna

Szmurowany pomuchel

Regionalne ciekawostki kulinarne towarzyszą naszej interaktywnej wykreślance »

Kuchnia kaszubska była bardzo skromna. Na stołach Kaszubów, którzy zajmowali się głównie rolnictwem i rybołówstwem, królowały leśne owoce, warzywa, dziczyzna, drób i, oczywiście, ryby. Dziś dania rybne przygotowuje się tu na mnóstwo sposobów. Często spotkamy wędzone sielawy i sieje, łowione w jeziorach, oraz morskie węgorze, szproty i dorsze. Większość ryb jest jednak wykorzystywana do gotowania. Podaje się je w formie pulpetów, zup rybnych czy zapiekanek. Charakterystycznym daniem jest szmurowany pomuchel - czyli duszony dorsz.

KIlka przepisów na kaszubskie przysmaki »

Haft kaszubski

Haft kaszubski

Po rozwiązaniu gry pamięciowej usłyszysz fragment kaszubskiej melodii i dowiesz się, co symbolizują kolory kaszubskiego haftu »

W hafcie kaszubskim każdy kolor ma swoje symboliczne znaczenie. Występuje tu siedem podstawowych kolorów związanych z legendą o powstaniu Kaszub. I tak, kolor chabrowy jest jak piękne kaszubskie jeziora, niebieski jak kaszubskie niebo, granatowy jak niezmierzona głębia morza, żółty jak słońce i zboże dojrzewające na polach, zielony jak lasy pełne zwierząt, czerwony jak krew, którą każdy Kaszub gotów przelać w obronie swojej ziemi, czarny jak ziemia na polu czekająca na zasiew.

Jak powstaje haft kaszubski »