Strój krakowski

Układanka ze strojem krakowskim

Poniżej zobaczysz obrazek podzielony na pomieszane ze sobą fragmenty. Twoim zadaniem będzie złożenie ich w spójną całość. Jak? Przeciągaj myszką wybrane części obrazka w miejsca, w których - Twoim zdaniem - powinny się znaleźć. Jeśli zadanie wykonasz poprawnie, poznasz kilka słów z gwary krakowskiej i ich znaczenie.

Strój krakowski. Puzzle
  • Strój krakowski. Puzzle dla dzieci
  • Strój krakowski: puzzle
  • Strój krakowski. Zabawy dla dzieci
  • Zabawy edukacyjne dla dzieci
  • Gry edukacyjne dla dzieci
  • Strój krakowski: gry i zabawy
  • Strój krakowski - układanka
  • Puzzle. Interaktywna układanka
  • Strój krakowski: gra edukacyjna
Gry i zabawy dla dzieci
Interaktywne puzzle dla dzieci

Wszystko po krakowsku

Krakowiaczek ci ja, krakowskiej natury, kto mi wejdzie w drogę, ja na niego z góry!
Tak charakter mieszkańców Krakowa i okolic opisuje stara ludowa piosenka. I dużo w tych słowach prawdy, bo Krakowianie, Krakusy i Krakowiacy, choć zdarzają się wśród nich mazgaje, ciumroki, a nawet kaciały, są na ogół hardzi i dumni, i robią wszystko po swojemu, czyli po krakowsku.

Kiedy wychodzą z domu, idą na pole, a nie na dwór. Idą na nogach, czyli pieszo, a na mieście jadają weki i pomadki. W łazienkach mają flizy i szafliki, w kuchni sagany, a w sypialniach nakastliki. Na bożonarodzeniowym drzewku wieszają bańki. A jeśli ktoś próbuje wmawiać im rzeczy nieprawdziwe lub nieprawdopodne, mówią: Idźże, idźże, ty bajoku!

W potocznej mowie krakowskiej nie używa się już słów, które były kiedyś żartobliwymi nazwami różnych zawodów. Czy odgadniesz, jakim zajęciem parał się golibyk? Co robił kręcikiszka, a co męczybuła? Kim był dzieliwór, a kim pazurnik? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.


mazgaj - płaczek; ciumrok - głuptas; kaciała - fajtłapa; weka - bułka paryska; pomadki - czekoladki; fliza - płytka, kafelek; szaflik - miska, miednica; sagan - czajnik; nakastlik - szafka nocna; bańki - bombki; bajok - ktoś, kto opowiada zmyślone historie; golibyk - rzeźnik; kręcikiszka - masarz; męczybuła - piekarz; dzieliwór - dorożkarz; pazurnik - szewc;

Jak dogadać się w Krakowie »

Materiały PDF

Układanie puzzli to jedna z ulubionych dziecięcych zabaw! W zestawie do wydrukowania znajdziesz obrazek, siatki puzzli oraz arkusz z gotowymi do wycięcia elementami układanki. Szczegółowe instrukcje zamieszczamy w dziale Układanki (puzzle) pdf.
Do przeglądania i drukowania naszych materiałów potrzebujesz programu Adobe Acrobat Reader.