strój krakowski
wykreślanka

wykreślanka ze strojem krakowskim


Znajdź ukryte w diagramie nazwy elementów stroju krakowskiego. Szukaj poziomo i pionowo. Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Po rozwiązaniu wykreślanki czeka na Ciebie niespodzianka - dowiesz się, od jak dawna wypieka się w Krakowie obwarzanki.

Słowniczek obrazkowy pod planszą gry przypomni wygląd elementów stroju krakowskiego, których nazwy pojawiają się w zabawie.
Wykreślanki dostępne są również w formie plików pdf.


Strój krakowski. Wykreślanka Strój krakowski

Obwarzanek górą

Kulinarna podróż po Krakowie to spotkanie z bogactwem smaków. Obok wykwintnej kuchni wiedeńskiej mamy tutaj smaki węgierskie, czeskie, niemieckie czy żydowskie. Ale symbolem krakowskich przysmaków jest skromny obwarzanek - pieczywo w kształcie pierścienia z dodatkiem soli, sezamu lub maku. Tradycja wypiekania obwarzanków liczy sobie ponad 600 lat i sięga czasów Władysława Jagiełły. Wówczas były one nierozłącznie związane z Wielkim Postem, a za ich przygotowanie odpowiadali piekarze specjalnie wyznaczeni przez cech.

Co trzeba wiedzieć o kuchni krakowskiej »


słowniczek obrazkowy

W wykreślance pojawiły się tajemniczo brzmiące słowa. Czym jest katana, a czym sukmana? Kto nosi krakuskę, a kto zapaskę? Odpowiedzi znajdziesz w naszym obrazkowym słowniczku.

Strój krakowski. Gorset

gorset

Strój krakowski. Katana

katana

Strój krakowski. Koszula

koszula

Strój krakowski. Krakuska

krakuska

Strój krakowski. Portki

portki

Strój krakowski. Spódnica

spódnica

Strój krakowski. Sukmana

sukmana

Strój krakowski. Zapaska

zapaska