strój kujawski
opis

Strój kujawski

Opis stroju kujawskiego


Strój kujawski, szyty z jedwabiu i cennego sukna, dostojny w formie i kolorystyce, wzorowany jest na szlacheckim. Z użycia wyszedł sto lat temu. Dziś odtwarzany jest na potrzeby muzeów i zespołów folklorystycznych.
Poznaj podstawowe elementy stroju męskiego i damskiego.

Strój kujawski męski - opis

Chłopak ma na głowie obszytą barankiem czapkę rogatywkę zawadiacko zsuniętą na ucho. Na białą lnianą koszulę, związaną przy szyi ozdobną wstążeczką, zakłada krótki kaftan z długimi rękawami zwany jaką, uszyty z czerwonego sukna. Na jakę ubiera katankę, czyli kamizelkę bez rękawów, długą do bioder, szytą z granatowej tkaniny, ozdobioną na piersiach pętlicami, czyli pasmanteryjnymi naszyciami. Katanę zdobi ponadto czerwony wełniany pas, związany w misterny węzeł. Sukienne niebieskie spodnie chłopak nosi wpuszczone w wysokie skórzane buty iskrzoki podbite podkówkami, z cholewą karbowaną w okolicy kostki.

Strój kujawski damski - opis

Nakryciem głowy dziewczyny jest szlarka, czyli paski materiału ułożone w harmonijkę i ozdobione sztucznymi kwiatami. Mężatka nosi biały tiulowy czepek zwany kopką, wyszywany białym haftem, otoczony dla ozdoby zrolowaną jedwabną chustą. Na białą koszulę zakłada ściśle opinającą kibić sznurówkę, po czym przywdziewa kabat, czyli sukienny kaftanik podszyty wełenką, z ozdobną pelerynką, dopasowany w talii. Kujawianka nosi jednocześnie trzy spódnice. Spódnice spodnie, szyte z barchanu i płótna, pełnią rolę halek. Suto marszczona spódnica wierzchnia, latem szyta z jedwabiu, a zimą z wełenki, opasana jest fartuszkiem zwanym zapaską. Boki atłasowej lub jedwabnej zapaski, najczęściej pąsowej lub niebieskiej, zdobi biały haft. Stroju dopełniają białe pończochy, odświętne sznurowane trzewiki i czerwone, prawdziwe korale.

Plansze dostępne są również w formie plików pdf. Szczegółowe opisy charakterystycznych elementów stroju kujawskiego znajdziesz w Leksykonie.