Strój kujawski

Opis stroju kujawskiego

Strój kujawski, szyty z jedwabiu i cennego sukna, dostojny w formie i kolorystyce, wzorowany jest na szlacheckim. Z użycia wyszedł sto lat temu. Dziś odtwarzany jest na potrzeby muzeów i zespołów folklorystycznych.
Poznaj podstawowe elementy stroju męskiego i damskiego.

Strój kujawski. Opis
Strój kujawski męski - plansza z opisem
Strój kujawski męski - opis

Chłopak ma na głowie obszytą barankiem czapkę rogatywkę zawadiacko zsuniętą na ucho. Na białą lnianą koszulę, związaną przy szyi ozdobną wstążeczką, zakłada krótki kaftan z długimi rękawami zwany jaką, uszyty z czerwonego sukna. Na jakę ubiera katankę, czyli kamizelkę bez rękawów, długą do bioder, szytą z granatowej tkaniny, ozdobioną na piersiach pętlicami, czyli pasmanteryjnymi naszyciami. Katanę zdobi ponadto czerwony wełniany pas, związany w misterny węzeł. Sukienne niebieskie spodnie chłopak nosi wpuszczone w wysokie skórzane buty iskrzoki podbite podkówkami, z cholewą karbowaną w okolicy kostki.

Strój kujawski damski - plansza z opisem
Strój kujawski damski - opis

Nakryciem głowy dziewczyny jest szlarka, czyli paski materiału ułożone w harmonijkę i ozdobione sztucznymi kwiatami. Mężatka nosi biały tiulowy czepek zwany kopką, wyszywany białym haftem, otoczony dla ozdoby zrolowaną jedwabną chustą. Na białą koszulę zakłada ściśle opinającą kibić sznurówkę, po czym przywdziewa kabat, czyli sukienny kaftanik podszyty wełenką, z ozdobną pelerynką, dopasowany w talii. Kujawianka nosi jednocześnie trzy spódnice. Spódnice spodnie, szyte z barchanu i płótna, pełnią rolę halek. Suto marszczona spódnica wierzchnia, latem szyta z jedwabiu, a zimą z wełenki, opasana jest fartuszkiem zwanym zapaską. Boki atłasowej lub jedwabnej zapaski, najczęściej pąsowej lub niebieskiej, zdobi biały haft. Stroju dopełniają białe pończochy, odświętne sznurowane trzewiki i czerwone, prawdziwe korale.

Materiały PDF

Pomogą dzieciom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy poszczególnych jego części. Możesz je pobrać tutaj, klikając w wybraną miniaturkę powyżej, lub w dziale Plansze edukacyjne pdf ze strojem kujawskim, gdzie znajdziesz szczegółowy opis naszych materiałów oraz wskazówki i podpowiedzi, jak z nich korzystać.
Do przeglądania i drukowania naszych materiałów potrzebujesz programu Adobe Acrobat Reader.