Strój kujawski

Ubieranka

Nasza ubieranka to nie tylko dobra zabawa. Podczas ubierania Tosi i Bartka poznasz wybrane elementy stroju kujawskiego. Zabawę uzupełniają ciekawostki związane z tym pięknym strojem. Znajdziesz je pod każdą planszą z ubieranką.

Zabawa składa się z dwóch plansz. Niebieska służy do ubierania Tosi, zielona - do ubierania Bartka. Obie plansze rozdzielone są panelem z krótką informacją o znanym kujawiaku, którego fragment usłyszysz za każdym razem, kiedy ubierzesz wybraną lalkę.

Strój kujawski. Ubieranki edukacyjne
Strój kujawski. Gra ubieranka Strój kujawski damski. Tosia Strój kujawski damski. Koszula Strój kujawski damski. Spódnica Strój kujawski damski. Zapaska Strój kujawski damski. Gorset Strój kujawski damski. Kabat Strój kujawski damski. Korale Strój kujawski damski. Kołnierz Strój kujawski damski. Kopka
Strój kujawski dla dziewczynki
Gra ubieranka. Koszula Gra ubieranka. Spódnica Gra ubieranka. Zapaska
Gra ubieranka. Gorset Gra ubieranka. Kabat Gra ubieranka. Kopka
Gra ubieranka. Korale

Kliknij w dowolny element stroju, by pojawił się na lalce.

Strój kujawski damski - gorset

Na Kujawach tylko panny nosiły gorsety. Zakładane na odświętną koszulę, dopasowane do figury, dla ozdoby obszyte były tasiemkami w innym, kontrastowym kolorze.

Strój kujawski damski - kabat

Dojrzałe kobiety nosiły kaftany zwane kabatami. Kabat miał kołnierz w kształcie pelerynki, która miękkimi fałdami opadała na ramiona i plecy.

Strój kujawski damski - zapaska

Odświętne zapaski szyto z adamaszku lub atłasu, najczęściej w niebieskim lub pąsowym kolorze. Ich ozdobą był misterny biały haft, umieszczany po bokach i na dole.

Strój kujawski damski - kopka

Mężatka nosiła biały czepek zwany kopką. Kopki szyto z tiulu, zdobiono koronką i białym haftem, po czym owijano zrolowaną jedwabną chustą kaczorówką.

Czerwone jabłuszko

Ubierankom towarzyszy fragment kujawiaka. Początkowo jego melodia i tekst, przekazywane z pokolenia na pokolenie, towarzyszyły tylko mieszkańcom kujawskich wsi. Z czasem stał się tak popularny, że na jego motywie układano pieśni legionowe i konspiracyjne. Posłuchaj piosenki w wykonaniu Chóru Bez Batuty.

Czerwone jabłuszko przekrojone na krzyż,
Czemu ty dziewczyno krzywo na mnie patrzysz?
Gęsi za wodą, kaczki za wodą,
Uciekaj dziewczyno, bo Cię pobodą.
Ty mi buzi dasz, ja Ci buzi dam,
Ty mnie nie wydasz, ja Cię nie wydam.

Strój kujawski. Ubieranka edukacyjna Strój kujawski męski. Bartek Strój kujawski męski. Koszula Strój kujawski męski. Spodnie Strój kujawski męski. Obuwie Strój kujawski męski. Iskrzoki Strój kujawski męski. Jaka Strój kujawski męski. Katanka Strój kujawski męski. Pas Odświętny strój kujawski męski Strój kujawski męski. Kołnierz Strój kujawski męski. Rogatywka
Strój kujawski dla chłopca
Ubieranka edukacyjna. Iskrzoki Ubieranka edukacyjna. Spodnie Ubieranka edukacyjna. Koszula
Ubieranka edukacyjna. Jaka Ubieranka edukacyjna. Katanka Ubieranka edukacyjna. Pas
Ubieranka edukacyjna. Rogatywka

Kliknij w dowolny element stroju, by pojawił się na lalce.

Strój kujawski męski - katanka

Przywdziewając odświętny strój, Kujawiak na koszulę zakładał jakę, czyli kaftan, a na jakę - długą kamizelkę bez rękawów - katankę. Katanki z półrękawkiem przeznaczone były dla kawalerów.

Strój kujawski męski - pas

Odświętny wełniany pas był długi na przeszło trzy metry, więc mężczyzna mógł owinąć się nim kilka razy, po czym zawiązać z przodu w dekoracyjny węzeł ze swobodnie zwisającymi końcami.

Strój kujawski męski - iskrzoki

Odświętne buty miały interesującą właściwość. Otóż ichch obcasy, podbite podkówkami, skrzyły się w tańcu! Stąd też wzięła się lokalna nazwa męskiego obuwia - iskrzoki.

Strój kujawski męski - kiereja

Obszerną, fałdzistą, długą sukmanę kiereję z wykładanym kołnierzem i pelerynką zwaną kapiszonem uważano za typowy element stroju kujawskiego, nie spotykany w innych regionach Polski.

Materiały PDF

Baw się i ucz z Tosią i Bartkiem po wyłączeniu komputera!
Do przeglądania i drukowania naszych materiałów potrzebujesz programu Adobe Acrobat Reader.

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem kujawskim znajdziesz w dziale Pliki PDF.