Strój kujawski

Wykreślanka ze strojem kujawskim

Znajdź ukryte w diagramie nazwy elementów stroju kujawskiego. Szukaj poziomo i pionowo. Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Po rozwiązaniu wykreślanki czeka na Ciebie niespodzianka - poznasz nazwy pysznych dań z kujawskiej kuchni.

Strój kujawski. Wykreślanka dla dzieci
Strój kujawski. Wykreślanka Strój kujawski

Kujawskie smaki

Kuchnia Kujaw opierała się w dużej mierze na hodowanym w przydomowych zagrodach drobiu, głównie kaczkach i gęsiach. Dlatego jedną z najbardziej znanych dziś kujawskich potraw jest czernina z kaczki (polewka zaprawiona krwią z drobiu, podawana z kluseczkami). Ale kuchnia kujawska to nie tylko wspaniale przyrządzany drób czy pożywny żur, przygotowywany na zakwasie z żytniej, razowej mąki. To również wyroby piekarnicze, a wśród nich takie rarytasy jak chleb z kminkiem lub z makiem, pyszny razowiec i mace (rodzaj pieczywa z resztek ciasta pozostałego po wypieku chleba).

Poznaj przepisy kuchni kujawskiej »

Materiały PDF

Wiedzę o stroju kujawskim dziecko może sprawdzić poprzez rozwiązywanie urozmaiconych zadań i ćwiczeń. Karty pracy możesz pobrać tutaj, klikając w wybraną miniaturkę poniżej, lub w dziale Łamigłówki pdf ze strojem kujawskim, gdzie znajdziesz opis naszych materiałów oraz podpowiedzi, jak z nich korzystać.

Do przeglądania i drukowania naszych materiałów potrzebujesz programu Adobe Acrobat Reader.

słowniczek obrazkowy

W wykreślance pojawiły się tajemniczo brzmiące słowa. Co to takiego kiereja? Czym jest kopka, a czym jaka? Odpowiedzi znajdziesz w naszym obrazkowym słowniczku.

Strój kujawski. Gorset

gorset

Strój kujawski. Jaka

jaka

Strój kujawski. Kabat

kabat

Strój kujawski. Katanka

katanka

Strój kujawski. Kiereja

kiereja

Strój kujawski. Kopka

kopka

Strój kujawski. Spódnica

spódnica

Strój kujawski. Zapaska

zapaska