Strój kurpiowski

Ciekawostki regionalne

Interaktywnym grom i zabawom towarzyszą ciekawostki związane ze strojem kurpiowskim i regionem, z którego pochodzi. Początkowo niewidoczne, pojawiają się na ekranie jako nagrody za poprawne rozwiązanie zadania.
Tu w jednym miejscu zebraliśmy je wszystkie.

Strój kurpiowski. Ciekawostki regionalne
Gwara kurpiowska

Gadać po kurpsiowsku

Opowiastka z przykładami wyrażeń gwarowych uzupełnia interaktywne puzzle ze strojem kurpiowskim »

Mowa Kurpów, mieszkańców północno-wschodniego Mazowsza, znacznie różni się od literackiego języka polskiego. Oto kilka przykładów.

Gdzie indziej pada deszcz, a na Kurpiach desc. Tu ksitną ksioty (kwitną kwiaty), cłek się zani (człowiek żeni się), łojce psiastujo dziecioka (rodzice opiekują się dzieckiem), psies warcy (pies warczy), wiewiórka jest zieziórką, wilk zilkiem, a wiśnia to ziśnia.

Gwara kurpiowska to nie tylko odmienna wymowa, ale także mnóstwo słów, których brak w języku polskim, lub które mają inne znaczenie. Dziewcok to dziewczyna, baherek to kubek, a muza nie ma nic wspólnego z muzyką, jest natomiast nazwą pożywnej, choć prostej potrawy.

Zagadka
Pora na kurpiowską zagadkę! Chto jest chyzsy: kacok, gulok, królok cy bocianiok?


Kto jest szybszy: kaczątko, indyczątko, króliczek czy bocianiątko?

Internetowy słownik kurpiowsko-polski »

Kurpie. Kuchnia regionalna

Rejbaki, sabelwon i fafernuchy

Regionalne ciekawostki kulinarne towarzyszą naszej interaktywnej wykreślance »

Kuchnia kurpiowska jest prosta i naturalna, ale o wyraźnym smaku. Wiodą w niej prym ziemniaki, kasze i mięso, polane dużą ilością tłuszczu. Wśród tradycyjnych dań znajdziesz sycące rejbaki (kluski z ziemniaków polane słoninką), pyszny sabelwon (zupa z białej fasoli z dodatkiem śliwek i miodu) i słodkie fafernuchy (złociste pierniki o kształcie rombów, sporządzane z mąki żytniej z dodatkiem miodu, marchwi, pieprzu i tartego pasternaku).

Poznaj przepisy na kurpiowskie smakołyki »

Bursztyn na Kurpiach

Bursztyn na Kurpiach

Po rozwiązaniu gry pamięciowej usłyszysz fragment kurpiowskiej melodii i dowiesz się, co jest skarbem Puszczy Zielonej »

Mało kto wie, że na Kurpiach był i nadal jest wydobywany bursztyn. Znajdowano go na powierzchni ziemi, na łąkach, pastwiskach, w rzekach i stawach, wydobywano przy kopaniu studni oraz podczas robót polowych. W przeszłości służył nie tylko do wyrobu ozdób. Używano go do leczenia wielu chorób, ząbkującym dzieciom podawano do gryzienia, okadzano nim domy, by ustrzec się przed zarazą, płacono nim w sklepach i kościele. Kurpianka musiała mieć przynajmniej trzy sznury bursztynowych naszyjników, by móc dobrze wydać się za mąż.

Muzeum Kurpiowskie w Wachu »