Strój kurpiowski

Wykreślanka ze strojem kurpiowskim

Znajdź ukryte w diagramie nazwy elementów stroju kurpiowskiego. Szukaj poziomo i pionowo. Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Po rozwiązaniu wykreślanki czeka na Ciebie niespodzianka - dowiesz się, czym w kuchni kurpiowskiej są rejbaki, sabelwon i fafernuchy.

Strój kurpiowski. Wykreślanka dla dzieci
Strój kurpiowski. Wykreślanka Strój kurpiowski

Rejbaki, sabelwon i fafernuchy

Kuchnia kurpiowska jest prosta i naturalna, ale o wyraźnym smaku. Wiodą w niej prym ziemniaki, kasze i mięso, polane dużą ilością tłuszczu. Wśród tradycyjnych dań znajdziesz sycące rejbaki (kluski z ziemniaków polane słoninką), pyszny sabelwon (zupa z białej fasoli z dodatkiem śliwek i miodu) i słodkie fafernuchy (złociste pierniki o kształcie rombów, sporządzane z mąki żytniej z dodatkiem miodu, marchwi, pieprzu i tartego pasternaku).

Poznaj przepisy na kurpiowskie smakołyki »

Materiały PDF

Wiedzę o stroju kurpiowskim dziecko może sprawdzić poprzez rozwiązywanie urozmaiconych zadań i ćwiczeń. Karty pracy możesz pobrać tutaj, klikając w wybraną miniaturkę poniżej, lub w dziale Łamigłówki pdf ze strojem kurpiowskim, gdzie znajdziesz opis naszych materiałów oraz podpowiedzi, jak z nich korzystać.

Do przeglądania i drukowania naszych materiałów potrzebujesz programu Adobe Acrobat Reader.

słowniczek obrazkowy

W wykreślance pojawiły się tajemniczo brzmiące słowa. Czym jest czółko, a czym grzybek? Kto nosi lejbik, a kto wystek? Odpowiedzi znajdziesz w naszym obrazkowym słowniczku.

Strój kurpiowski. Czółko

czółko

Strój kurpiowski. Grzybek

grzybek

Strój kurpiowski. Korale

korale

Strój kurpiowski. Koszula

koszula

Strój kurpiowski. Lejbik

lejbik

Strój kurpiowski. Spódnica

spódnica

Strój kurpiowski. Wystek

wystek

Strój kurpiowski. Zapaska

zapaska