strój kurpiowski
wykreślanka

wykreślanka ze strojem kurpiowskim


Znajdź ukryte w diagramie nazwy elementów stroju kurpiowskiego. Szukaj poziomo i pionowo. Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Po rozwiązaniu wykreślanki czeka na Ciebie niespodzianka - dowiesz się, czym w kuchni kurpiowskiej są rejbaki, sabelwon i fafernuchy.

Słowniczek obrazkowy pod planszą gry przypomni wygląd elementów stroju kurpiowskiego, których nazwy pojawiają się w zabawie.
Wykreślanki dostępne są również w formie plików pdf.


Strój kurpiowski. Wykreślanka Strój kurpiowski

Rejbaki, sabelwon i fafernuchy

Kuchnia kurpiowska jest prosta i naturalna, ale o wyraźnym smaku. Wiodą w niej prym ziemniaki, kasze i mięso, polane dużą ilością tłuszczu. Wśród tradycyjnych dań znajdziesz sycące rejbaki (kluski z ziemniaków polane słoninką), pyszny sabelwon (zupa z białej fasoli z dodatkiem śliwek i miodu) i słodkie fafernuchy (złociste pierniki o kształcie rombów, sporządzane z mąki żytniej z dodatkiem miodu, marchwi, pieprzu i tartego pasternaku).

Poznaj przepisy na kurpiowskie smakołyki »


słowniczek obrazkowy

W wykreślance pojawiły się tajemniczo brzmiące słowa. Czym jest czółko, a czym grzybek? Kto nosi lejbik, a kto wystek? Odpowiedzi znajdziesz w naszym obrazkowym słowniczku.

Strój kurpiowski. Czółko

czółko

Strój kurpiowski. Grzybek

grzybek

Strój kurpiowski. Korale

korale

Strój kurpiowski. Koszula

koszula

Strój kurpiowski. Lejbik

lejbik

Strój kurpiowski. Spódnica

spódnica

Strój kurpiowski. Wystek

wystek

Strój kurpiowski. Zapaska

zapaska