Strój łowicki

Opis stroju łowickiego

Strój łowicki uważany jest za najbardziej efektowny ubiór z terenu Mazowsza. Dzięki swej barwności i bogactwu stał się wzorem dla odzieży w innych regionach. Dziś noszony jest podczas świąt i uroczystości kościelnych.
Poznaj podstawowe elementy stroju męskiego i damskiego.

Strój łowicki. Opis
Strój łowicki męski - plansza z opisem
Strój łowicki męski - opis

Chłopak nosi filcowy kapelusz, okręcony wyszywaną w kwiaty aksamitną wstążką, ozdobiony cekinami i pękiem kwiatów. Na płócienną koszulę zwaną bielunką, której kołnierzyk i mankiety zdobi wielobarwny haft, zakłada lejbik, czyli długą do bioder kamizelkę bez rękawów, obszytą ozdobnym sznureczkiem. Na lejbiku wiąże ozdobny wełniany pas. Jeśli ubiera dodatkowe okrycie wierzchnie z długimi rękawami, spencerek lub sukmanę, wówczas pas zawiązuje na nich. Spodnie szyte z pasiastego wełniaka nosi wpuszczone w skórzane buty z cholewami.

Strój łowicki damski - plansza z opisem
Strój łowicki damski - opis

Dziewczyna nosi kwiecistą chustę jedwabnicę. Dla ozdoby, przypina po bokach kwiaty. Kołnierzyk i rękawy koszuli z białego płócienka ozdobione są kolorowym haftem. Na koszulę nakłada kieckę, która składa się z dwóch zszytych części: aksamitnego stanika ozdobionego haftem i pasiastej, suto marszczonej spódnicy z aksamitką doszytą wokół dolnego brzegu. Kieckę przewiązuje w talii zapaską, szytą podobnie jak w przypadku spódnicy z pasiastego samodziału i podobnie ozdobioną aksamitką wyszywaną w kolorowe kwiaty. Trzewiki zakłada na białe pończoszki i sznuruje kolorową tasiemką. Uzupełnieniem stroju jest biżuteria, między innymi naturalne korale.

Materiały PDF

Pomogą dzieciom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy poszczególnych jego części. Możesz je pobrać tutaj, klikając w wybraną miniaturkę powyżej, lub w dziale Plansze edukacyjne pdf ze strojem łowickim, gdzie znajdziesz szczegółowy opis naszych materiałów oraz wskazówki i podpowiedzi, jak z nich korzystać.
Do przeglądania i drukowania naszych materiałów potrzebujesz programu Adobe Acrobat Reader.