Strój lubelski

Ciekawostki regionalne

Interaktywnym grom i zabawom towarzyszą ciekawostki związane ze strojem lubelskim i regionem, z którego pochodzi. Początkowo niewidoczne, pojawiają się na ekranie jako nagrody za poprawne rozwiązanie zadania.
Tu w jednym miejscu zebraliśmy je wszystkie.

Strój lubelski. Ciekawostki regionalne
Gwara lubelska

Kylo i Gela, Brejdaki Lubelaki

Opowiastka z przykładami wyrażeń gwarowych uzupełnia interaktywne puzzle ze strojem lubelskim »

Wieść niesie, że mieszkańcy Lublina używają słów i wyrażeń, których znaczenia nie rozumie nikt poza nimi. Przekonaj się, czy to prawda. Słowniczek zamieszczony pod opowiadaniem pomoże Ci odkodować tekst.

Kylo i Gela to urodliwe lubelaki. Są brejdakami. Mają brejdaczkę Maję. Czasem dają jej kajta i nie chcą za to sary, tylko pazłotka. Przepadają za forszmakiem, cebularzem i chrupiącymi parówkami. Do szkoły jadą trajtkiem, a na kocirzby wdrapują się w ciapach, o tak o!


Kylo - Krzysiek; Gelo - Grzesiek; urodliwy lubelak - ktoś, kto urodził się w Lublinie i w nim mieszka; brejdak - brat; brejdaczka - siostra; dać kajta - dać komuś przejechać się rowerem; sara - pieniądze; pazłotko - sreberko, cienka folia z metalu, w którą owijane bywają słodycze; forszmak - gulasz z dodatkiem kiszonych ogórków; cebularz - placek z cebulką i makiem; parówka - bagietka, podłużna bułka pszenna; trajtek - trolejbus; kocirzba - wierzba; ciapy - domowe ciepłe kapcie; o tak o - w ten właśnie sposób

21 rzeczy, które zrozumieją jedynie rodowici mieszkańcy Lublina »

Lubelskie. Kuchnia regionalna

Cebularze, forszmak i gryczaki

Regionalne ciekawostki kulinarne towarzyszą naszej interaktywnej wykreślance »

Lubelszczyzna to kraina smakowitych cebularzy (placki z nadzieniem cebulowym), pożywnego forszmaku (gęsty gulasz mięsny z ogórkami kiszonymi) oraz wszelkiego rodzaju pierogów: z mięsem, serem, kaszą, kapustą, owocami czy grzybami. Te z gryczanym farszem nazywa się gryczakami, kaszakami lub krupniakami, a ich miłośnicy mają nawet swoje święto, obchodzone corocznie w Janowie Lubelskim.

Przepisy na lubelskie przysmaki »

Legendy lubelskie

Legenda o Lublinie

Po rozwiązaniu gry pamięciowej przeczytasz starą legendę o pochodzeniu nazwy Lublin »

Mieszkańcy Lublina chętnie opowiadają starą legendę o pochodzeniu nazwy miasta. Dawno, dawno temu król Kazimierz Wielki złowił w rzece Bystrzycy dorodną rybę. Postanowił jej imieniem nazwać pobliską osadę. Towarzysze króla nie potrafili jednak ustalić, co to za ryba. Może karp, a może lin? Zniecierpliwiony król tupnął nogą i krzyknął: Karp lub lin niech się to miejsce nazywa!
W ten sposób osada otrzymała nazwę Lublin.

Legendy lubelskie »