Strój lubelski

Wykreślanka ze strojem lubelskim

Znajdź ukryte w diagramie nazwy elementów stroju lubelskiego. Szukaj poziomo i pionowo. Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Po rozwiązaniu wykreślanki czeka na Ciebie niespodzianka - dowiesz się, czym są na Lubelszczyźnie cebularze, forszmak i gryczaki.

Strój lubelski. Wykreślanka dla dzieci
Strój lubelski. Wykreślanka Strój lubelski

Cebularze, forszmak i gryczaki

Lubelszczyzna to kraina smakowitych cebularzy (placki z nadzieniem cebulowym), pożywnego forszmaku (gęsty gulasz mięsny z ogórkami kiszonymi) oraz wszelkiego rodzaju pierogów: z mięsem, serem, kaszą, kapustą, owocami czy grzybami. Te z gryczanym farszem nazywa się gryczakami, kaszakami lub krupniakami, a ich miłośnicy mają nawet swoje święto, obchodzone corocznie w Janowie Lubelskim.

Przepisy na lubelskie przysmaki »

Materiały PDF

Wiedzę o stroju lubelskim dziecko może sprawdzić poprzez rozwiązywanie urozmaiconych zadań i ćwiczeń. Karty pracy możesz pobrać tutaj, klikając w wybraną miniaturkę poniżej, lub w dziale Łamigłówki pdf ze strojem lubelskim, gdzie znajdziesz opis naszych materiałów oraz podpowiedzi, jak z nich korzystać.

Do przeglądania i drukowania naszych materiałów potrzebujesz programu Adobe Acrobat Reader.

słowniczek obrazkowy

W wykreślance pojawiły się tajemniczo brzmiące słowa. Czym jest kaftan? Jak wygląda lubelska zapaska? Odpowiedzi znajdziesz w naszym obrazkowym słowniczku.

Strój lubelski. Gorset

gorset

Strój lubelski. Kaftan

kaftan

Strój lubelski. Kapelusz

kapelusz

Strój lubelski. Korale

korale

Strój lubelski. Koszula

koszula

Strój lubelski. Spódnica

spódnica

Strój lubelski. Wianek

wianek

Strój lubelski. Zapaska

zapaska