stroje polskie
nowe gry i zabawy

nowe gry i zabawy edukacyjne


Tu znajdziesz przegląd, omówienie i łącza do interaktywnych gier i zabaw, które dostępne są w naszym serwisie po jego modernizacji i aktualizacji w październiku 2017 roku:
układanki, gry memo, wykreślanki, gry quizowe oraz rymowanki-zgadywanki.

Nasze nowe gry, napisane w języku JavaScript, w odróżnieniu od gier flashowych działają na różnych platformach i urządzeniach, niezależnie od systemu operacyjnego, a do ich uruchomienia wystarczy jedynie przeglądarka. Jeśli masz problemy z ich uruchomieniem, sprawdź, czy obsługa JavaScript jest włączona w Twojej przeglądarce.


Układanki (puzzle)

Puzzle ze strojami polskimi

Interaktywne układanki są elementem każdej naszej prezentacji. Łatwe do ułożenia, pomogą w atrakcyjny dla dzieci sposób oswoić się z wyglądem poszczególnych strojów.

 • Plansze układanek przedstawiają Polę i Lecha w dwunastu tradycyjnych strojach polskich. Zabawa polega na ułożeniu poszczególnych części obrazka w spójną całość poprzez przeciąganie myszką pomieszanych fragmentów na właściwe miejsca planszy.
 • W trakcie zabawy można włączyć lub wyłączyć podgląd obrazka.
 • Odświeżona wersja układanek wzbogacona została o zabawne opowiastki z przykładami wyrażeń gwarowych. Teksty te można przeczytać jedynie po porawnym ułożeniu puzzli. W dziale indeks gier z ciekawostkami podajemy spis treści.
 • Rozwiązanie zadania sygnalizowane jest fragmentem melodii związanej z danym strojem. Wykaz wykorzystanych przez nas utworów oraz łącza do krótkich filmów na serwisie You Tube, gdzie w całości możesz ich wysłuchać, podajemy w dziale indeks gier z ciekawostkami.
 • Puzzle dostępne są również jako pliki pdf do pobrania i wydrukowania

Gry memo

Stroje polskie. Gry memo

Gry memo ćwiczą spostrzegawczość, koncentrację, umiejętność skojarzeń, doskonalą pamięć wzrokową. Świetny sposób na oswojenie się zarówno z wyglądem, jak też elementami tradycyjnych strojów polskich.

 • W trakcie gry kolejno odkrywasz po dwa obrazki, klikając myszką w dowolnie wybrane karty. Jeśli obrazki nie są takie same, zostają ponownie zakryte.
 • W grach ćwiczących rozpoznawanie strojów szukamy par identycznych obrazków, albo kart z dziewczyną i chłopakiem w tym samym stroju. Oprócz odświeżonych gier z Polą i Lechem, znajdziesz zabawy z nowymi bohaterami, Tosią i Bartkiem, przeznaczone dla najmłodszych. Grom towarzyszą słowniczki obrazkowe.
 • Nowością są gry ćwiczące rozpoznawanie charakterystycznych elementów wybranego stroju. Zabawa jest prosta, polega na odnalezieniu dwóch takich samych obrazków. Dźwiękowym sygnałem rozwiązania zadania jest fragment melodii związanej z danym strojem, a nagrodą - możliwość poznania regionalnej ciekawostki. Grom towarzyszą słowniczki obrazkowe.
 • Wersję online gier memo uzupełniają przygotowane do wydrukowania karty obrazkowe do gier dydaktycznych.

Przegląd tytułów ciekawostek regionalnych podajemy w dziale indeks gier z ciekawostkami. W tym samym dziale znajdziesz też wykaz wykorzystanych przez nas utworów muzycznych.

Wykreślanki

Wykreślanki dla dzieci

Interaktywne wykreślanki pojawiają się w naszym serwisie po raz pierwszy. Do wyboru zabawy utrwalające nazwy strojów prezentowanych w naszym serwisie, oraz wykreślanki, w których ukryte są nazwy elementów wybranego stroju.

 • Nazwy strojów polskich. W diagramie każdej wykreślanki ukryte są nazwy sześciu strojów. Szukasz ich poziomo i pionowo. Po odnalezieniu wszystkich nazw usłyszysz fragment melodii związanej z ciekawostką, która pojawi się na ekranie jako bonus za poprawne rozwiązanie zadania. Spis ciekawostek podajemy w dziale indeks gier z ciekawostkami (lista Rozmaitości, podtytuł Wykreślanki). Wykreślankom towarzyszą słowniczki obrazkowe, umieszczone pod diagramem, z wizerunkami strojów, których nazwy pojawiają się w zabawie. Gry dostępne są w dwóch wersjach graficznych, dla młodszych i starszych dzieci.
 • Nazwy elementów wybranego stroju. W diagramie każdej wykreślanki ukryte są nazwy ośmiu elementów wybranego stroju. Szukasz ich poziomo i pionowo. Po rozwiązaniu zadania usłyszysz fragment melodii związanej z interesującym Cię strojem, a na ekranie pojawi się krótki tekst z regionalnymi ciekawostkami kulinarnymi. Listę tytułów ciekawostek kulinarnych znajdziesz w dziale indeks gier z ciekawostkami. Wykreślankom towarzyszą słowniczki obrazkowe, umieszczone pod diagramem zabawy.
 • Wykreślanki dostępne są również w postaci plików pdf.

Wykaz wykorzystanych przez nas utworów muzycznych oraz łącza do krótkich filmów na serwisie You Tube, gdzie w całości możesz ich wysłuchać (w innym wykonaniu), podajemy w dziale indeks gier z ciekawostkami.

Gry quizowe

Quizy dla dzieci

Obrazkowe quizy wyboru to świetne narzędzie do sprawdzenia wiedzy zdobytej na stronach naszego serwisu. W aktualnej wersji zastąpiły grę flashową Quiz.

 • Quizy wyboru wchodzą w skład każdej prezentacji i jako takie sprawdzają rozpoznawanie elementów danego stroju. Każdy quiz składa się z dwunastu zadań. Na obrazku pokazany jest fragment garderoby, obok podane są cztery nazwy, ale tylko jedna z nich jest nazwą rzeczy przedstawionej na ilustracji. Po kliknięciu myszką w okienko z właściwą nazwą słychać fanfary, a pod obrazkiem wyświetla się stosowny podpis. Zadania, choć obrazkowe, nie należą do łatwych, ponieważ trzeba wykazać się w nich znajomością słów rzadko spotykanych w dzisiejszej polszczyźnie.
 • Testy z serii Jaki to strój? sprawdzają znajomość wszystkich strojów prezentowanych w serwisie. Spośród czterech nazw należy wybrać tę, która opisuje pokazany we fragmencie strój. Jeśli wybór jest prawidłowy, słychać fanfary, w okienku z zagadką pojawiają się nasi bohaterowie prezentujący dany strój w całości. Quizy dostępne są w dwóch wersjach graficznych, dla młodszych i starszych dzieci.
 • Nieco trudniejsze quizy z serii Para dla dziewczyny, para dla chłopaka również sprawdzają ogólną znajomość strojów z naszych prezentacji. Zadanie polega na łączeniu wersji męskiej danego stroju z jego wersją damską (lub damskiej z męską). Na przykład, w okienku z zadaniem widoczny jest duży obrazek z dziewczyną, a pod nim obrazki przedstawiające we fragmentach cztery męskie stroje. Jeśli wybierzesz spośród nich obrazek pasujący do obrazka z dziewczyną, usłyszysz fanfary, a przy postaci dziewczyny pojawi się chłopak. Dla ułatwienia, poniżej dużego obrazka widoczna jest nazwa stroju do odgadnięcia. Gry dostępne są w dwóch wersjach graficznych, z Tosią i Bartkiem oraz z Polą i Lechem.
 • Podobne zadania dostępne są również jako pliki pdf do pobrania i wydrukowania

Rymowanki-zgadywanki

Gry edukacyjne dla dzieci

Rymowanki-zgadywanki to proste, zabawne ćwiczenia utrwalające i sprawdzające wiedzę zdobytą na stronach naszego serwisu. W aktualnej wersji zastąpiły grę flashową Zgadulę.

 • Rymowanki-zgadywanki są elementem każdej z dwunastu prezentacji. W grze dany strój pojawia się w towarzystwie trzech innych ubiorów prezentowanych w naszym serwisie. Zadanie polega na wskazaniu stroju opisywanego w rymowance. Dodatkowym utrudnieniem ćwiczenia jest fakt, że stroje na obrazkach nie są pokazane w całości. Jeśli dziecko kliknie myszką właściwy obrazek, usłyszy fragment melodii związanej z odgadniętym strojem, a na ekranie pojawią się plansze z jego opisem.
 • Przygotowaliśmy również ćwiczenie, w którym trzeba wykazać się znajomością wszystkich strojów prezentowanych w serwisie. Zabawa składa się z dwunastu rymowanek-zgadywanek. Pod każdą z nich znajdują się obrazki pokazujace we fragmentach cztery stroje. Zadanie polega na wskazaniu stroju opisywanego w rymowance. Jeśli wybór jest prawidłowy, rozlegną się fanfary, a w okienku z zagadką pojawią się sylwetki naszych bohaterów prezentujących dany strój w całości. Do wyboru dwie wersje graficzne, z Tosią i Bartkiem lub z Polą i Lechem.
 • Rymowanki-zgadywanki dostępne są również jako pliki pdf do pobrania i wydrukowania

Listę utworów muzycznych, których fragmenty pojawiają się w rymowankach, oraz łącza do krótkich filmów na serwisie You Tube, gdzie w całości możesz ich wysłuchać, podajemy w dziale indeks gier z ciekawostkami.