Strój podhalański

Opis stroju podhalańskiego

Górale z Podhala do dziś dumni są ze swoich obyczajów i stroju. Noszą go przy okazji uroczystości rodzinnych, kościelnych czy państwowych. W przeszłości wykonywali go sami w gospodarstwach domowych.
Poznaj podstawowe elementy stroju męskiego i damskiego.

Strój podhalański. Opis
Strój podhalański męski - plansza z opisem
Strój podhalański męski - opis

Góral nosi płaski czarny kapelusz z filcu, którego główkę otaczają muszelki zwane kostkami naszyte na czerwoną wstązkę. Białą lnianą koszulę z szerokimi rękawami zdobi przy szyi metalowa spinka przystrojona łańcuszkami i koralikami. Góralskie spodnie, czyli portki szyte z białego płótna, mają rozcięcia w pasie i u dołu nogawek. Wzdłuż nogawek biegną lampasy z kolorowego sznurka, dół spodni zdobią pomponiki, a górę - barwny haft zwany parzenicą. Noszony na spodniach skórzany pas bacowski jest bogato zdobiony wyżłobieniami, metalowymi ćwiekami i guzami. Kierpce, szyte ze skóry, przywiązuje się do nóg rzemykami zwanymi nawłokami. Cucha, zarzucana na ramiona jak peleryna, jest okryciem wierzchnim. Zdobi ją wielobarwny haft, rozmaite aplikacje, obszyte tasiemką boki oraz czerwona wstążka, służąca do wiązania. Uzupełnieniem stroju jest laska z toporkiem - ciupaga.

Strój podhalański damski - plansza z opisem
Strój podhalański damski - opis

Nakryciem głowy jest kolorowa chusta zwana szmatką. Wiosną i latem dziewczyna chodzi z odkrytą głową, wplatając we włosy kwiaty dla ozdoby. Na batystową koszulę, ozdobioną białym haftem i kryzką, wkłada aksamitny gorset podszyty płótnem i wyszywany barwnym haftem. Wstążka służąca do sznurowania gorsetu jest długa, najczęściej czerwona, związana na dole w kokardę. Jej długie końce swobodnie spływają na spódnicę uszytą z tybetu, którą zdobi kwiecisty motyw ułożony w koronę. Pod spódnicą dziewczyna nosi białą halkę zwaną fartuchem, na nogach kierpce, a na szyi sznury czerwonych korali.

Materiały PDF

Pomogą dzieciom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy poszczególnych jego części. Możesz je pobrać tutaj, klikając w wybraną miniaturkę powyżej, lub w dziale Plansze edukacyjne pdf ze strojem podhalańskim, gdzie znajdziesz szczegółowy opis naszych materiałów oraz wskazówki i podpowiedzi, jak z nich korzystać.
Do przeglądania i drukowania naszych materiałów potrzebujesz programu Adobe Acrobat Reader.