Strój podhalański

Układanka ze strojem podhalańskim

Poniżej zobaczysz obrazek podzielony na pomieszane ze sobą fragmenty. Twoim zadaniem będzie złożenie ich w spójną całość. Jak? Przeciągaj myszką wybrane części obrazka w miejsca, w których - Twoim zdaniem - powinny się znaleźć. Jeśli zadanie wykonasz poprawnie, poznasz kilka tajemniczych góralskich słów i dowiesz się, co znaczą.

Strój podhalański. Puzzle
  • Strój podhalański. Puzzle dla dzieci
  • Strój podhalański: puzzle
  • Strój podhalański. Zabawy dla dzieci
  • Zabawy edukacyjne dla dzieci
  • Gry edukacyjne dla dzieci
  • Strój podhalański: gry i zabawy
  • Strój podhalański - układanka
  • Puzzle. Interaktywna układanka
  • Strój podhalański: gra edukacyjna
Gry i zabawy dla dzieci
Interaktywne puzzle dla dzieci

Ślebodny jak oreł

Jedna z najbardziej znanych i lubianych polskich gwar. Barwna, urzekająca niepowtarzalnym słownictwem, z charakterystycznym akcentem i melodią. Jest swoistym archiwum mowy polskiej, zachowały się w niej bowiem prastare formy językowe. Poznaj wybrane słowa z gwary podhalanskiej.

Śleboda oznacza osobistą wolność i swobodę. Góral nie ulega przymusom i ograniczeniom, jest ślebodny jak oreł (orzeł). Gazda to bogaty gospodarz, baca stoi na czele pasterzy owiec, juhasów, a harnaś przewodzi zbójnikom. Siklawa to wodospad górski, ciupaga jest siekierką na długim drzewcu, a watra to ognisko pasterskie rozpalane w kolibie, czyli szałasie. Bryndza i oscypek to owcze sery, które za dudki (pieniądze) sprzedaje się ceprom, przybyszom spoza gór.

Dobrze tez wiedzieć, że niektóre góralskie słowa, choć brzmią jak ogólnopolskie, znaczą zupełnie co innego. Na przykład nocnik oznacza nocleg, stolica to duży stołek, łupierz to nie choroba skóry (łupież), tylko złodziej, rzeźnia to nie miejsce uboju zwierząt, tylko leśna poręba, a gawiedź to wszy i w ogóle wszelkie robactwo. I syćko jasne, hej!

Chcesz poznać więcej słów i wyrażeń? Znajdziesz je w słowniku gwary podhalańskiej »

Materiały PDF

Układanie puzzli to jedna z ulubionych dziecięcych zabaw! W zestawie do wydrukowania znajdziesz obrazek, siatki puzzli oraz arkusz z gotowymi do wycięcia elementami układanki. Szczegółowe instrukcje zamieszczamy w dziale Układanki (puzzle) pdf.
Do przeglądania i drukowania naszych materiałów potrzebujesz programu Adobe Acrobat Reader.