Stroje polskie. Przewodnik

Przewodnik po serwisie

Przewodnik pomoże w poruszaniu się po serwisie, umożliwi szybkie zapoznanie się z jego zasobami i ułatwi dotarcie do poszukiwanych materiałów.

Stroje polskie. Pomoc

struktura i zasoby serwisu

Serwis edukacyjny dla dzieci, rodziców i nauczycieli polalech.pl udostępnia użytkownikom bezpłatne materiały dydaktyczne (w wersji online i do wydruku) dotyczące dwunastu tradycyjnych strojów polskich.

Serwis składa się z trzech merytorycznych sekcji oraz sekcji informacyjno-organizacyjnej.

 • stroje polskie
  prezentacje wybranych strojów; opisy, ilustracje, interaktywne gry, materiały edukacyjne do pobrania
 • gry i zabawy
  tematycznie uporządkowane interaktywne ćwiczenia utrwalające i sprawdzające rozpoznawanie strojów regionalnych i narodowych
 • pliki pdf
  uporządkowany zbiór linków do wszystkich materiałów edukacyjnych pdf umieszczanych w poszczególnych prezentacjach
 • pomoc i wsparcie
  przydatne w korzystaniu ze strony wskazówki, regulamin oraz dane kontaktowe

Stroje polskie

Tradycyjne stroje polskie to nie tylko stroje ludowe. W naszych prezentacjach, oprócz strojów chłopskich z wybranych regionów Polski, znajdziesz też strój szlachecki i strój mieszczan żywieckich. Każda prezentacja zawiera opis stroju, ilustrowany leksykon, interaktywne gry i zabawy, oraz pakiet materiałów edukacyjnych pdf do pobrania i wydrukowania.

pomoc i wsparcie
Sekcja stroje polskie jest główną i najbardziej rozbudowaną cześcią serwisu. Przeglądanie zasobów sekcji ułatwią strony z wykazami odsyłaczy do poszczególnych prezentacji, materiałów edukacyjnych online oraz plików pdf. W działach Tosia i Bartek oraz Pola i Lech znajdziesz przegląd grafik z naszymi bohaterami. Ponadto każdej z dwunastu prezentacji towarzyszy indeks zawartości i przewodnik.

Gry i zabawy edukacyjne

Ubieranki, układanki, łamigłówki. Nasze gry to edukacja przez zabawę. Z ich pomocą lepiej poznasz i szybciej zapamiętasz ogólny wygląd i charakterystyczne elementy wybranych strojów polskich.

pomoc i wsparcie
W tematycznych działach sekcji gry i zabawy porządkujemy łącza do interaktywnych ćwiczeń zamieszczanych w poszczególnych prezentacjach. Gry możesz przeglądać według rodzaju zabawy (np. ubieranki) lub w zestawach związanych z wybranym strojem (np. bytomskim). Znajdziesz tu również gry, które utrwalają i sprawdzają ogólną wiedzę o polskich strojach regionalnych i narodowych omawianych w naszym serwsie (np. rozpoznawanie strojów, kojarzenie stroju z jego nazwą). Przeglądanie zasobów sekcji ułatwi indeks gier i zabaw.

nagrody-niespodzianki
W przypadku większości gier, nagrodą za poprawne rozwiązanie zadania jest muzyczny sygnał (fragment melodii związanej z danym regionem lub strojem) oraz pojawienie się na ekranie krótkiego tekstu ze stosowną grafiką (np. ciekawostki regionalne, legendy, przykłady wyrażeń gwarowych). W dziale indeks gier z ciekawostkami umieszczamy łącza podzielone na trzy grupy: gwary na wesoło, kulinaria oraz rozmaitości. Znajdziesz tu również informacje o utworach muzycznych wykorzystanych w naszych zabawach.

gry w technologii flash
Ponieważ producenci przeglądarek internetowych wycofują wsparcie dla gier napisanych w technologii Flash, interaktywne ubieranki z Polą i Lechem zastąpimy w niedalekiej przyszłości ich odpowiednikami w wersji gier przeglądarkowych. Tymczasem dostępne są już ubieranki z Tosią i Bartkiem.

Materiały edukacyjne pdf

Zbiór materiałów edukacyjnych przygotowanych do pobrania i wydrukowania. Ułatwiają przyswojenie, utrwalenie i powtórzenie wiadomości o strojach polskich prezentowanych w naszym serwisie. W kolekcji plansze i opisy strojów, karty obrazkowe, łamigłówki, ubieranki i puzzle, które bawią i uczą.

pomoc i wsparcie
W sekcji materiały edukacyjne pdf znajdziesz łącza do wszystkich stron naszego serwisu, na których możesz pobrać pliki pdf. Sekcja zorganizowana jest w kilka tematycznych działów. Aby szybko zapoznać się z ich zawartością, sprawdź indeks materiałów edukacyjnych pdf.

propozycje gier i zabaw
Inspirujące pomysły, wskazówki i porady, czyli jak wykorzystać nasze materiały pdf w grach i zabawach dydaktycznych. Karty obrazkowe sprawdzą się na przykład w grach pamięciowych, natomiast dwustronne kartoniki - w grach planszowych lub quizowych. Oprócz zestawów kart z obrazkami strojów, przygotowaliśmy karty dodatkowe (pułapki i nagrody), które sprawią, że zabawa będzie jeszcze bardziej emocjonująca. Dla miłośników zabaw z papierem mamy zabawki do samodzielnego złożenia (lalki na podstawce).

Pomoc i wsparcie

Serwis składa się z sekcji, a te z działów i poddziałów z setkami materiałów do nauki online oraz do pobrania i wydrukowania. Jak poruszać się między poszczególnymi sekcjami i w ich obrębie, jak odnaleźć drogę do poszukiwanych materiałów i nie zgubić się? Wskazówki zamieszczone w sekcji pomoc i wsparcie powinny ułatwić Ci korzystanie z zasobów serwisu.

W sekcji, która ma charakter informacyjno-organizacyjny, znajdziesz między innymi regulamin serwisu (misja, warunki korzystania z zasobów, prawa autorskie), dane kontaktowe oraz inne przydatne informacje na temat witryny.