Strój cieszyński. Ciekawostki regionalne

Strój cieszyński. Ciekawostki regionalne

Poznaj ciekawostki związane z regionem, z którego pochodzi strój cieszyński.

Cieszyn i okolice to fascynująca kraina z mnóstwem atrakcji i tajemnic do odkrycia.

Poniżej znajdziesz przykłady wyrażeń gwarowych, krótkie wprowadzenie w świat regionalnej kuchni, a także poznasz jedną z cieszyńskich legend.

Z odkodowaniem wybranych regionalizmów zmierzysz się, rozwiązując quiz online. Możesz również skorzystać z jego wersji przygotowanej do wydruku.

Gwara regionalna

Godać po naszymu

Piękna gwara cieszyńska zachowała wiele cech staropolszczyzny, ale też sporo w niej zapożyczeń z języków obcych. Niektóre słowa są zupełnie niezrozumiałe dla mieszkańców innych regionów Polski.

W gwarze piszą swoje utwory współcześni poeci pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego. Przeczytaj wiersz Juliusza Wątroby Wróble. Jeśli nie rozumiesz słów gwarowych, skorzystaj ze słownickza zamieszczonego pod wierszem.

Hań, na górze, w starej trówle
gniozdo se zrobiły wróble.

Wróblo baba wajca zniósła
w bjołym czepcu i w porwósłach.

Wróbel dzióbek wszyndy wstyrkoł,
djosek po cieszyńsku ćwiyrkoł.

A za jakisi czas w trówle
wykluły sie młode wróble.

Głodne dzióby fest rozwarły
i jyno by żarły, żarły...

I jo was tóm godkóm bodnym:
Choć żech nie ptok, też żech głodny!


Objaśnienia wyrazów gwarowych:

  • hań – tam daleko
  • góra – strych
  • trówła – malowana skrzynia na ubrania
  • baba – żona
  • wajco – jajko
  • porwósło – powrósło, wiązka skręconych źdźbeł trawy
  • wstyrkać – wsadzać, wtykać
  • djosek = diabeł
  • fest – mocno
  • jyno - tylko
  • bodnóć – ukłuć

Więcej o gwarze cieszyńskiej dowiesz się na stronie Tramwaj Cieszyński »

Kuchnia regionalna

Strudel i murzin

Cieszyn, w czasach gdy znajdował się pod panowaniem Habsurgów, nazywany był małym Wiedniem. Do dziś można w kuchni cieszyńskiej odnaleźć kulinarne echa dawnej monarchii austro-węgierskiej.

Wśród cieszyńskich łakoci znajdziemy i drożdżowe ciasteczka, i pierniczki, ale najpopularniejszym deserem jest tu strudel z cienkiego, zawijanego ciasta z owocami, głównie jabłkami. Podaje się go na gorąco lub zimno.

W gronie świątecznych wypieków króluje w Cieszynie murzin. Z zewnątrz przypomina chleb, w przekroju widać kawałki kiełbasy oraz boczku wtopione w ciasto. Murzin przygotowywany jest tylko raz w roku - na Wielkanoc.


Cieszyńskie frykasy - tu dowiesz się więcej »

Legendy ludowe

Studnia Trzech Braci

Tysiącletnia świątynia w kształcie rotundy (jej wizerunek znajdziesz na odwrocie banknotu o nominale 20 zł), Góra Zamkowa, Wieża Piastowska, Stare Miasto... Wśród zabytkowych murów kryje się mnóstwo tajemnic i legend. Ta najsłynniejsza opowiada o założeniu miasta w roku 810.

Według podania, król Leszek wysłał trzech synów, Bolka, Leszka i Cieszka, w daleką drogę, każdego w inną stronę. Chłopcy wędrowali wiele miesięcy, aż spotkali się wreszcie przy źródełku w pięknej okolicy. Tak ucieszyli się spotkaniem, że postanowili założyć w tym miejscu gród Cieszyn, a nad źródełkiem wznieść na pamiątkę studnię. Stoi ona do dziś, zwana od setek lat Studnią Trzech Braci.


Olza w podaniach - tu przeczytasz więcej cieszyńskich legend »

Materiały do wydrukowania

Quiz gwarowy, a także uzupełniającą go krzyżówkę z hasłem (żeby ją rozwiązać, trzeba znać nazwy elementów stroju cieszyńskiego - podpowiedzi znajdziesz w działach Opis oraz Leksykon) możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.


Quiz z gwarą do wydrukowania
Krzyżówka z hasłem do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem cieszyńskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.