Strój cieszyński. Opis

Strój cieszyński. Opis

Kabotek, orpant, bruclik, płaszcz... Poznaj podstawowe elementy stroju damskiego i męskiego!

Poniżej znajdziesz plansze z opisem stroju cieszyńskiego w wersji odświętnej. Ten piękny ubiór zakładano tylko na uroczyste okazje. W dni powszednie noszono proste, praktyczne ubrania przeznaczone do codziennych zajęć w domu i poza domem.

Plansze dostępne są również w wersji do wydrukowania. Pomogą uczniom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy najważniejszych jego części.

opis stroju damskiego

Dziewczyna wplata w warkocz wstążkę, mężatka upina jedwabną chustę na czepcu z koronką osłaniającą czoło. Koszulę zwaną kabotkiem zdobią bufiaste rękawy, koronki, falbanki i haft. Efektowną częścią sukni jest żywotek, stanik doszyty do spódnicy. Lamowany wstęgą z metalowych nici, zdobiony złotym lub srebrnym haftem, z tyłu ma trójkątne wycięcie, a z przodu srebrne zapinki - hoczki. Suknia przepasana jest jedwabną zapaską, zdobioną wzorami roślinnymi. Blasku strojowi dodaje biżuteria. Ozdobna brosza spina kabotek. Do żywotka przypięty jest orpant złożony z łańcuszków i rozetek półkoliście spływających na piersi. Pas ze srebrnych lub pozłacanych blaszek połączonych łańcuszkami opina kibić. Dolna część pasa, zebrana w siatkę łańcuszków, opada na biodra. Dopełnieniem stroju są białe jedwabne pończochy i czarne trzewiki zapinane na pasek.

Strój cieszyński damski - plansza z opisem

opis stroju męskiego

Chłopak nosi filcowy kapelusz ozdobiony klamrą. Kołnierzyk białej płóciennej koszuli przewiązuje czerwoną chustką. Na koszulę zakłada kamizelkę z rzędami błyszczących guzików, zapinaną wysoko pod szyją, zwaną bruclikiem. W chłodne dni nosi krótki, sięgający bioder kaftan z długimi rękawami i ozdobnymi guzikami, spięty srebrnym lub pozłacanym łańcuszkiem. Zakładane do stroju spodnie mają prosty krój. Podobnie jak kamizelka i kaftan uszyte są z granatowego sukna. Nogawki spodni chłopak wpuszcza w wysokie, skórzane, czarne buty. Dopełnieniem stroju jest długi płaszcz przypominający pelerynę, szyty z ciemnego sukna, podbijany podszewką w kolorową kratę.

Strój cieszyński męski - plansza z opisem

Materiały do wydrukowania

Plansze z opisem stroju cieszyńskiego możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.


Plansza ze strojem cieszyńskim damskim do wydrukowania
Plansza ze strojem cieszyńskim męskim do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem cieszyńskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.