Strój cieszyński. Wykreślanka

Strój cieszyński. Wykreślanka

Znajdź ukryte w diagramie wykreślanki nazwy wybranych elementów stroju cieszyńskiego. Szukaj poziomo i pionowo!

Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Prawidłowo zaznaczony wyraz podświetli się na niebiesko. Niektóre litery jednego słowa mogą być częścią drugiego. Lista słów do odnalezienia znajduje się nad diagramem.

Po rozwiązaniu łamigłówki usłyszysz fragment piosenki ludowej, a na ekranie pojawi się krótki tekst z ciekawostką dotyczącą jednego z elementów stroju.

Wykreślanka dostępna jest również w wersji do wydrukowania.

Czy wiesz, że...

Żywotek to górna część sukni. Ten krótki gorsecik szyto z aksamitu, usztywniano tekturą, i bogato zdobiono złotym lub srebrnym haftem. Doszywano go do spódnicy, z którą tworzył jedną całość - wykwintną suknię.

Wykreślanka dla dzieci online

Leksykon stroju cieszyńskiego »

Czy wiesz, że...

Niezbędny element stroju kobiety stanowiła biżuteria: orpant, zapinki i pas. Ozdoby te były bardzo kosztowne. Za cenę kompletu można było nabyć 10 sztuk bydła!

Wykreślanka dla dzieci. Strój cieszyński

Leksykon stroju cieszyńskiego »

Czy wiesz, że...

Kapelusz z filcu miał wysoką główkę w kształcie ściętego stożka. Jego rondo było szerokie. Podobne kapelusze nosili zamożni chłopi i mieszczanie na terenach Europy środkowej i zachodniej.

Strój cieszyński - wykreślanka online

Leksykon stroju cieszyńskiego »

Czy wiesz, że...

Płaszcz był najbardziej kosztowną częścią stroju. Krojem nawiązywał do wojskowych okryć z początku XIX wieku. Długość płaszcza miała duże znaczenie - świadczyła o zamożności i pozycji właściciela.

Wykreślanka: strój cieszyński

Leksykon stroju cieszyńskiego »

Materiały do wydrukowania

Wykreślankę z elementami stroju cieszyńskiego, a także krzyżowkę z hasłem, możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako. Dobrej zabawy!


Wykreślanka do wydrukowania: strój cieszyński
Strój cieszyński. Krzyżówka do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem cieszyńskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.