Strój dolnośląski. Wykreślanka

Strój dolnośląski. Wykreślanka

Znajdź ukryte w diagramie wykreślanki nazwy wybranych elementów stroju dolnośląskiego. Szukaj poziomo i pionowo!

Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Prawidłowo zaznaczony wyraz podświetli się na niebiesko. Niektóre litery jednego słowa mogą być częścią drugiego. Lista słów do odnalezienia znajduje się nad diagramem.

Po rozwiązaniu łamigłówki usłyszysz fragment piosenki ludowej, a na ekranie pojawi się krótki tekst z ciekawostką dotyczącą jednego z elementów stroju.

Wykreślanka dostępna jest również w wersji do wydrukowania.

Czy wiesz, że...

Czepek był najcenniejszą częścią damskiej garderoby. Szyto go z kosztownej tkaniny (jedwab, brokat lub aksamit) i ozdabiano złotym haftem, cekinami oraz koronką. Z tyłu przypinano wstążkę upiętą w kokardę.

Wykreślanka dla dzieci online

Leksykon stroju dolnośląskiego »

Czy wiesz, że...

Tołubki, czyli dopasowane do figury strojne kaftaniki, wzorowane na strojach renesansowych, noszone były na Dolnym Śląsku już od XVI wieku!

Wykreślanka dla dzieci. Strój dolnośląski

Leksykon stroju dolnośląskiego »

Czy wiesz, że...

Panowie nosili spodnie w dwóch wariantach: długie i krótkie. Długie wpuszczali w wysokie buty z cholewami. Do krótkich, które sięgały za kolana, zakładali pończochy w białym kolorze i płytkie czarne półbuty zapinane na klamerkę.

Strój dolnośląski - wykreślanka online

Leksykon stroju dolnośląskiego »

Czy wiesz, że...

Najbardziej efektownym elementem stroju męskiego była kamizelka. Przód kamizelki, zdobiony błyszczącymi guzikami, szyto z kosztownych wzorzystych tkanin. Do uszycia niewidocznych części używano gorszych gatunkowo materiałów, na przykład płótna.

Wykreślanka: strój dolnośląski

Leksykon stroju dolnośląskiego »

Materiały do wydrukowania

Wykreślankę z elementami stroju dolnośląskiego, a także krzyżowkę z hasłem, możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako. Dobrej zabawy!


Wykreślanka do wydrukowania: strój dolnośląski
Strój dolnośląski. Krzyżówka do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem dolnośląskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.